Aktualizacja: 21.11.2024 10:46 Publikacja: 27.08.2023 14:51
Władze Radomia zwracają uwagę, że gminy będą musiały dodatkowo do końca 2025 r. przygotować strategię, na podstawie której dopiero będzie sporządzany plan ogólny
Foto: AdobeStock
Skutki zmian odczują również inwestorzy oraz zwykli mieszkańcy, którzy będą chcieli np. wybudować dom na terenie nieobjętym planem miejscowym.
Nowelizację ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym Sejm przyjął pod koniec maja br. Pod koniec lipca dokument został podpisany przez prezydenta. Zakłada on m.in. wprowadzenie zupełnie nowego narzędzia planistycznego – planu ogólnego. Zmienia też zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy, czyli tzw. wuzetek. Wprowadza też rozwiązania regulujące zasady współpracy samorządów z firmami zainteresowanymi inwestycjami na ich terenie (zintegrowany plan inwestycyjny, umowa urbanistyczna).
Władze Krakowa chcą wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej. Radni tego miasta zdecydowali o przekazaniu rządowi rezolucji w tej sprawie. Resort sportu pracuje nad przepisami w tym zakresie, bo na taką opłatę czekają też inne chętnie odwiedzane przez turystów miasta.
Organizacje samorządowe chcą zmian przepisów, które mogą spowolnić inwestycje, głównie przez wymogi biurokratyczne. Ustawa powinna być gotowa tuż po zakończeniu stanu klęski żywiołowej.
Organizacje samorządowe proponują, by zmienić te przypisy, które mogą wydłużyć czas odbudowy po powodzi. Ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej.
Nowa ustawa wiatrakowa w wersji, którą obecnie chce już we wrześniu przesłać do konsultacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska, może utrudnić rozwój lądowych farm wiatrowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Jeśli polityka imigracyjna i integracyjna ma być skuteczna, to powinna być podzielona pomiędzy centrum i samorządy.
Czy starosta, wydając decyzję o wysokości odszkodowania za nieruchomości wywłaszczone na podstawie specustawy w zakresie realizacji inwestycji dróg publicznych, musi uwzględnić wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli właściciel nie wystąpił o pozwolenie na budowę?
Przy ustalaniu opłaty za śmieci tzw. metodą wodną trzeba brać pod uwagę „ilość wody z danej nieruchomości”, a nie z mieszkania czy gospodarstwa domowego. Tak mówi ustawa i mieszkaniec bloku nie ma indywidualnej ochrony przed nadmiernymi opłatami.
W celu zapobiegania konfliktowi interesów oraz zapewnienia uczciwości w wykonywaniu funkcji publicznych ustawa antykorupcyjna zakazuje osobom pełniącym określone funkcje publiczne prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczej.
Jednostki samorządu terytorialnego coraz częściej stają przed wyzwaniem prawidłowego rozliczenia VAT przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych.
W ubiegłym roku zlikwidowano 9804 dzikie wysypiska, z których łącznie zebrano ponad 63,7 tys. ton odpadów. Ale nie oznacza to, że samorządy wygrywają walkę z nielegalnymi wysypiskami.
Z wyroku TSUE wynika, że to zamawiający ma decydować o tym, w jaki sposób miałoby następować ograniczenie dostępu do zamówień z takich krajów jak np. Chiny czy Turcja. W Urzędzie Zamówień Publicznych trwa analiza treści tego orzeczenia.
Nowy sezon morsowania w łódzkim Aquaparku Fala. Na odkrytym basenie można się kąpać co środę i sobotę. Aquapark Wrocław zaprasza do mobilnego punktu krwiodawstwa, a także na nocne pływanie i saunowanie.
Dla obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami nie ma znaczenia, czy właściciel nieruchomości korzysta z usług podmiotu prywatnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas