Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego
Najwięcej zabytków w Polsce, tajemnicze zamki i niesamowite pałace, malownicze uzdrowiska i góry, szlaki rowerowe i piesze, piękno parków narodowych i rezerwatów, stawy, doliny rzek, klimatyczne miasta i szeroka oferta kulturalna. Wymieniać można długo. A to wszystko atrakcje jednego regionu: Dolnego Śląska. Całości dopełnia trudna, lecz arcyciekawa historia, która mogą odkrywać turyści.
Z myślą o szczególnych potrzebach
W ostatnich latach w regionie rozwija się oferta turystyczna mająca na uwadze osoby ze szczególnymi potrzebami, a więc rodziny z dziećmi, seniorów, osoby z niepełnosprawnością czy przewlekle chore. Działania w tym zakresie nazywane są turystyką społeczną – są to wszelkiego rodzaju inicjatywy zapewniające dostępność architektoniczną, cyfrową i komunikacyjną w turystyce, przynoszące równocześnie korzyści społeczne i gospodarcze różnym sektorom, działaniom, grupom i obszarom.
– Wsparcie dla turystyki społecznej rozpoczęliśmy już w 2021 roku kampanią „Dolny Śląsk – znajdź swoją trasę!”, w której istotnym elementem było wyeksponowanie dostępności dolnośląskich tras rowerowych dla osób ze szczególnymi potrzebami pod hasłem „Równi w pasji”. Film promujący kampanię nie tylko odbił się szerokim echem w mediach, co nas bardzo cieszy, ale również został nagrodzony licznymi wyróżnieniami na festiwalach branżowych, m.in. na Międzynarodowym Filmat Festival zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Eco Tourism”, a także nagrodę specjalną za zwrócenie uwagi na kwestię dostępności i promowanie jej w turystyce – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Dolny Śląsk dysponuje ofertą turystyczną przygotowaną z myślą o osobach z niepełnosprawnościami