Wystartował sezon zimowy na wrocławskich krytych lodowiskach przy ul. Spiskiej i w Hali Orbita. Na warszawskim Towarze czy poznańskim Lodowisku Chwiałka można jeździć już od września. Samorządy planują kolejne takie inwestycje.

Lodowiska już otwarte

Jak informuje Wojciech Koerber, z wrocławskiego magistratu otworzono dwa lodowiska kryte przy ul. Spiskiej i Wejherowskiej. - Ceny biletów wzrosły średnio o 2 zł w stosunku do lat ubiegłych – przyznaje urzędnik. We Wrocławiu sa w sumie cztery lodowiska kryte. Poza dwoma wcześniej wymienionymi także w szkole przy Bruecknera oraz tor lodowy na Stadionie Miejskim.

Kraków dysponuje obecnie jednym krytym lodowiskiem MKS Cracovia SSA w dzielnicy Grzegórzki. Zostało otwarte w 1961 roku, jako pierwsze w Krakowie i szóste w Polsce.

- Wówczas trenowali tam hokeiści krakowskich klubów przede wszystkim Cracovii i Podhala Nowy Targ. Piętnaście lat później, w 1976 r., przykryto je halą – wspomina Grażyna Rokita, z krakowskiego magistratu.

Obecnie hala dużego lodowiska posiada taflę lodowiska o wymiarach 28 m x 58 m i wyposażona jest w widownię z 2514 miejscami siedzącymi, szatnie, toalety, garaże oraz magazyn. Lodowisko zostało otwarte kilka dni temu. Bilet kosztuje od 8 zł ulgowy do 10 zł normalny za godzinę jazdy. – W tym sezonie można używać karnetów, zakupionych w poprzednim sezonie – podaje operator lodowiska.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji prowadzą dwa lodowiska w Poznaniu. - Na Lodowisku Chwiałka sezon ślizgawek dla publiczności rozpoczął się już we wrześniu. Ceny na tym obiekcie są takie same jak w poprzednim sezonie – mówi Filip Borowiak

rzecznik prasowy, Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Zapowiada też, że Lodowisko Malta zostanie uruchomione na przełomie października i listopada.

Także od września zaczęło działać lodowisko na stołecznym Torwarze. -. Na ślizgawkach obowiązuje limit osób oraz reżim sanitarny, poza lodem obowiązkowe są maseczki oraz dezynfekcja rąk – przypomina Centralny Ośrodek Sportu, do którego należy obiekt.

A część czeka jeszcze na sezon

Stołeczny ratusz zapowiada , że w tym roku, na sezon zimowy uruchomimy co najmniej trzy lodowiska, w kryte na Moczydle oraz na Stegnach na wolnym powietrzu oraz na Rynku Starego Miasta. - Powinny one zacząć działać w pierwszej połowie grudnia. Dużo jednak zależy od temperatury utrzymującej się w dzień poniżej 10 stopni Celsjusza, zaś w nocy w okolicach zera i mniej). Pracujemy również intensywnie nad otwarciem czwartego lodowiska – przed Pałacem Kultury i Nauki – zapowiada Marcelina Bogdanowicz z Urzędu Miasta Warszawy.

Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

Urzędniczka dodaje, że te cztery lokalizacje są od dawna w naszej ofercie, w ubiegłym roku – z uwagi na pandemię – dostępne była ślizgawka na Stegnach.

- Nowe w tym roku, pod względem infrastruktury będzie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Inwestycja pochłonie prawie 1,5 mln zł. Z lodowisk na Rynku Starego Miasta i przed PKiN można było korzystać bezpłatnie. W przypadku lodowisk w Ośrodkach Stegny i Moczydło analizujemy dotychczasowe cenniki z uwagi na wzrastające koszty, m.in. energii elektrycznej – przyznaje stołeczna urzędniczka.

Gdańsk dopiero przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu na lodowisku przy Placu Zebrań Ludowych. Ma to nastąpić w połowie listopada - Słynny gdański „balon” został już rozstawiony a w środku trwają prace nad postawieniem infrastruktury. Rozpoczęcie sezonu jest niewątpliwym wyzwaniem, gdyż lodowisko funkcjonuje pod czaszą pneumatyczną, pod którą wymagane jest rozstawienie całej infrastruktury – mówi Olimpia  Schneider, z gdańskiego magistratu.

Niestety mieszkańcy i turyści muszą się liczyć z podwyżkami cen na ślizgawce. - Ze względu na wzrost cen praktycznie we wszystkich sferach życia codziennego, byliśmy zmuszeni podnieść ceny również w naszym obiekcie rekreacyjnym, zwłaszcza, że poprzedni rok był wyjątkowo ciężki - mówi urzędniczka.

W tym roku miasto zdecydowało się na wprowadzenie jednego biletu, który w porównaniu do zeszłorocznych planów będzie droższy o 2 zł. Cena biletu wstępu na Gdańskie Lodowisko będzie wynosiła 15 zł

Od soboty, 9 października działa ogólnodostępna ślizgawka w Hali Olivia. Administratorem obiektu jest zewnętrzny operator. Korzystanie z tej ślizgawki będzie możliwe do końca marca 2022 roku. Godzinny bilet wstępu za jedną osobę to 20 złotych. 

Powstaną nowe ślizgawki kryte

Gdańsk chce budować nowe lodowisko kryte z trybunami na 300 osób i zapleczem szatniowym, w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. 

Na początku października podpisano umowę w tej sprawie. Inwestycje podzielono na cztery etapy. Prace projektowe dla pierwszego etapu mają potrwać 12 miesięcy i zakończą się w październiku 2022 r. Koszt projektu to niecałe 198 tys. złotych. Pozostałe etapy koncepcji wymagać będą sporządzenia odrębnej dokumentacji projektowej.  

Zarząd infrastruktury Sportowej w Krakowie jest w trakcie rozstrzygania przetargu, który wyłoni wykonawcę Całorocznego Centrum Sportów Zimowych. To wielofunkcyjny obiekt, który ma być gotowy do 2025 roku.

W ramach inwestycji powstaną między innymi: dwa sztuczne lodowiska (w tym jednego do curlingu), kryta pływalnia, oświetlona igielitowa górka dla początkujących narciarzy, wielofunkcyjna trasa biegowa oraz plac do jazdy na deskorolkach i rolkach. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych.

Inwestycje planuje też Wrocław. - W najbliższym czasie planujemy postawienie na terenie Torów Wrotkarskich w Parku Tysiąclecia krytego rolkowiska, które w sezonie zimowym będzie pełniło również funkcje lodowiska rekreacyjnego - zapowiada Wojciech Koerber.

Będzie miało wymiar 50 na 25 m. Koszt inwestycji to ok 11 mln zł. Ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.