Co robić z odpadami niebezpiecznymi? Samorządy pomagają mieszkańcom

Edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży jest celem zbiórki baterii w Białymstoku. Specjalne zbiórki prowadzone są także przez inne samorządy.

Publikacja: 03.10.2024 17:21

Baterie to odpady niebezpieczne. Wyrzucone niewłaściwie mogą same się zapalić lub skazić glebę

Baterie to odpady niebezpieczne. Wyrzucone niewłaściwie mogą same się zapalić lub skazić glebę

Foto: DRStudio

- Na terenie Poznania ustawiane są pojemniki przeznaczone do gromadzenia mniejszych rozmiarów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów. Obecnie na jest 78 , a docelowo ma stanąć ich co najmniej 100 - mówi Pawła Pliszka z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Zbiórka w szkołach i w przedszkolach

W Białymstoku od 23 września ruszyła zbiórka zużytych baterii w ramach akcji edukacyjnej „Baterie zbieraj, środowisko wspieraj”. Mogą w niej brać udział wszystkie białostockie placówki oświatowe.

Rywalizacja odbywa się w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to Ekoszkoła, która została podzielona na trzy podkategorie: szkoły małe (199 i mniej uczniów), średnie (od 200 do 499 uczniów) i duże (500 i więcej uczniów).

Druga kategoria to - ekoprzedszkole, która została podzielona na dwie podkategorie: przedszkola małe (99 i mniej dzieci) i duże (100 i więcej dzieci).

Czytaj więcej

Jak w polskich miastach można pozbyć się ubrań i tekstyliów?

Tytuły otrzymają te placówki, które zbiorą najwięcej kilogramów baterii w przeliczeniu na liczbę uczniów czy przedszkolaków podaną w formularzu zgłoszeniowym.

–  Zachęcam do udziału w tej inicjatywie, tym bardziej, że najaktywniejsze placówki oświatowe zostaną nagrodzone – mówi Eliza Cybulko, zastępczyni prezydenta Białegostoku.

W poprzedniej edycji konkursu uczestniczyło 112 placówek. Zebrały prawie 14 ton zużytych baterii.

Krakowskie eko-kosze na baterie

Jak wygląda zbiórka zużytych baterii w innych miastach? Kraków zbiera je  na kilka sposobów. Jednym z nich są tzw.  eko-pudełka dla odpadów niebezpiecznych.

Można do nich wrzucać płyty CD, drobną elektronikę, baterie oraz żarówki, a duże  elektroodpady są odbierane przez elektrobrygadę na telefon.

Różne rodzaje odpadów niebezpiecznych oraz elektroodpady można też oddać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Lamusowni przy ul. Nowohuckiej 1 oraz PGOW Barycz przy ul. Krzemienieckiej 40.

- Baterie to odpady niebezpieczne. Wyrzucone niewłaściwie mogą same się zapalić lub skazić glebę. Warto również wspomnieć o programie edukacyjnym MPO, z którego skorzystały już dziesiątki tysięcy krakowian w wieku szkolnym - mówi Patrycja Piekoszewska z krakowskiego magistratu.

Czytaj więcej

Mieszkańców czekają zmiany opłat za wywóz odpadów

W Lublinie pojemniki na zużyte baterie znajdują się aż w 133 miejscach na terenie miasta, Poza tym można je także oddać w stałych oraz mobilnych punktach przy okazji zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także wrzucić do kontenerów na odpady niebezpieczne w PSZOK.

- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny przyjmowany jest w stałym punkcie przy ul. Metalurgicznej 13F, a także w mobilnych punktach uruchamianych w każdą ostatnią sobotę miesiąca w sześciu  lokalizacjach na terenie miasta- przekazała nam Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Miejsce baterii jest na gratowisku

System gospodarki odpadami komunalnymi w Poznaniu obejmuje zbieranie odpadów niebezpiecznych, do których zaliczają się m.in. baterie.

Przede wszystkim można je nieodpłatnie przekazywać do jednego z trzech Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, które w Poznaniu nazywane są gratowiskami.

Na terenie Poznania są ustawiane są też pojemniki przeznaczone do gromadzenia mniejszych rozmiarów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów. Obecnie jest ich 78 pojemników, a docelowo ma być co najmniej 100.

- Powszechne są również rozwiązania uzupełniające system, czyli pojemniki na zużyte baterie w punktach ich sprzedaży oraz w obiektach użyteczności publicznej takich jak szkoły, urzędy, biblioteki - mówi Pawła Pliszka z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Ekologia
Nie maleje liczba dzikich wysypisk. Coraz większe wydatki samorządów
Ekologia
Samorządy walczą ze smogiem. Jakie dotacje na wymianę starych pieców
Ekologia
Obronić się przed powodzią i suszą: Jak polskie miasta reagują na zmiany klimatyczne?
Ekologia
Zielone dachy obniżą rachunki w budynkach komunalnych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Ekologia
Co zrobić, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego? Ta roślina jest naprawdę groźna
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska