- Aby zwiększyć bezpieczeństwo dzielnice zabezpieczają popularne górki. W okolicy zjazdu osłaniane są słomianymi matami twarde przeszkody, jak ławki, drzewa. Taka praktyka stosowana jest m.in. na Ursynowie i Ochocie – mówi Wojciech Staszewski z biura prasowego stołecznego ratusza.
Idź na łyżwy na Stare Miasto…
Już od ponad tygodnia mamy w Polsce mroźną pogodę. W wielu regionach spadło też sporo śniegu. To idealna sytuacja do uprawiania sportów zimowych. Nawet rekreacyjnie.
W Warszawie działają cztery bezpłatne lodowiska. Najbardziej znane są ślizgawki pod Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta, działają też lodowiska w Ursusie i Wesołej. - Jedyne koszty związane są z ewentualnym wypożyczeniem łyżew, kasku oraz chodzików do nauki jazdy – mówi Wojciech Staszewski.
Czytaj więcej
Wystartował sezon zimowy 2022/2023. Górale mają nadzieję, że choć ceny musiały wzrosnąć, to nie wystraszy to gości.
Chyba najładniejsze miejskie lodowisko znajduje się na Rynku Starego Miasta. Ma formę okręgu o średnicy 28 m, z wyciętym w środku kołem, w którym znajduje się pomnik Syrenki.
Nad płytą zostało rozpięte oświetlenie stanowiące element świątecznej iluminacji stolicy. Instalacja mrożenia płyty lodowiska została przystosowana do wielorazowego, szybkiego montażu i demontażu.
W Warszawie w sezonie będzie działać w stolicy w sumie 12 ślizgawek, ale na większości z nich wejście jest płatne, a ceny biletu normalnego wahają się od 9 do 20 zł, a ulgowego od 6 do 13 zł.
…albo pod Tauron Arenę
W Krakowie jedno z lodowisk powstało przy Tauron Arenie, od strony parku Lotników Polskich. Działa codziennie od godz. 9 do 21.
- Dzięki współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej, od 1 grudnia do 27 stycznia, dzieci i młodzież szkolna z Krakowa, w godzinach 9-16 w dni powszednie mogą skorzystać z lodowiska bezpłatnie – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.
Wstęp jest możliwy za okazaniem legitymacji szkolnej. Z darmowej ślizgawki mogą również skorzystać przedszkolaki – pod okiem rodziców. Pozostałe osoby muszą kupić bilet.
Inna ślizgawka działa przy Nowohuckim Centrum Kultury. Ma 800 mkw. – Można tam ostrzyć łyżwy i przypominać sobie podstawowe figury – piruety, skoki i atrakcyjne wywrotki – dodaje Joanna Dubiel.
Czytaj więcej
Choć do kalendarzowej zimy niemal dwa miesiące, to w niektórych miastach już zaczęły działać kryte lodowiska. Na część trzeba jednak poczekać.
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi posiada dwa lodowiska kryte całoroczne - Bombonierka przy ul. Stefanowskiego 28 dla 350 osób, oraz Retkinia przy ul. ks. Popiełuszki 13B - dla 340 osób.
- Frekwencja na obu lodowiskach jest bardzo wysoka. Zdecydowanym atutem lodowisk krytych jest cena biletu wstępu, która dodatkowo w okresie ferii zimowych jest obniżona o 50 proc. dla dzieci i młodzieży – podaje łódzki ratusz.
Są też tory saneczkowe lub osiedlowe górki
Miłośnicy sportów zimowych mogą też postawić na saneczkarstwo. Niemal w każdym mieście są lokalne z góry, na których można je uprawiać. Ale nie tylko.
Katowice przygotowują się do uruchomienia górki oraz toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Zyskał on nowe życie dzięki akcji „Z górki na pazurki" w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Rynna toru na odcinku 186 metrów jest wyłożona igelitem, co pozwala z niego korzystać przez cały rok, a wszystkie zakręty są odpowiednio wyprofilowane.
Całkowita długość to ponad 350 metrów, co przy zimowym sztucznym naśnieżaniu powoduje, że zjazdy mogą być imponujące, a przy tym bezpieczne.
Obecnie miasto prowadzi prace przygotowawcze polegające na zabezpieczeniu terenu toru saneczkowego siatką ochronną.
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przygotował mapę górek saneczkowych w Krakowie. Na mapie znajdują się lokalizacje górek saneczkowych. Każdy mieszkaniec może sprawdzić, gdzie w jego okolicy można zjechać „z górki na pazurki”.
Mapa z lokalizacjami jest na bieżąco aktualizowana, znajdują się na niej 42 lokalizacje, m.in.: Park Jordana, Park Krowoderski, Bagry, Park Zakrzówek, Park Maćka i Doroty czy Zielony Jar.