Po okresie pandemii stanęły one przed nowymi wyzwaniami związanymi z konfliktem zbrojnym w Ukrainie, takimi jak napływ uchodźców czy wzrost cen energii i surowców.
Należy podkreślić, że sprawne zarządzanie w sytuacjach kryzysowych jest bardzo istotnym kryterium oceny skuteczności działań samorządów, nie jest to jednak kryterium najważniejsze. Znacznie ważniejsza jest umiejętność realizacji strategii i celów długoterminowych w obszarach, które zostały przekazane w ręce samorządów. W rękach samorządów leżą bowiem obszary działania, które kształtują naszą przyszłość jako społeczeństwa. Te obszary to dbałość o czystość środowiska, ale przede wszystkim dbałość o dobrostan mieszkańców poprzez rozwój edukacji, działania wspierające zdrowy tryb życia i rekreację oraz właściwą gospodarkę mieszkaniową.
Skuteczne działania samorządów w tych obszarach wpływają nie tylko na jakość życia mieszkańców teraz, ale przede wszystkim na to, jakim społeczeństwem będziemy w przyszłości.
Cele długoterminowe mają znaczenie
Kategorie oceny samorządów w tegorocznym rankingu odnoszą się w dużej mierze do tych zadań, które w największym stopniu wpływają na przyszłość i realizację celów długoterminowych. Są to takie kategorie jak działania w zakresie czystości środowiska, ale przede wszystkim dbałości o mieszkańców. Dbałość ta jest rozumiana nie tylko jako podniesienie jakości życia mieszkańców obecnie, ale również jako zrównoważone działania w zakresie infrastruktury, edukacji czy kultury, które wpłyną pozytywnie na dobrostan przyszłych pokoleń.
Również pozostałe kategorie, czyli finanse i rozwój oraz skuteczne zarządzanie mocno koncentrują się na przyszłości i celach długofalowych.