Ubiegły rok upłynął w Poznaniu pod znakiem przygotowań do Euro 2012. – Mistrzostwa stanowiły tylko pretekst. Przyspieszyły realizację inwestycji, które i tak planowaliśmy – zapewnia prezydent Ryszard Grobelny.
Euro 2012 sprawiło, że Poznań zaczął zmieniać się w oczach. Miasto zyskało nowy stadion, dworzec kolejowy, powiększone zostało lotnisko, przebudowane i wyremontowane drogi. Spora część tych inwestycji przypadła na kilkanaście ostatnich miesięcy. – Przede wszystkim zrobiliśmy wiele, by unowocześnić układ komunikacyjny miasta – podkreśla Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Powstała linia tramwajowa łącząca centrum z dzielnicą Franowo, a także kolejna – do położonej na zachodzie Poznania dzielnicy Junikowo. Kupiliśmy nowy tabor, rozpoczęliśmy też budowę linii szybkiego tramwaju, która zostanie doprowadzona na jeden z peronów dworca kolejowego. Ważnym przedsięwzięciem była też częściowa przebudowa śródmiejskiego ronda Kaponiera – wylicza prezydent.
Inwestycjom budowlanym towarzyszyły też różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne i promocyjne, które miały pomóc w zmianie wizerunku miasta. Jednym z nich była akcja „Krewni Euro", polegająca na organizowaniu wśród mieszkańców zbiórek krwi. Poznań szeroko reklamował się na portalach społecznościowych, takich jak Facebook i
Foursquare, zaprosił też gości z Chorwacji, Irlandii i Włoch (reprezentacje tych państw grały podczas mistrzostw na miejscowym stadionie), by pisali blogi o mieście. – Poznań przez lata kojarzył się przede wszystkim z międzynarodowymi targami, biznesem, przedsiębiorczością. Chcemy wzbogacić ten wizerunek. Pokazać, że to także miasto sportu, kultury i dobrej zabawy – zaznacza prezydent Grobelny. Czy mistrzostwa w tym pomogły? – Mam nadzieję, że tak. Ale na efekty trzeba poczekać dwa, trzy lata – przekonuje Grobelny.
Przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy były dla Poznania absolutnym priorytetem. Ale, jak zastrzega prezydent, podpinanie wszelkich inwestycji budowlanych pod Euro 2012 jest zbytnim uproszczeniem. – I tak byśmy to wszystko zrobili, tyle że później – przekonuje. Niezależnie od interpretacji – w mieście udało się zrealizować kilka przedsięwzięć z mistrzostwami bezpośrednio niezwiązanych. W ubiegłym roku zostały oddane do użytku Termy Maltańskie. – Spośród aquaparków, które posiadają nie tylko część rekreacyjną, ale też sportową, ten jest największy w Polsce – wyjaśnia prezydent Grobelny. Na tym jednak nie koniec. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Placówka w nowoczesny sposób będzie prezentowała początki państwa polskiego. Koszt – blisko 100 milionów złotych.