Samorządowcy m.in. zwrócili uwagę, że projekt zmian w ustawie Prawo oświatowe, procedowany jako projekt poselski, w rzeczywistości powstał w ministerstwie edukacji. – Edytowalna wersja druku sejmowego zawierającego przedmiotowy projekt zawiera metadane wyraźnie wskazujące, że ten „poselski” projekt powstał w resorcie edukacji – mówił Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich (ZPP).
Zmiany w przepisach ustawy Prawo oświatowe (nazwane lex Czarnek 2.0), stały się tematem posiedzenia KWRiST, choć początkowo nie było go w programie. Strona samorządowa podkreślała jednak, że zawarte w projekcie rozwiązania są bardzo istotne z punktu widzenia organów prowadzących, czyli właśnie samorządów.
Obecny na posiedzeniu wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski podkreślał, że nie może wypowiadać się na temat projektu, który nie jest projektem rządowym, tylko poselskim. Przedstawiciele strony samorządowej ripostowali, że dokument poselski jest tylko z nazwy. Trafił do Sejmu w tej formie, ponieważ dzięki temu nie przechodzi pełnej ścieżki legislacyjnej, czyli np. nie musi być konsultowany z samorządami i organizacjami społecznymi.
Czytaj więcej
Drastyczny wzrost cen energii, rządowe obietnice dotyczące dodatkowych środków dla JST, kłopoty małych gmin z realizacją inwestycji w ramach Polskiego Ładu. To tylko część programu dzisiejszej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Tematem, który również wzbudził wiele kontrowersji podczas posiedzenia, była informacja ministerstwa finansów nt. stawki VAT na energię elektryczną. W tym roku została ona obniżona przez rząd do poziomu 5 proc. Rozwiązanie to ma obowiązywać jednak tylko do końca 2022 r. Wiele wskazuje na to, że od stycznia 2023 r. nastąpi powrót do poprzedniej wysokości, czyli do 23 proc.