Wcześniej próbowano to samo zrobić w Krakowie, ale władzom tego miasta nie udało się wykryć osób, które nie płacą za wywóz śmieci.
- Pomimo obiecujących wstępnych wyników uzyskanej wiarygodności pojawiły się przeszkody formalne związane z celem przetwarzania danych w bazach referencyjnych, co w konsekwencji uniemożliwiło wykorzystanie tych danych do weryfikacji deklaracji mieszkańców – przyznaje Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.
Ile wody, ile śmieci
Władze Lublina zawarły porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia aplikacji opracowanej przez Świdnik.
– Liczymy na to, że narzędzie, usprawni nam proces weryfikacji deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dlatego też zdecydowaliśmy się na współpracę i wykorzystanie aplikacji - mówi Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Aplikację stworzono w Świdniku, by wspomóc gminy w uszczelnieniu systemu poboru opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zestawia ona ze sobą zanonimizowane dane, znajdujące się w zasobach Urzędu Miasta oraz miejskich spółek i jednostek organizacyjnych z informacjami zawartymi w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.