Gminy miejskie i miejsko-wiejskie
I miejsce – Morawica: Kompleksowa oferta dla wszystkich
Gmina i miasto Morawica prężnie się rozwija. Przyciąga nowych mieszkańców i biznes. W 2018 r. gmina liczyła już sobie 16,5 tys. mieszkańców i ciągle się rozrasta. Dla burmistrza Mariana Burasa to potwierdzenie, że jego polityka przynosi efekty. – Dla nas zrównoważony rozwój jest spełnieniem oczekiwań mieszkańców i inwestorów. Od 1990 r., odkąd jestem włodarzem, przyświeca nam, samorządowcom, właśnie taki cel – mówi Marian Buras. Gmina stara się więc stwarzać komfortowe warunki do życia dla mieszkańców poprzez budowę infrastruktury, uzbrajanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe, tworzenie doskonałej bazy oświatowej – z uwzględnieniem edukacji od najmłodszych lat – bazy sportowej i rekreacyjnej czy oferty kulturalnej. Do tego tworzy warunki dla rozwoju biznesu, więc można powiedzieć, że miasto ma kompleksową ofertę dla wszystkich. – Uważam, że ogromne znaczenie ma też budowanie społeczeństwa obywatelskiego, które ma realny wpływ na kształt gminy. Głos mieszkańców jest dla nas najważniejszy – zaznacza Marian Buras.
II miejsce – Podkowa Leśna: Innowacje łączone z tradycją
Podkowa Leśna stawia na silną partycypację społeczną. W ten sposób powstają unikatowe pomysły. Podkowa Leśna to podwarszawskie miasto-ogród, zatopione w zieleni, z przedwojenną architekturą. Liczba mieszkańców nie zmienia się od lat i sięga ok. 3,8 tys., ale władzom miasta zależy przede wszystkim na rozwoju innego rodzaju. Jak przekonuje Artur Tusiński, burmistrz miasta, niezwykle ważne jest włączanie mieszkańców w proces zarządzania i planowania rozwoju, w efekcie czego w mieście powstają innowacyjne pomysły. – Jednym z przykładów jest proces budowy dróg. Od początku ich tworzenia, już na etapie koncepcji, wykorzystujemy różne narzędzia konsultacji społecznych. Dzięki temu udało się wypracować rozwiązania odpowiadające na wyzwania jutra. Droga jest nie tylko bezpieczna, ale też dzięki małej retencji zatrzymuje wody opadowe w pasie drogowym z korzyścią dla środowiska naturalnego – opisuje burmistrz. W naszym rankingu miasto ma doskonałe wyniki w zarządzaniu finansami i kapitałem społecznym.
III miejsce – Puławy: Ważny głos lokalnej społeczności
Władze Puław, wsłuchując się w oczekiwania mieszkańców, coraz więcej inwestują w poprawę komfortu życia w mieście. Ten ok. 48-tysięczny ośrodek kojarzy się głównie z przemysłem ciężkim, ale ma też bogatą historię. Jest częścią trójkąta turystycznego Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów, przyciągając wieloma zabytkami, w tym przepięknym Pałacem Czartoryskich. Takie połączenie dla władz miasta niesie pewne zobowiązanie. – Szanując swoją historię i położenie, staramy się podnosić komfort życia mieszkańców, słuchając przy tym ich głosu – zaznacza Paweł Maj, prezydent miasta Puławy. – Budujące jest to, że mieszkańcy posiadają coraz większą wiedzę na temat samorządu i swoich praw. Nasze działania często oparte są na konsultacjach społecznych, aby mieszkańcy Puław mieli realny wpływ na kierunki i możliwości poprawy komfortu swojego życia – mówi. W naszym rankingu Puławy uzyskały wysoką pozycję m.in. dzięki dużej liczbie punktów właśnie w obszarze dbałości o kapitał społeczny oraz jakości zarządzania rozwojem.
Gminy Wiejskie
I miejsce – Wielka Wieś: Największym atutem są mieszkańcy
Podkrakowska gmina Wielka Wieś przyciąga coraz więcej mieszkańców. Wraz z ich napływem rosną dochody samorządu i jego potencjał rozwojowy. – Atutem gminy Wielka Wieś są ludzie – profesjonalna kadra w gminie i jej jednostkach, prężnie działające w różnych dziedzinach organizacje pozarządowe, ale i mieszkańcy – mówi wójt gminy Krzysztof Wołos. – Wiele gmin się wyludnia, zaś u nas corocznie przybywa kilkaset osób. I co ważne, to osoby, które na co dzień są zainteresowane rozwojem gminy – dodaje. W 2018 roku gmina liczyła ponad 12,3 tys. mieszkańców, czyli o 12 proc. więcej niż w 2014 r. Magnesem dla ludzi i inwestorów jest położenie w pięknej okolicy, dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna i świetna lokalizacja, czyli bezpośrednie sąsiedztwo Krakowa, lotniska w Balicach oraz dróg krajowych DK94 i DK79. – Idea zrównoważonego rozwoju zawsze musi się opierać na współpracy, słuchaniu głosu mieszkańców, a przede wszystkim realizacji działań potrzebnych i oczekiwanych społecznie – zaznacza wójt.
II miejsce – Strawczyn: Strategia przynosi efekty
Gmina Strawczyn (woj. świętokrzyskie) w ostatnich latach rozwija się dynamicznie na wielu płaszczyznach. Potwierdzają to wyniki naszego rankingu, w którym Strawczyn staje na podium po raz trzeci z rzędu. – Dzisiejszy innowacyjny wizerunek gminy jest wynikiem płynnej realizacji założeń rozwoju, które wdrażamy od lat – zaznacza Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn. – Mamy tu liczne tereny inwestycyjne oraz szereg udogodnień dla przedsiębiorców. Atrakcyjność gminy opiera się również na przyjaznej polityce prospołecznej polegającej na budowie przedszkoli i zapewnieniu miejsca spotkań seniorom, ale także bogatej ofercie kulturalnej, rekreacyjnej i sportowej – zapewnia wójt. Nowoczesne Centrum Sportowo-Rekreacyjne ze stadionem lekkoatletycznym, krytą pływalnią, skateparkiem i kortem tenisowym to jedna z ciekawszych inwestycji. – Rozbudowa infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej, inwestycje w oświatę i kulturę, zdecydowane działania prospołeczne i proekologiczne czynią naszą gminę przyjaznym miejscem dla wszystkich – wylicza wójt.
III miejsce – Wisznice: Rozwój mimo przeciwności
Wisznice to typowo rolnicza gmina, nie korzysta z tzw. renty położenia. A mimo to dobrze gospodaruje tym, co ma. Prawie 5-tys. Wisznice w woj. lubelskim nie leżą blisko wielkiego miasta ani ważnych szlaków drogowych. Dochody samorządu z podatków nie są ogromne, ale pomimo to lokalnym władzom udaje się realizować ważne dla mieszkańców inwestycje. – Naszym atutem jest czystość wód, powietrza i natury uzyskana dzięki środkom unijnym – zaznacza Piotr Dragan, wójt Wisznic. Gmina stawia więc na ochronę środowiska, a wraz z sąsiednimi gminami udało się uruchomić dużą farmę fotowoltaiczną, która zapewnia bezpieczeństwo energetyczne. – Wielkim wyzwaniem jest realizacja projektu rewitalizacji naszej gminy, którego najważniejszym efektem będzie powstanie zakładu opiekuńczo-leczniczego finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to odpowiedź na największy problem naszego samorządu – wyludnianie. Ta inwestycja da 60 miejsc pracy, a to dużo dla naszej gminy – zaznacza wójt.