Aktualizacja: 21.02.2025 11:18 Publikacja: 11.08.2024 11:10
W Krakowie obecna umowa na odbiór odpadów obowiązuje do 31 marca przyszłego roku
Foto: AdobeStock
Niektóre samorządy, np. Krakowa czy Kielc, planują analizę kosztów, a ewentualne zmiany wprowadzą dopiero w przyszłym roku. Są nawet takie jak Warszawa czy Bydgoszcz, które zamierzają tymczasowo obniżyć koszty wywozu śmieci.
Gdyby przedsiębiorstwa wodociągowe przeciwdziałały stratom wody, moglibyśmy płacić za nią znacząco mniej. Jednak przedsiębiorstwa nie liczą, jak woda utracona wpływa na cenę za m3 wody sprzedawanej odbiorcom - wynika z kontroli NIK.
Od stycznia wzrosły opłaty za odbiór odpadów w Bydgoszczy. Opłaty za śmieci wzrosły też w Szczecinie, a od marca więcej zapłacą mieszkańcy Lublina.
Od Nowego Roku zużyta odzież, obuwie i tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników z odpadami zmieszanymi. W altankach śmietnikowych pojawią się nowe kosze, takie odpady będzie też można wrzucić do kontenerów organizacji charytatywnych lub oddać do PSZOK-u.
Za rządów PiS Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie niezbyt chętnie godziło się na podwyżki opłat za wodę i ścieki. Teraz to się zmienia.
Nawet kilka autobusów dziennie wypada z siatki lokalnych połączeń w Bydgoszczy. Dlatego lokalny Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zdecydował się przekazać obsługę trzech autobusów prywatnej firmie, zamiast MZK.
Organizacja Transparency International ostrzega, że korupcja stanowi poważne zagrożenie dla międzynarodowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. „Na świecie ogromna liczba ludzi odczuwa poważne skutki globalnego ocieplenia, ponieważ fundusze przeznaczone na redukcję emisji i ochronę najbardziej narażonych społeczności są rozkradane lub niewłaściwie wykorzystywane” – oceniają badacze.
Hiszpańscy naukowcy odkryli na Antarktydzie ogromne kolumny metanu wydobywające się z dna morskiego. „Szacujemy, że w regionie znajduje się około 24 gigaton węgla w postaci hydratów metanu, co odpowiada emisjom całej ludzkości z ostatnich dwóch lat” – informują eksperci, ostrzegając, że może stanowić to poważne zagrożenie. O odkryciu poinformował hiszpański dziennik „El País”.
Europa, złapana przez Donalda Trumpa na spalonym, połyka właśnie własny język w obawie przed utratą konkurencyjności wobec USA. I odkręca Europejski Zielony Ład. „Drill, babby, drill”, piekła nie ma.
Mamy jeszcze czas, by Europa nam nie „odjechała” z inwestycjami w niskoemisyjne hutnictwo, bo nasze opóźnienie nie jest jeszcze duże.
W grudniu 2022 roku ponad 300 szwedzkich aktywistów – na czele z Gretą Thunberg, inicjatorką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego – pozwało Szwecję za niewystarczający wysiłek w walce o klimat. Szwedzki Sąd Najwyższy odrzucił ten pozew.
Organizacja WWF przyjrzała się klimatycznym deklaracjom Unii Europejskiej i doszła do wniosku, że historyczna odpowiedzialność krajów unijnych za emisje wymaga zdecydowanie większych wysiłków.
Część producentów materiałów budowlanych ma już określone cele zmniejszania emisji. Budownictwo to główny „dostawca” CO2 do atmosfery.
Nie ma prawnej procedury „wypowiedzenia” Zielonego Ładu. Możemy go ignorować i płacić później kary albo aktywnie zabiegać o zmiany. My wybieramy drugą opcję – mówi wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas