Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2024. Znamy już zwycięzców

Wyłoniliśmy najlepsze miasta i gminy pod względem zrównoważonego rozwoju. W tegorocznej, XX już edycji Rankingu Samorządów pierwsze miejsca w swoich kategoriach zajęły: Dąbrowa Górnicza, Łeba oraz gmina Sulmierzyce.

Publikacja: 13.11.2024 15:58

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” 2024. Znamy już zwycięzców

Foto: Cezary Piwowarski

W Rankingu Samorządów, który redakcja „Rzeczpospolitej” organizuje już od 20 lat, wyróżniamy najlepsze miasta i gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju. To znaczy takie, które dbają i inwestują w jakość życia lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności swoich finansów.

Trudne czasy dla samorządów

Ostatni rok, który jest głównym punktem odniesienia dla oceny w naszym rankingu, nie należał do najłatwiejszych. Samorządowcy musieli wciąż zmagać się ze skutkami wysokiej inflacji i presji kosztowej, a także ze skutkami Polskiego Ładu. Te reformy z jednej strony przyniosły dewastujące efekty w postaci spadku dochodów z podatku PIT, a drugiej strony zasilały lokalne inwestycje, ale w sposób nierównomierny.

– Obserwujemy prace nad nowym systemem finansowania samorządów. Mamy nadzieję, że ich kierunkiem będzie przywrócenie ustrojowej niezależności samorządów, co będzie istotną zmianą po latach perturbacji – mówił Michał Szułdrzyński, nowy redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas uroczystej gali Rankingu Samorządów 2024.

Z kolei prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów, podkreślał, że do szeregu wyzwań stojących przed lokalnymi wspólnotami dołączyła w ostatnich latach kwestia bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury komunalnej w okresach zagrożenia, bezpieczeństwo energetyczne czy zapobieganie zagrożeniom fizycznym.

– I chodzi nie tylko o sytuacje klęski żywiołowej, też o twarde bezpieczeństwo związane z obroną cywilną. To najważniejsza rzecz, a dla samorządów oznacza nieskończoną ilość zadań – przekonywał premier Buzek.

Zwycięzcy Rankingu Samorządów 2024

Zwycięzcą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów w kategorii miasta na prawach powiatu została Dąbrowa Górnicza. Drugie miejsce zajęło miasto Olsztyn, trzecie zaś – Gliwice.

Cezary Piwowarski

Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najwyższe miejsce na podium zajęło znane wszystkim miasto Łeba, które szczególnie wyróżnia się dbałością o mieszkańców. Miasto i gmina Jeżów (woj. łódzkie) stanęło na drugim stopniu podium, a Ścinawa (woj. dolnośląskie) – na trzecim.

Wśród gmin wiejskich najlepszą z najlepszych okazała się, drugi raz z rzędu, gmina Sulmierzyce z woj. łódzkiego. W pierwszej trójce znalazły się również w odpowiedniej kolejności: gmina Siemień (woj. lubelskie) oraz gmina Przykona (woj. wielkopolskie).

Cezary Piwowarski

Nagrody specjalne dla krzewicieli idei samorządności

Podczas gali Rankingu Samorządów wręczona również została Nagroda „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy, ustanowiona jako wyróżnienie dla osób o wybitnych dokonaniach na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. W tym roku to szczególne wyróżnienie otrzymała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz prof. Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich, a także posłanka pierwszych kadencji Sejmu po 1989 r., gdzie miała duży wkład w prawo przywracające samorząd terytorialny w Polsce.

Cezary Piwowarski

– Dla mnie ta nagroda to wielkie zaskoczenie, ale też zobowiązanie i motywacja do dalszej pracy i wysiłku – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Praca w samorządzie i na rzecz samorządności nigdy się nie kończy. Przed nami kolejne wzywania, w tym, jak mówił prof. Buzek, szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Chciałabym podziękować kapitule, ale też moim współpracownikom i wszystkim mieszkańcom, bo ta nagroda należy się szczególnie im – podkreśla prezydent Dulkiewicz.

Jakie są zasady Rankingu Samorządów

Ranking Samorządów organizowany jest przez dziennik „Rzeczpospolita”. Zasady i kryteria oceny ustala kapituła rankingu pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, w skład której wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz naszej redakcji.

W zestawieniu pod uwagę bierzemy wszystkie miasta i gminy w Polsce z wyjątkiem Warszawy, z podziałem na trzy kategorie: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Źródłem danych jest Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Finansów. Ocena jest dokonywana na podstawie ok. 40 szczegółowych wskaźników w trzech głównych obszarach: finanse i rozwój, dbałość o mieszkańców, dbałość o środowisko.

Więcej informacji można znaleźć na stronie rankingsamorzadow.rp.pl oraz w specjalnej publikacji „Życia Regionów”, która ukaże się 18 listopada wraz z „Rzeczpospolitą”.

W tym roku partnerem Rankingu Samorządów jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a partnerem głównym – PKO Bank Polski.

W Rankingu Samorządów, który redakcja „Rzeczpospolitej” organizuje już od 20 lat, wyróżniamy najlepsze miasta i gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju. To znaczy takie, które dbają i inwestują w jakość życia lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności swoich finansów.

Trudne czasy dla samorządów

Pozostało 92% artykułu
Ranking Samorządów
Marta Majewska: Mieszkańcy zachowali się, jak trzeba
Ranking Samorządów
Wojciech Bakun: Przemyśl jest miastem spotkań ukraińskich rodzin
Ranking Samorządów
Kolejny rok wyzwań dla samorządów
Ranking Samorządów
Zrównoważony rozwój to nie moda, to konieczność
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Ranking Samorządów
Ranking Samorządów: Sukces to efekt ciężkiej pracy, dobrych planów i… pieniędzy
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje