mat.pras.
Foto: regiony.rp.pl
Olsztyn notuje – co podkreślamy w raporcie – wzrost zainteresowania inwestorów, rosną wpływy z CIT. Co było najważniejsze dla tego wzrostu?
Stawiamy na zrównoważony rozwój. W naszej strategii bierzemy pod uwagę przede wszystkim najważniejsze atuty Olsztyna, tj. położenie i warunki środowiskowe. Ważna jest także współpraca z aktywnymi środowiskami pozarządowymi – by nasza oferta dla inwestorów była jak najszersza i najbogatsza. Na pewno ważna jest w tym kontekście także współpraca z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. W mieście największą firmą jest Michelin, która w swojej fabryce opon zatrudnia ok. 5 tysięcy osób i korzysta z potencjału ludzkiego, którego bazą jest nasze szkolnictwo zawodowe. Są też firmy z branży meblarskiej, rolno-spożywczej. W Olsztynie bezrobocie wynosi obecnie 2,7 proc., a w powiecie ok. 5 proc. To wszystko ma niebagatelne znaczenie nie tylko w przypadku pracy zawodowej, ale też tzw. przemysłu czasu wolnego.
CZYTAJ TAKŻE: Raport: Jak polskie miasta przyciągają inwestorów
Miasta często współpracują z uczelniami. Jak dalece ta współpraca musi być ścisła?
W naszym przypadku jest ścisła i dotyczy wielu obszarów. Olsztyn jest ośrodkiem uniwersyteckim i jesteśmy z tego dumni. Jednak mocno zainwestowaliśmy nie tylko we współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, ale też w nasze szkoły zawodowe. Mamy ich kilkanaście. Są wyposażone w nowoczesne pracownie technologiczne. Pracujemy nad podnoszeniem kompetencji uczniów i nauczycieli. Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych, Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, Zespołu Szkół Samochodowych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych korzystają też z potencjału uniwersytetu. Szkoły te współpracują z firmami działającymi w mieście, mamy podpisane umowy z różnymi przedsiębiorcami w mieście i powiecie. Wiemy więc, jakie to ma wielkie znaczenie, bo biznes upomina się o to wprost. Ważna jest też współpraca z miastami partnerskimi, jak Gelsenkirchen czy Offenburg w Niemczech i francuskim Châteauroux, dzięki której nasza i ich młodzież jeździ na wymiany, odbywa praktyki na naszym rynku pracy oraz rynkach naszych partnerów.