Tekst przygotowany przez Urząd Miejski Wrocławia
Miasto w ostatnich pięciu latach całkowicie przekształciło swoją politykę klimatyczną i zainwestowało miliony złotych w zieleń oraz projekty zrównoważonego rozwoju.
Przykładem jest „Zmień piec” – program, który od 2019 roku realizuje miasto Wrocław. W ramach niego magistrat oferuje dofinansowania dla mieszkańców, którzy planują pozbyć się tzw. kopciuchów, czyli pozaklasowych pieców zanieczyszczających środowisko. Program cieszy się sporym zainteresowaniem, a potwierdzenie można znaleźć w liczbach. Do tej pory dzięki niemu udało się zlikwidować aż 14 tysięcy nieekologicznych źródeł ogrzewania, a na ten cel Wrocław przeznaczył już ponad 300 milionów złotych.
- Poprawa stanu powietrza to jeden z naszych priorytetów. Wśród szeregu zadań było dla nas oczywiste, że musimy pozbyć się dymu, który zatruwa nasze środowisko. Jesteśmy dumni, że program „Zmień piec” tak dobrze przyjął się wśród mieszkańców, dlatego już teraz zapowiadamy, że wydłużymy nasze programy wsparcia do 2028 roku. Na liście są między innymi dopłaty do termoizolacji, czy wsparcie finansowe na budowę instalacji odnawialnych źródeł energii – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Aby mieć jeszcze większy wpływ na ograniczenie szkodliwych spalin, Wrocław wysyła w powietrze specjalistyczne „nosacze”, czyli drony z aparaturą badającą cząstki dymu. Te pozwalają sprawdzać strażnikom miejskim, czym wrocławianie palą w piecach. Tylko samym 2023 roku takich kontroli przeprowadzono ponad 40 tysięcy!