Rozmowy rządu z samorządem? Ciąg dalszy nastąpi

Energetyka i kwestie finansowe mogą być tematem kolejnych rozmów przedstawicieli sfery samorządowej z premierem Mateuszem Morawieckim.

Publikacja: 09.05.2023 11:57

Rozmowy rządu z samorządem? Ciąg dalszy nastąpi

Foto: Bloomberg

Jeszcze w maju może dojść do rozmów samorządowców ze Związku Miast Polskich z premierem Mateuszem Morawieckim – wynika z rozmów „Życia Regionów”. O możliwym spotkaniu mówią zarówno nasi rozmówcy ze sfery samorządowej, jak i z okolic rządu, chociaż z tej strony nasi rozmówcy podkreślają, że żadne decyzje co do terminu i potencjalnej agendy rozmów jeszcze nie zapadły. Tematem rozmów miałaby być między innymi energetyka i kwestie finansowe. Na obydwie te sfery samorządowcy zwracają uwagę od wielu miesięcy.

Niedawno – 21 kwietnia – premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Kongresie Średnich i Małych Miast w Chełmie. Tam właśnie miało dojść do bardzo nieoficjalnych ustaleń, że odbędzie się spotkanie w Warszawie z udziałem m.in. szefa rządu i zarządu Związku Miast Polskich.

Samorządowcy w Chełmie odnotowali, że premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego wystąpienia przyznał, że obecnie mniej funduszy pozostaje wprost w budżecie samorządów. – Rozumiem to, dlatego przekazaliśmy ponad 9 miliardów złotych w 2021 roku, ponad 13 miliardów na wydatki bieżące w końcówce ubiegłego roku. W tym roku również przekażemy dodatkowe środki także na wydatki bieżące dla samorządów – zapowiedział wtedy szef rządu. Deklaracja premiera została przez niektórych naszych rozmówców ze sfery samorządowej uznana za pierwszą tego typu zmianę – na plus – retoryki. Morawiecki w trakcie wspominanego wcześniej kongresu mówił też, że wielkie programy i inwestycje samorządowe będą kontynuowane, jeśli PiS zdobędzie trzecią kadencję, a dojdzie też do takiej przebudowy budżetu samorządów, że łatwiejsze będzie finansowanie wydatków bieżących. Te kwestie, poza wspominanym sprawami transformacji energetycznej, jej finansowania oraz bezpośrednio sprawy cen energii, mają być tematem rozmów premiera z samorządowcami.

Okazja nadarzy się pod koniec maja. Wtedy – 26 maja – w Warszawie planowane jest spotkanie zarządu Związku Miast Polskich. A 27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego, który zwykle obchodzony jest zarówno przez KPRM, jak i prezydenta Andrzeja Dudę, którzy wręczają wtedy samorządowcom odznaczenia i medale za służbę na rzecz rozwoju samorządu.

Teraz kontekst to nie tylko dobrze przyjęte wystąpienie premiera Morawieckiego w trakcie Kongresu Średnich i Małych Miast, ale też prekampania wyborcza. Dla PiS maj to czas podkreślania roli inwestycji lokalnych w ramach akcji „Polska jest jedna – inwestycje lokalne”. Z naszych informacji wynika, że do końca miesiąca politycy PiS we wszystkich okręgach partii (jest ich blisko 100) mają zorganizować spotkania dotyczące zmian w ich okolicy przez ostatnie dwie kadencje. Sam premier Morawiecki w trakcie spotkań w kraju rozmawia też z lokalnymi włodarzami, często nienależącymi do żadnej z organizacji samorządowych.

Politycy PiS myślą też o kolejnym sezonie grzewczym. W poprzednim samorządy odegrał kluczową rolę w dystrybucji węgla (i nie tylko). Doszło do rozmów przy tej okazji z przedstawicielami największych korporacji samorządowych. – To wszystko sprawia, że rząd być może będzie kontynuował dialog z nami na różnych forach, też na działającym forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Ale z nazywaniem tego ociepleniem wolę poczekać na konkretne decyzje – mówi nam jeden z samorządowców.

Na połowę maja PiS zaplanowało swój kongres programowy, w trakcie którego mają zostać zaprezentowane zręby oferty na trzecią kadencję. Samorządowcy na pewno będą uważnie przysłuchiwać się nowym deklaracjom, które mają paść na dwudniowym kongresie. Zwłaszcza jeśli będą dotyczyć zmian w podatkach, programów inwestycyjnych i tak dalej. W środowisku samorządowym żywa jest pamięć o zmianach Polskiego Ładu z maja 2021 roku, które do dziś mają wpływ na finanse samorządów (o czym zresztą bardzo często sami samorządowcy mówią, również bezpośrednio politykom partii rządzącej).

Kwestie finansowe i energetyczne niemal na pewno będą też zarówno elementem kampanii wyborczej do Sejmu, jak i powoli zbliżającej się kampanii samorządowej, która ruszy w pełni w przyszłym roku, a na pewno rozkręci się już jesienią i zimą tego roku, po rozstrzygnięciu w wyborach do Sejmu.

Można się spodziewać wielu propozycji dotyczących kwestii samorządowych w najbliższych miesiącach – nie tylko od partii politycznych. Tak na przykład Bezpartyjni Samorządowcy w ostatnich dniach zaproponowali, aby 8,51 proc. wpływów z podatku VAT trafiało do samorządów. – Chodzi o rozwiązania systemowe, ponieważ samorządy są w fazie prognozowania i budowania budżetów na najbliższe parę lat. My musimy wiedzieć, skąd będziemy mieli pieniądze na najbliższych pięć lat – mówił jeszcze przed długim weekendem prezydent Lubina Robert Raczyński, jeden z liderów Bezpartyjnych.

Swoje propozycje dotyczące samorządów szykują też w programach politycznych partie opozycyjne. Dlatego można spodziewać się, że najbliższe miesiące będą czasem intensywnych rozmów wokół spraw dotyczących lokalnych wspólnot.

Jeszcze w maju może dojść do rozmów samorządowców ze Związku Miast Polskich z premierem Mateuszem Morawieckim – wynika z rozmów „Życia Regionów”. O możliwym spotkaniu mówią zarówno nasi rozmówcy ze sfery samorządowej, jak i z okolic rządu, chociaż z tej strony nasi rozmówcy podkreślają, że żadne decyzje co do terminu i potencjalnej agendy rozmów jeszcze nie zapadły. Tematem rozmów miałaby być między innymi energetyka i kwestie finansowe. Na obydwie te sfery samorządowcy zwracają uwagę od wielu miesięcy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet
Rozmowy o reformie dochodów samorządów przeniesione na środę
Budżet
Burmistrz Krynicy-Zdroju: Za nowymi obowiązkami powinno iść zabezpieczenie ich finansowania
Budżet
Burmistrz Pyskowic: Za dodatkowymi obowiązkami dla samorządów nie idą dodatkowe środki
Budżet
Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego: Rząd musi uzupełnić dochody samorządów jeszcze w tym roku
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Budżet
Rady poparły wykonanie samorządowych budżetów. Jednak nie wszędzie