Region kusi również zimą

Szusowanie na stokach, zwiedzanie uroków natury na nartach biegowych, lub odwiedziny w olsztyńskiej Papugarni – to jedne z atrakcji na zimowy czas.

Publikacja: 28.12.2017 09:00

Region kusi również zimą

Foto: AdobeStock

Niepowtarzalne zimowe walory regionu docenią miłośnicy narciarstwa, snowboardu, i inni fani czynnej rekreacji. Nie muszą jechać w góry, by poszaleć na stokach, nawet jeśli pogoda spłata figla.

– Ośrodki narciarskie na Warmii i Mazurach, oprócz tras zjazdowych o różnych stopniach trudności, oferują także tory dosnowtubingu, miejsca do zjeżdżania na sankach, a niektóre lodowiska i inne atrakcje – mówi Justyna Szostek, dyrektor Biura Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Szusem z góry

Wyciągi narciarskie powstają jak grzyby po deszczu. Najpopularniejsze działają w Kurzętniku, Gołdapi, Elblągu, a także Rusi koło Olsztyna oraz Wydminach. Wiele tras jest sztucznie naśnieżanych i oświetlonych. Na miejscu są wypożyczalnie sprzętu, szkółki i restauracje.

Furorę robi uruchomiony w ubiegłym roku Ośrodek Narciarski Kurza Góra w Kurzętniku – miejscu zwanym „Zakopanem Północy”, zresztą njwiększy w tej części kraju.

– Sezon ruszył 16 grudnia, a stok jest sztucznie naśnieżony. Na razie uruchomilismy jedną trasę i tor tubbingowy do zjazdu na oponach. To nowość, popularna wśród dzieci i dorosłych – mówi Anna Bartłomiejus z Ośrodka Kurza Góra.

W pełni sezonu, dla turystów są tu trzy trasy narciarskie w tym ok. 800 m), lodowisko i park rozrywki dla dzieci.

Konsultantem ośrodka w zakresie naśnieżania jest Geir Olsen, światowej sławy ekspert w dziedzinie produkcji śniegu, który dbał o przygotyowanie tras podczas Igrzysk Olimpijskich w 2014 r. w Sochi.

Kusi także Ośrodek „Piękna Góra Rudziewicz” koło Gołdapi. Na gości czekają piękne widoki i ok. 2 tys. metrów tras sztucznie naśnieżanych i oświetlonych, z m.in. wyciągiem orczykowym, koleją krzesełkową.

Piękna Góra, zwana Gołdapskim Giewontem to atrakcyjny punkt widokowy. U jej stóp jest Zajazd – „światowe centrum smakoszy kartaczy”. Warto zajrzeć też do kawiarni na szczycie z obrotową podłogą. „Przy rozgrzewającej herbacie w ciągu 50 minut, siedzący przy stolikach zatoczą pełny krąg podziwiając panoramę polodowcowej krainy, miasteczka Gołdap i urokliwej Puszczy Rominckiej”.

Biegówki i w drogę

Region czeka także na narciarzy biegowych. – Okoliczne lasy i miejscami pofałdowany teren oferują doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Wiele hoteli i gospodarstw agroturystycznych dba o to, by w ich okolicy trasy były przygotowane, a sprzęt narciarski do wypiożyczenia – mówi dyr. Szostek.

By zwiedzić Warmię i Mazury na dwóch deskach można wybrać Jabłoń Lake Resort (koło Piszu), i pobliską Wioskę Narciarską Wiartel.

– Odwiedzającym je rekomendujemy biegi po zamarzniętym jeziorze Brzozolasek lub po Puszczy Piskiej. Można wziąć udział w grupowym bieganiu z przewodnikiem – zaznacza Justyna Szostek.

Co roku wokół Jabłoni kładzione są ślady biegowe, które łączą się z przygotowanymi przez Wioskę Wiartel, co w suimie daje 40 km nieprzerwanych tras biegowych. Na biegówkach można przemierzać też Puszczę Piską.

Egzotycznie i nietypowo

Region zima zapewnia takżeinne atrakcje. Wszystkie dzieci pokochają Olsztyńską Papugarnię, gdzie na 250 m kw. można podziwiać 50 papug różnych gatunków, w tym m.in. rudosterki – malutkie papugi przyjazne dzieciom, czy kakadu różowe z Australii.

– W Papugarni można poczuć się jak w prawdziwej dżungli. Pogłaskać, nakarmić ptaki czy zrobić sobie zdjęcie ze swobodnie latającymi wśród odwiedzających papugami – mówi dyr. Szostek.

Z kolei Olsztyn w dwóch miejscach czeka na miłośników zagadek – Mr Escape i iESCAPE Escape Room (przy ul. Nowowiejskiego 7). To królestwa tajemnicy i ciekawych zadań, których rozwiązywanie skutecznie zajmie całe rodziny.

Również Olsztyn ma dwa parki trampolinowe i krainę zabaw. Park Trampolin 7 Jump Street to 100 trampolin. Drugie z miejsc dla amatorów skoków to Jumping Park Rozrywki – całoroczny park z 88 trampolinami podzielony na 10 stref tematycznych. Jest także Warmiolandia – największa sala zabaw w Olsztynie. Strefa rozrywki dla dzieci to 1400 metrów kwadratowych. kładek i ścieżek położonych na czterech poziomach, do tego setki przeszkód, kryjówek i różnych aktywności dla dzieci, i ich rodziców.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10