Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość

Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.

Publikacja: 31.03.2019 20:52

Materiały prasowe

Materiały prasowe

Foto: Materiały prasowe

Te 15 lat ma kapitalne znaczenie dla nas, Polaków i dla Lubuszan, ponieważ wszyscy naprawdę jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku. Teraz czas na nowe otwarcie, nowe wyzwania. Chcemy słuchać mieszkańców, rozmawiać z nimi o przyszłości Unii, ale przede wszystkim realizować ich inicjatywy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji inaugurującej lubuskie obchody jubileuszu przystąpienia Polski do wielkiej, unijnej rodziny.

Konferencja, która odbyła się 28 marca, to tylko początek działań, jakie region przygotował dla swoich mieszkańcach w ramach tego jubileuszu. – Organizujemy 15 pikników europejskich. Będziemy w terenie, w regionie, w małych miejscowościach. Komisja Europejska organizuje także Dialogi Europejskie: 15 i 16 maja w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. Samorząd odbędzie także 15 lekcji obywatelskich w lubuskich szkołach. Zachęcam do wspólnego, radosnego świętowania – zapraszała marszałek Polak.

Czy jest co świętować? 15  lat w Unii Europejskiej to wielkie zmiany dla Polski i dla Lubuskiego.  To tysiące inwestycji,  które zmieniły życie Polaków i Lubuszan. – W ciągu tych ostatnich lat wskaźniki ekonomiczne wyraźnie poszybowały do góry. Region Lubuski bardzo się zmienił, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie fundusze europejskie – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.  Zaznaczyła jednak, że to dobry czas na wyznaczenie sobie nowych celów rozwojowych. Do tego jednak potrzebna jest rzetelna diagnoza, a taką województwo już wykonało. Lubuskie ma swoje potencjały. To infrastruktura naukowo-badawcza, dostępność transportowa i teleinformatyczna, a także wsparcie przedsiębiorców i inwestycje w ochronę zdrowia (Lubuskie ma teraz najmniej zadłużone szpitale w Polsce). Marszałek podkreślała także, że władze regionu świadome są jego deficytów, do których należą m.in.  słabość uczelni wyższych, starzejące się społeczeństwo oraz niska innowacyjność. Zdiagnozowane potencjały i deficyty wytyczają  kierunki rozwoju. – Zarówno te potencjały, jak i deficyty stanowią podstawę do aktualizacji strategii rozwoju województwa, która jest komplementarna z ukierunkowaniem polityki spójności. Znakomity czas, żeby to zrobić jest właśnie teraz. Dlatego przystąpiliśmy do aktualizacji strategii, którą obecnie konsultujemy. Realizujemy też w ten sposób wyzwanie Unii Europejskiej, które płynie z deklaracji przyjętej podczas 8. Europejskiego Szczytu Miast i Regionów w Bukareszcie, w którym brałam udział. Najważniejszym przesłaniem jest szacunek dla wartości europejskiej –  dla wspólnoty, dla tego wspaniałego projektu, jakim jest Unia Europejska – przez włączenie obywateli, poprzez zaangażowanie obywateli. I właśnie to robimy tu i teraz, i podczas kolejnych pikników w lubuskich gminach. Chcemy słuchać mieszkańców, rozmawiać z nimi o przyszłości Unii, ale przede wszystkim realizować ich inicjatywy – podkreślała Elżbieta Anna Polak.

Marszałek zaznaczyła także, że czas na nowe wyzwania i zaprezentowała priorytety rozwoju regionu. – Chcemy, żeby region lubuski na tym skorzystał; żeby był bardziej inteligentnym, przyjaznym środowisku regionem który łączy – silnym społecznie i bliżej obywateli. Jest to komplementarne z polityką spójności – wyjaśniła. O ukierunkowanie nowej polityki spójności UE mówił także gość specjalny konferencji Marek Prawda, socjolog i dyplomata, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej: – Nowy budżet unijny będzie inny niż obecny – bardzo nowoczesny, mniej będzie zasypywania rowów między bogatymi i biednymi, trzeba się będzie bić o pieniądze. Mniej będzie koperty narodowej, a bardziej stawiać będziemy na realizacje priorytetów – poinformował. Marek Prawda wyjaśnił jednocześnie, że Lubuskie nie powinno mieć problemów z realizacją z jego założeń, ponieważ postrzegane jest jako region doskonale radzący sobie z wdrażaniem unijnych programów. – To region, który wszyscy kojarzą z dość ambitnymi projektami, o które nie każdy region się ubiega i  dobrze sobie radzi ze wszystkimi ocenami.  Lubuskie ma opinię województwa, który się tego nie boi, a przedstawiciele samorządu mają odwagę do takich projekt przystępować i z sukcesem tego dokonują – podkreślał.

Pierwszy Lubuski Piknik Europejski odbędzie się 12 kwietnia w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Szczegółowy program lubuskich obchodów 15-lecia Polski w UE na www.lubuskie.pl 

– Materiał promocyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Archiwum
Innowacje wkraczają na miejskie przejścia dla pieszych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego