Zimą też można być aktywnym w mieście

Wraz z początkiem zimy ruszyły sezonowe lodowiska. W niektórych miastach można z nich korzystać bezpłatnie. Samorządy dbają też o miejsca, gdzie można zjeżdżać na sankach.

Publikacja: 19.12.2022 18:51

Lodowisko miejskie przy Nowohuckim Centrum Kultury ma 800 mkw

Lodowisko miejskie przy Nowohuckim Centrum Kultury ma 800 mkw

Foto: Fot. Nowohuckie Centrum Kultury / materiały prasowe

- Aby  zwiększyć bezpieczeństwo dzielnice zabezpieczają popularne górki. W okolicy zjazdu osłaniane są słomianymi matami twarde przeszkody, jak ławki, drzewa. Taka praktyka stosowana jest m.in. na Ursynowie i Ochocie – mówi Wojciech Staszewski z biura prasowego stołecznego ratusza.

Idź na łyżwy na Stare Miasto…

Już od ponad tygodnia mamy w Polsce mroźną pogodę. W wielu regionach spadło też sporo śniegu. To idealna sytuacja do uprawiania sportów zimowych. Nawet rekreacyjnie.

W Warszawie działają cztery bezpłatne lodowiska. Najbardziej znane są ślizgawki pod Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta, działają też lodowiska w Ursusie i Wesołej. - Jedyne koszty związane są z ewentualnym wypożyczeniem łyżew, kasku oraz chodzików do nauki jazdy – mówi Wojciech Staszewski.

Czytaj więcej

W górach liczą na udany sezon

Chyba najładniejsze miejskie lodowisko znajduje się na Rynku Starego Miasta. Ma formę okręgu o średnicy 28 m, z wyciętym w środku kołem, w którym znajduje się pomnik Syrenki.

Nad płytą zostało rozpięte oświetlenie stanowiące element świątecznej iluminacji stolicy. Instalacja mrożenia płyty lodowiska została przystosowana do wielorazowego, szybkiego montażu i demontażu.

W Warszawie w sezonie będzie działać w stolicy w sumie 12 ślizgawek, ale na większości z nich wejście jest płatne, a ceny biletu normalnego wahają się od 9 do 20 zł, a ulgowego od 6 do 13 zł.

…albo pod Tauron Arenę

W Krakowie jedno z lodowisk powstało przy Tauron Arenie, od strony parku Lotników Polskich. Działa codziennie od godz. 9  do 21.

- Dzięki współpracy z Zarządem Infrastruktury Sportowej, od 1 grudnia do 27 stycznia, dzieci i młodzież szkolna z Krakowa, w godzinach 9-16 w dni powszednie mogą skorzystać z lodowiska bezpłatnie – mówi Joanna Dubiel z krakowskiego magistratu.

Wstęp jest możliwy za okazaniem legitymacji szkolnej. Z darmowej ślizgawki  mogą również skorzystać przedszkolaki – pod okiem rodziców. Pozostałe osoby muszą kupić bilet.

Inna ślizgawka działa przy Nowohuckim Centrum Kultury. Ma 800 mkw. – Można tam ostrzyć łyżwy i przypominać sobie podstawowe figury – piruety, skoki i atrakcyjne wywrotki – dodaje Joanna Dubiel.

Czytaj więcej

Czas na łyżwy. Lodowiska otwarte w niektórych miastach

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi posiada dwa lodowiska kryte całoroczne - Bombonierka przy ul. Stefanowskiego 28  dla 350 osób, oraz Retkinia przy ul. ks. Popiełuszki 13B - dla 340 osób.

- Frekwencja na obu lodowiskach jest bardzo wysoka. Zdecydowanym atutem lodowisk krytych jest cena biletu wstępu, która dodatkowo w okresie ferii zimowych jest obniżona o 50 proc. dla dzieci i młodzieży – podaje łódzki ratusz.

Są też tory saneczkowe lub osiedlowe górki

Miłośnicy sportów zimowych mogą też postawić na saneczkarstwo. Niemal w każdym mieście są lokalne z góry, na których można je uprawiać. Ale nie tylko.

Katowice przygotowują się do uruchomienia górki oraz toru saneczkowego w Parku Kościuszki. Zyskał on nowe życie dzięki akcji „Z górki na pazurki" w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Rynna toru na odcinku 186 metrów jest wyłożona igelitem, co pozwala z niego korzystać przez cały rok, a wszystkie zakręty są odpowiednio wyprofilowane.

Całkowita długość to ponad 350 metrów, co przy zimowym sztucznym naśnieżaniu powoduje, że zjazdy mogą być imponujące, a przy tym bezpieczne.

Obecnie miasto prowadzi prace przygotowawcze polegające na zabezpieczeniu terenu toru saneczkowego siatką ochronną. 

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przygotował mapę górek saneczkowych w Krakowie. Na mapie znajdują się lokalizacje górek saneczkowych. Każdy mieszkaniec może sprawdzić, gdzie w jego okolicy można zjechać „z górki na pazurki”.

Mapa z lokalizacjami jest na bieżąco aktualizowana, znajdują się na niej 42 lokalizacje, m.in.: Park Jordana, Park Krowoderski, Bagry, Park Zakrzówek, Park Maćka i Doroty czy Zielony Jar.

- Aby  zwiększyć bezpieczeństwo dzielnice zabezpieczają popularne górki. W okolicy zjazdu osłaniane są słomianymi matami twarde przeszkody, jak ławki, drzewa. Taka praktyka stosowana jest m.in. na Ursynowie i Ochocie – mówi Wojciech Staszewski z biura prasowego stołecznego ratusza.

Idź na łyżwy na Stare Miasto…

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Po powodzi szkoły wracają do zajęć. "Powoli wracamy do normalności"
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Społeczności lokalne
Miasta budują nowe szkoły. Co ze starymi? „Aż żałość bierze”
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?