To tylko niektóre z zasług prof. Ireny Lipowicz, polskiej prawniczki, ale też byłej posłanki, dyplomatki, wykładowczyni akademickiej i rzecznik praw obywatelskich. Została laureatką „Fundamentu Rzeczpospolitej” im. prof. Michała Kuleszy, nagrody przyznanej przez „Rzeczpospolitą”. Nic dziwnego: zasługi prof. Lipowicz dla rozwoju samorządu w Polsce są ogromne.
Czytaj więcej
Wydarzenia w skali globalnej wpływają też na działania władz lokalnych. – Dziś priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo – przekonuje prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów.
Jak Irena Lipowicz walczyła o samorządy
Nasza laureatka jest z wykształcenia prawnikiem. Skończyła z z wyróżnieniem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Na tej uczelni została asystentem, a następnie adiunktem. W 1981 r. uzyskała tytuł doktora prawa. Przez lata była wykładowczynią nie tylko na polskich uczelniach. Ale to praca w parlamencie sprawiła, że nasz samorząd terytorialny ma taką, a nie inną postać.
– Po wyborach z jesieni 1991 r. jest ona bodaj najaktywniejszą posłanką pilnującą spraw samorządu i kreującą przyszłe rozwiązania – zauważył w swojej laudacji prof. Stępień.
W tym samym tonie wypowiada się prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący PE. – W czasie naszej wielkiej transformacji od systemu realnego socjalizmu do gospodarki rynkowej, w której liczy się konkurencyjność, i do systemu demokratycznego, gdzie liczy się obywatelskość, pani Irena Lipowicz była niezwykle aktywna w polskim parlamencie, a także w pracach naukowych – zauważa były premier.