Aleksandra Dulkiewicz: Prezydent, która zmieniła Gdańsk w metropolię na europejską skalę

Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.

Publikacja: 17.11.2024 20:20

Aleksandra Dulkiewicz

Aleksandra Dulkiewicz

Foto: cezary piwowarski

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz jest jedną z tegorocznych laureatek nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy, która została ustanowiona jako wyróżnienie dla osób o wybitnych dokonaniach na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce.

– W wielu sprawach bezkompromisowa, utożsamiająca się z ideami, które tak nierozłącznie kojarzą się z Gdańskiem, miastem wolności i solidarności. Serdecznie gratuluję Nagrody „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydent Sopotu.

Czytaj więcej

20. Ranking Samorządów: Władze lokalne muszą sprostać coraz większym wyzwaniom

Aleksandra Dulkiewicz uważa, że „miasto nie jest projektem skończonym”

Aleksandra Dulkiewicz to rocznik 1979. Jest prawniczką i samorządowcem. Z gdańskim ratuszem związana jest już 18 lat. Początkowo była asystentką wieloletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Brała udział w przygotowaniach Gdańska do Euro 2012 czy powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności. W marcu 2017 roku została zastępczynią prezydenta ds. polityki gospodarczej. Rok późnej, podczas wyborów samorządowych, była szefową sztabu wyborczego Pawła Adamowicza startującego z poparciem powołanego przez siebie stowarzyszenia „Wszystko dla Gdańska”.

Po zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza 13 stycznia 2019 roku przyjęła obowiązki pełniącej funkcję prezydenta miasta Gdańska. A niespełna dwa miesiące później, po wygranych wyborach, Aleksandra Dulkiewicz została zaprzysiężona na to stanowisko.

Jest pierwszą kobietą w historii Gdańska na stanowisku prezydenta. W kwietniu ubiegała się o reelekcję. Została wybrana w pierwszej turze. Uzyskała 57,95 proc. poparcia.

Pomysłów na tę kadencję jej nie brakuje. – Miasto nigdy nie jest projektem skończonym. Nasze pomysły na rozwój Gdańska i kolejne pięć lat określiliśmy w dokumentach strategicznych, które w styczniu zostały przyjęte przez Radę Miasta. Przez ostatnie półtora roku przygotowywaliśmy tę koncepcję wspólnie z mieszkańcami – mówiła prezydent Dulkiewicz jeszcze przed wyborami samorządowymi.

Na lokalny samorząd patrzy szerzej, nie zamyka się jedynie w granicach miasta. Jest wiceprezesem zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot.

Wchodzi też w skład zarządu fundacji Unia Metropolii Polskich i jest polską delegatką do Europejskiego Komitetu Regionów, organu doradczego UE.

Aleksandra Dulkiewicz jest skuteczna w rozwoju miasta

Pomysły, entuzjazm, a przede wszystkim zaangażowanie prezydent Dulkiewicz doceniają inni samorządowcy i to ze znacznie dłuższym stażem.

– Prezydent Aleksandra Dulkiewicz ma bardzo ciekawe pomysły. Wniosła do samorządu sporo świeżości i pozytywnej energii. Za rządów Zjednoczonej Prawicy, które były złym czasem dla samorządów, zaangażowała się mocno w ich obronę, stając zawsze po stronie mieszkanek i mieszkańców – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Czytaj więcej

Irena Lipowicz: Księżna ze Śląska, która o reformę samorządów walczyła

Zauważa, że za prezydentury Aleksandry Dulkiewicz Gdańsk bardzo się rozwinął i zmienił na plus. – Jedną z ciekawszych inicjatyw Oli Dulkiewicz była akcja „Nie śpij, bo cię przegłosują”. Dzięki tym profrekwencyjnym działaniom więcej wyborców poszło do urn, co było bardzo ważne podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Uważam, że to pozytywne, że poza zarządzeniem Gdańskiem prezydent Dulkiewicz angażuje się w sprawy krajowe, patrząc na samorząd z szerszej perspektywy. Bardzo ją lubię i szanuję. Spotykamy się regularnie – dodaje prezydent Jaśkowiak.

Praca w samorządzie i na rzecz samorządności nigdy się nie kończy.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Podobnych opinii jest więcej. – Mam bardzo duży szacunek do pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz przede wszystkim za to, jak dobre relacje nawiązuje z mieszkankami i mieszkańcami Gdańska. Trzeba przypomnieć, że objęła tę funkcję w momencie niezwykle dramatycznym, po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Dziś niewiele osób może pamiętać, że wkrótce potem rząd PiS postawił ją w trudnej sytuacji, dążąc do przejęcia Muzeum II Wojny Światowej – zauważa Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Podkreśla, że gospodyni gdańskiego ratusza skutecznie realizuje strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się rozwiniętą europejską metropolią. Wynik tegorocznych wyborów samorządowych potwierdził, jak dużym zaufaniem darzą ją mieszkanki i mieszkańcy Gdańska, jak wiele osób popiera jej działania. – Osobiście mam przyjemność współpracować z panią prezydent m.in. w ramach Unii Metropolii Polskich – dodaje prezydent Żuk.

Czytaj więcej

20. Ranking Samorządów: Władze lokalne muszą sprostać coraz większym wyzwaniom

Magdalena Czarzyńska-Jachim od kwietnia jest prezydentem Sopotu, wcześniej była komisarzem i wieloletnią zastępczynią prezydenta Jacka Karnowskiego i doskonale zna się z prezydentką Gdańska. – Aleksandra Dulkiewicz jest samorządowcem zawsze zaangażowanym i to nie tylko w sprawy Gdańska, ale patrzącym szeroko na sprawy wspólnot lokalnych. Ogromnie cenię determinację pani prezydent zmierzającą do uchwalenia ustawy metropolitalnej, tak potrzebnej Pomorzu, włączenie się w obronę samorządów w czasie poprzednich rządów, troskę o niezależność naszych miast – podkreśla prezydent Czarzyńska-Jachim.

Dodaje, że prezydent Dulkiewicz jest zawsze aktywna w Związku Miast Polskich czy w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Sama Aleksandra Dulkiewicz na naszej gali przyznała, że ta nagroda była dla niej zaskoczeniem, ale też jest zobowiązaniem i motywacją do dalszej pracy i wysiłku.

– Praca w samorządzie i na rzecz samorządności nigdy się nie kończy. Przed nami kolejne wzywania, w tym, jak mówił prof. Buzek, szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Chciałabym podziękować kapitule, ale też moim współpracownikom i wszystkim mieszkańcom, bo ta nagroda należy się szczególnie im – podkreśliła.

Ranking Samorządów
Ranking Samorządów 2024: Co wyróżnia zwycięskie gminy?
Ranking Samorządów
Z finansami samorządów bywa różnie
Ranking Samorządów
Irena Lipowicz: Księżna ze Śląska, która o reformę samorządów walczyła
Ranking Samorządów
20. Ranking Samorządów: Najlepsze w zrównoważonym rozwoju miasta i gminy 2024
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ranking Samorządów
20. Ranking Samorządów: Władze lokalne muszą sprostać coraz większym wyzwaniom
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego