Czas na łyżwy. Lodowiska otwarte w niektórych miastach

Choć do kalendarzowej zimy niemal dwa miesiące, to w niektórych miastach już zaczęły działać kryte lodowiska. Na część trzeba jednak poczekać.

Publikacja: 20.10.2021 20:46

Czas na łyżwy. Lodowiska otwarte w niektórych miastach

Foto: Fot. Pixabay

Wystartował sezon zimowy na wrocławskich krytych lodowiskach przy ul. Spiskiej i w Hali Orbita. Na warszawskim Towarze czy poznańskim Lodowisku Chwiałka można jeździć już od września. Samorządy planują kolejne takie inwestycje.

Lodowiska już otwarte

Jak informuje Wojciech Koerber, z wrocławskiego magistratu otworzono dwa lodowiska kryte przy ul. Spiskiej i Wejherowskiej. - Ceny biletów wzrosły średnio o 2 zł w stosunku do lat ubiegłych – przyznaje urzędnik. We Wrocławiu sa w sumie cztery lodowiska kryte. Poza dwoma wcześniej wymienionymi także w szkole przy Bruecknera oraz tor lodowy na Stadionie Miejskim.

Kraków dysponuje obecnie jednym krytym lodowiskiem MKS Cracovia SSA w dzielnicy Grzegórzki. Zostało otwarte w 1961 roku, jako pierwsze w Krakowie i szóste w Polsce.

- Wówczas trenowali tam hokeiści krakowskich klubów przede wszystkim Cracovii i Podhala Nowy Targ. Piętnaście lat później, w 1976 r., przykryto je halą – wspomina Grażyna Rokita, z krakowskiego magistratu.

Obecnie hala dużego lodowiska posiada taflę lodowiska o wymiarach 28 m x 58 m i wyposażona jest w widownię z 2514 miejscami siedzącymi, szatnie, toalety, garaże oraz magazyn. Lodowisko zostało otwarte kilka dni temu. Bilet kosztuje od 8 zł ulgowy do 10 zł normalny za godzinę jazdy. – W tym sezonie można używać karnetów, zakupionych w poprzednim sezonie – podaje operator lodowiska.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji prowadzą dwa lodowiska w Poznaniu. - Na Lodowisku Chwiałka sezon ślizgawek dla publiczności rozpoczął się już we wrześniu. Ceny na tym obiekcie są takie same jak w poprzednim sezonie – mówi Filip Borowiak

rzecznik prasowy, Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Zapowiada też, że Lodowisko Malta zostanie uruchomione na przełomie października i listopada.

Także od września zaczęło działać lodowisko na stołecznym Torwarze. -. Na ślizgawkach obowiązuje limit osób oraz reżim sanitarny, poza lodem obowiązkowe są maseczki oraz dezynfekcja rąk – przypomina Centralny Ośrodek Sportu, do którego należy obiekt.

A część czeka jeszcze na sezon

Stołeczny ratusz zapowiada , że w tym roku, na sezon zimowy uruchomimy co najmniej trzy lodowiska, w kryte na Moczydle oraz na Stegnach na wolnym powietrzu oraz na Rynku Starego Miasta. - Powinny one zacząć działać w pierwszej połowie grudnia. Dużo jednak zależy od temperatury utrzymującej się w dzień poniżej 10 stopni Celsjusza, zaś w nocy w okolicach zera i mniej). Pracujemy również intensywnie nad otwarciem czwartego lodowiska – przed Pałacem Kultury i Nauki – zapowiada Marcelina Bogdanowicz z Urzędu Miasta Warszawy.

Urzędniczka dodaje, że te cztery lokalizacje są od dawna w naszej ofercie, w ubiegłym roku – z uwagi na pandemię – dostępne była ślizgawka na Stegnach.

- Nowe w tym roku, pod względem infrastruktury będzie lodowisko na Rynku Starego Miasta. Inwestycja pochłonie prawie 1,5 mln zł. Z lodowisk na Rynku Starego Miasta i przed PKiN można było korzystać bezpłatnie. W przypadku lodowisk w Ośrodkach Stegny i Moczydło analizujemy dotychczasowe cenniki z uwagi na wzrastające koszty, m.in. energii elektrycznej – przyznaje stołeczna urzędniczka.

