Pierwsze większe przymrozki tej zimy mamy za sobą. Trzeba więcej palić. Mieszkańcy gminy korzystają tylko z ekologicznych źródeł ogrzewania czy jednak niektórzy palą marnej jakości węglem, drewnem, śmieciami?
W Wielkiej Wsi nie widzimy na razie, by mieszkańcy palili śmieciami. W naszej gminie zdecydowana większość mieszkańców ogrzewa swoje domy gazem lub ekologicznym paliwem, ale jest jeszcze ok. 470 kopciuchów, które należałoby wymienić. Ich właściciele palą najczęściej węglem albo drewnem, co potwierdzają kontrole.
Poziom smogu jest w Wielkiej Wsi przekraczany czy jednak to się nie zdarza? Władze Krakowa jako źródło zanieczyszczeń u siebie wskazują właśnie na podkrakowskie gminy.
Różnie to bywa. To nie jest tak, że Kraków zatruwają jedynie sąsiednie gminy. U nas, podobnie jak w całym tzw. obwarzanku krakowskim, przekroczenia zanieczyszczeń powietrza też się zdarzają, bo nie można powiedzieć, że ich w ogóle nie ma. Ale na pewno jest to mniej niż cztery, pięć lat temu. Jakość powietrza w ostatnich latach zdecydowanie się poprawiła.
A myśli pan, że obecny sezon grzewczy będzie również dobry czy może być gorzej z racji problemów z węglem i innymi paliwami grzewczymi choćby ze względu na ich ceny?