Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.06.2025 18:58 Publikacja: 31.03.2016 16:00
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała
Fachowcy otwierają tę listę zarówno na świecie, jak i w Polsce, gdzie odsetek firm narzekających na niedobór odpowiednich kandydatów do pracy wzrósł w zeszłym roku do 41 proc. (z 33 proc. rok wcześniej).
Prawie połowa z tych pracodawców twierdzi, że największym wyzwaniem jest brak twardych, a konkretnie technicznych umiejętności u kandydatów do pracy. Takich umiejętności nie da się pozyskać z podręcznika albo podczas oglądania filmów, które w niektórych szkołach zawodowych i technikach do niedawna zastępowały praktyczne zajęcia w nowoczesnych halach produkcyjnych. W przeciwieństwie do wielu kierunków studiów, gdzie wystarczy salka wykładowa i prowadzący zajęcia, przygotowanie poszukiwanego dzisiaj fachowca wymaga czasu i niemałych pieniędzy. Choćby na wyposażenie nowoczesnych warsztatów. Te przyszkolne, ze sprzętem pamiętającym niekiedy czasy PRL, niewiele mają wspólnego z szybko rozwijającym się przemysłem, który w ostatnich latach napędzały w Polsce inwestycje, w dużej mierze zagraniczne. Rosnący popyt na wykwalifikowanych pracowników fizycznych zarówno ze strony zachodnich inwestorów, jak również krajowych przedsiębiorców sprawił, że firmy coraz mocniej odczuwają skutki zaniedbań i zapaści szkolnictwa zawodowego w latach 90. XX wieku. Tym bardziej że doszedł do tego efekt migracji zarobkowych fachowców, którzy wybierali cztero–pięciokrotnie wyższe stawki na zachodzie Europy i w Skandynawii.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas