Ranking Samorządów 2020: Troska o środowisko

AdobeStock

Segregacja śmieci idzie samorządom coraz lepiej, choć pewnie do ideału dosyć daleko – wynika z Rankingu Samorządów.

Dbałość o środowisko naturalne jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i jedną z kategorii ocen w naszym Rankingu Samorządów.

W kategorii tej bierzemy pod uwagę 12 wskaźników, w tym poziom segregacji śmieci. I co ważne, tegoroczne dane pokazały, że w tej dziedzinie widać stopniową poprawę. Choć produkujemy coraz więcej odpadów (już 332 kg na jednego mieszkańca rocznie, o 7 kg więcej niż rok wcześniej), coraz więcej też zbieramy ich w sposób selektywny. W 2019 r. było to 31,2 proc. zebranych odpadów ogółem wobec 28,9 proc. rok wcześniej.

Zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi miastami i gminami, jeśli chodzi o poziom selektywnej zbiórki, jest ogromne. Jak wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny, które wykorzystujemy w naszym zestawieniu, są w Polsce takie miejsca, gdzie segreguje się ponad 90 proc. wszystkich odpadów. Tak jest w mieście Mysłowice czy wiejskiej gminie Bestwina (woj. śląskie). Ale są też i takie miejsca, gdzie jest bardzo źle, gdzie segreguje się (jeśli chodzi o dane za 2019 r. i dwa lata poprzednie) mniej niż 4 proc. śmieci – to miasto Jedlina Zdrój (woj. dolnośląskie), Morąg (woj. warmińsko-mazurskie) czy gmina Bytoń (kujawsko-pomorskie).

CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: rekordowe wydatki na ochronę środowiska

Wśród miast na prawach powiatu, prócz lidera – czyli Mysłowic – bardzo dobrymi wynikami mogą pochwalić się też Bielsko-Biała (74,9 proc.) oraz Biała Podlaska (50,5 proc.). Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich pierwsza trójka to Busko-Zdrój (77,9 proc., woj. świętokrzyskie), Brzeziny (72 proc., woj. łódzkie) oraz Lubraniec (71,9 proc., woj. kujawsko-pomorskie). Wśród gmin wiejskich zaraz za Bestwiną plasują się Boniewo (89,5, woj. kujawsko-pomorskie) oraz gmina Kozy (87,6 proc. woj. śląskie).

Wskaźnik podawany przez GUS dotyczy odpadów zbieranych i odbieranych selektywnie nie tylko z gospodarstw domowych, ale też z innych źródeł. Jednocześnie GUS zaznacza, że segregacja nie oznacza, że tyle też śmieci trafia do recyklingu. W ubiegłym roku do recyklingu zostało skierowanych ok. 25 proc. wszystkich zebranych odpadów komunalnych.

Pełne wyniki Rankingu Samorządów 2020 ogłosimy już 29 października w południe. Ze względu na sytuację pandemiczną będzie to internetowa gala, którą będzie można obserwować na naszym portalu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lato: czas na lifting wodnych magistrali

Wakacje to czas remontów i budowy sieci wodociągowych w wielu miastach w Polsce. Prace prowadzone ...

Inwestycyjny boom najsilniejszy na Mazowszu i Pomorzu

Inwestycyjna gorączka obejmuje wszystkie regiony Polski i sektory budownictwa. Pytanie, ile planów zostanie zrealizowanych. ...

Ogrody zoologiczne szukają sposobu na przetrwanie epidemii

Ogrody zoologiczne, chociaż zamknięte dla zwiedzających, zapraszają w trybie online. Na relacje zza kulis, ...

Globalny biznes z korzeniami w regionie

Społeczna odpowiedzialność biznesu to w Polsce wciąż pojęcie stosunkowo nowe. Są jednak firmy, które ...

Pasażerowie chcą dezynfekować ręce w autobusie

Coraz więcej spółek odpowiedzialnych za komunikację miejską decyduje się na montaż urządzeń do dezynfekcji ...