Przygotowanie takiej oferty to ważny obowiązek gmin – podkreśla Andrzej Kulig, I zastępca prezydenta Krakowa kandydujący w wyborach na prezydenta miasta. – Liczba osób powyżej 60. roku życia systematycznie rośnie, potrzeba więc specjalnych działań, by naszym mieszkańcom zapewnić jak najdłuższe aktywne uczestnictwo w życiu miasta – dodaje Kulig.
Więcej osób starszych
Udział osób starszych w populacji mieszkańców kraju systematycznie rośnie, ale gwałtowny przyrost nastąpił w ostatnich latach. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że jeszcze w 2005 r. seniorzy stanowili nieco ponad 17 proc. ogółu mieszkańców. W 2011 r. ten udział przekroczył 20 proc., a w 2022 r. było to już ok. 26 proc. ogółu mieszkańców.
Większość osób w wieku senioralnym mieszka w miastach, przy czym nie ma znaczenia wielkość miasta. W Krakowie seniorzy stanowią ponad 25 proc. populacji, w Poznaniu jest to 26 proc. mieszkańców, w stolicy ponad 27 proc., w Opolu prawie 29 proc. – W Lublinie osoby w wieku 60+ to około 29 proc. wszystkich mieszkańców miasta – informuje Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublina.
Czytaj więcej
Od 1 listopada wchodzi w życie znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, która wprowadza m.in. usługi sąsiedzkie oraz usługi wsparcia krótkoterminowego. Gminy, na realizację niektórych zadań, będą mogły pozyskać środki z Korpusu Wsparcia Seniorów.
Jak samorządy radzą sobie z aktywizacją swoich starszych mieszkańców? Bardzo różnie. Niezależnie od działań na szczeblu centralnym prowadzonych przez Departament Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, programów typu Ogólnopolska Karta Seniora czy działań ośrodków pomocy społecznej, wiele samorządów zainicjowało lub przygotowuje gminne programy pomocy dla swoich starszych mieszkańców. Część gmin powołała specjalne jednostki/referaty czy pełnomocników (np. w Krakowie) zajmujących się wyłącznie problematyką osób 60+. Powstało wiele ciekawych inicjatyw, organizacji i programów.