Przez ostatnie lata władza centralna rzucała władzy lokalnej wiele kłód pod nogi. To choćby odbieranie część kompetencji, uszczuplenie dochodów własnych głównie z podatku PIT, chroniczne niedofinansowanie wobec rosnących potrzeb w szczególnie istotnym obszarze edukacji, uznaniowy podział dotacji inwestycyjnych itp.
W takich warunkach samorządom trudniej realizować swoje strategie zrównoważonego rozwoju. Tym, którym się to udaje, należą się szczególne słowa uznania.
Zestawienie najlepszych
Najlepsze miasta i gminy pod tym względem wskazuje Ranking Samorządów organizowany przez „Rzeczpospolitą”. Zgodnie z zasadami ustalonymi przez niezależną kapitułę oceniamy w nim dokonania samorządów pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o jakość życia lokalnych społeczności oraz jakość środowiska naturalnego przy zachowaniu stabilności finansowej.
– Taka polityka to dziś konieczność – podkreślają sami laureaci naszego zestawianie. Z jednej strony samorządowe przedsięwzięcia muszą stanowić odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i wielką zieloną rewolucją. Z drugiej strony to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, którzy oczekują rosnącej jakości usług publicznych w zakresie edukacji, lokalnego transportu, kultury, rekreacji itp.
Czytaj więcej
Ostatnie lata były dla samorządów wyjątkowo trudne, m.in. ze względu na kryzys uchodźczy, galopującą inflację czy napięte relacje na linii rząd–samorząd. Spytaliśmy laureatów naszego Rankingu Samorządów 2023, co decyduje o osiąganych przez nich sukcesach.