Gdańsk dopiero przygotowuje się do rozpoczęcia sezonu na lodowisku przy Placu Zebrań Ludowych. Ma to nastąpić w połowie listopada - Słynny gdański „balon” został już rozstawiony a w środku trwają prace nad postawieniem infrastruktury. Rozpoczęcie sezonu jest niewątpliwym wyzwaniem, gdyż lodowisko funkcjonuje pod czaszą pneumatyczną, pod którą wymagane jest rozstawienie całej infrastruktury – mówi Olimpia  Schneider, z gdańskiego magistratu.

Niestety mieszkańcy i turyści muszą się liczyć z podwyżkami cen na ślizgawce. - Ze względu na wzrost cen praktycznie we wszystkich sferach życia codziennego, byliśmy zmuszeni podnieść ceny również w naszym obiekcie rekreacyjnym, zwłaszcza, że poprzedni rok był wyjątkowo ciężki - mówi urzędniczka.

W tym roku miasto zdecydowało się na wprowadzenie jednego biletu, który w porównaniu do zeszłorocznych planów będzie droższy o 2 zł. Cena biletu wstępu na Gdańskie Lodowisko będzie wynosiła 15 zł

Od soboty, 9 października działa ogólnodostępna ślizgawka w Hali Olivia. Administratorem obiektu jest zewnętrzny operator. Korzystanie z tej ślizgawki będzie możliwe do końca marca 2022 roku. Godzinny bilet wstępu za jedną osobę to 20 złotych. 

Powstaną nowe ślizgawki kryte

Gdańsk chce budować nowe lodowisko kryte z trybunami na 300 osób i zapleczem szatniowym, w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. 

Na początku października podpisano umowę w tej sprawie. Inwestycje podzielono na cztery etapy. Prace projektowe dla pierwszego etapu mają potrwać 12 miesięcy i zakończą się w październiku 2022 r. Koszt projektu to niecałe 198 tys. złotych. Pozostałe etapy koncepcji wymagać będą sporządzenia odrębnej dokumentacji projektowej.  

Zarząd infrastruktury Sportowej w Krakowie jest w trakcie rozstrzygania przetargu, który wyłoni wykonawcę Całorocznego Centrum Sportów Zimowych. To wielofunkcyjny obiekt, który ma być gotowy do 2025 roku.

W ramach inwestycji powstaną między innymi: dwa sztuczne lodowiska (w tym jednego do curlingu), kryta pływalnia, oświetlona igielitowa górka dla początkujących narciarzy, wielofunkcyjna trasa biegowa oraz plac do jazdy na deskorolkach i rolkach. Koszt inwestycji szacowany jest na kilkadziesiąt milionów złotych.

Inwestycje planuje też Wrocław. - W najbliższym czasie planujemy postawienie na terenie Torów Wrotkarskich w Parku Tysiąclecia krytego rolkowiska, które w sezonie zimowym będzie pełniło również funkcje lodowiska rekreacyjnego - zapowiada Wojciech Koerber.

Będzie miało wymiar 50 na 25 m. Koszt inwestycji to ok 11 mln zł. Ma być gotowa pod koniec przyszłego roku.

Wystartował sezon zimowy na wrocławskich krytych lodowiskach przy ul. Spiskiej i w Hali Orbita. Na warszawskim Towarze czy poznańskim Lodowisku Chwiałka można jeździć już od września. Samorządy planują kolejne takie inwestycje.

Lodowiska już otwarte

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sport
Wielkie sportowe inwestycje z kampanii wyborczej zostaną realizowane?
Sport
Na świeżym powietrzu głowa lepiej pracuje
Sport
Zachęcamy Polaków, żeby się ruszali
Sport
Igrzyska Europejskie: strefy kibica nie w każdym mieście. Gdzie powstaną?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sport
Początek sezonu na otwartych kąpieliskach w Warszawie
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?