W Rankingu Samorządów, który redakcja „Rzeczpospolitej” organizuje już od 20 lat, wyróżniamy najlepsze miasta i gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju. To znaczy takie, które dbają i inwestują w jakość życia lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności swoich finansów.
Trudne czasy dla samorządów
Ostatni rok, który jest głównym punktem odniesienia dla oceny w naszym rankingu, nie należał do najłatwiejszych. Samorządowcy musieli wciąż zmagać się ze skutkami wysokiej inflacji i presji kosztowej, a także ze skutkami Polskiego Ładu. Te reformy z jednej strony przyniosły dewastujące efekty w postaci spadku dochodów z podatku PIT, a drugiej strony zasilały lokalne inwestycje, ale w sposób nierównomierny.
– Obserwujemy prace nad nowym systemem finansowania samorządów. Mamy nadzieję, że ich kierunkiem będzie przywrócenie ustrojowej niezależności samorządów, co będzie istotną zmianą po latach perturbacji – mówił Michał Szułdrzyński, nowy redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas uroczystej gali Rankingu Samorządów 2024.
Z kolei prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów, podkreślał, że do szeregu wyzwań stojących przed lokalnymi wspólnotami dołączyła w ostatnich latach kwestia bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury komunalnej w okresach zagrożenia, bezpieczeństwo energetyczne czy zapobieganie zagrożeniom fizycznym.
– I chodzi nie tylko o sytuacje klęski żywiołowej, też o twarde bezpieczeństwo związane z obroną cywilną. To najważniejsza rzecz, a dla samorządów oznacza nieskończoną ilość zadań – przekonywał premier Buzek.