W ramach szerokiego wachlarza działań związanych z zarządzaniem miastem wśród priorytetów Warszawy są wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem mieszkańców i gości odwiedzających stolicę Polski. Działania te przyjmują różne formy.
W ubiegłym tygodniu w ramach programu „Warszawa chroni” odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu kobiet w stolicy. Podczas wydarzenia przedstawiciele samorządu, funkcjonariusze służb mundurowych oraz reprezentanci stowarzyszeń i organizacji pozarządowych rozmawiali o tym, czy warszawianki mogą czuć się bezpiecznie zarówno w przestrzeni publicznej, jak i we własnych domach.
Kluczowa edukacja
– Jako pełnomocniczka do spraw kobiet, ale też w pełnym porozumieniu z prezydentem i ze Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa, deklaruję państwu, że dzisiejsza konferencja to jeden z elementów programu działań na rzecz bezpieczeństwa kobiet w Warszawie. Nie tylko chcemy dyskutować i wymieniać się doświadczeniami, ale też chcemy, jako miasto stołeczne Warszawa, w ramach naszych możliwości i kompetencji realizować konkretne zadania, które zwiększą bezpieczeństwo kobiet i dziewcząt – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Konferencja zainicjowała oficjalnie miejską debatę mającą na celu wypracowanie najlepszych i skutecznych rozwiązań na rzecz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa kobiet zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Wydarzenie miało również charakter edukacyjny.
– Edukacja i uświadamianie od najmłodszych lat to klucz do bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej. Nawet pośrednia reakcja, jak telefon na numer alarmowy, może uratować komuś zdrowie lub życie. Współpraca służb mundurowych i organizacji pozarządowych ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa, a prowadzony przez nas projekt „Bezpieczna warszawianka” pokazuje, jak ważne są wiedza, reakcja i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Zachęcam wszystkich, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, do udziału w bezpłatnych kursach, które mogą realnie zwiększyć nasze bezpieczeństwo na co dzień – podkreśliła Magdalena Ejsmont, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Także przedstawiciele policji przypominali, jak ważne jest reagowanie na przemoc i informowanie odpowiednich służb. – Policja istnieje po to, by zapewniać bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom Warszawy, w tym szczególnie kobietom. Apelujemy, by nie bać się zgłaszać wszelkich nieprawidłowości, zwłaszcza tych związanych z przestępczością na tle seksualnym. Jeśli nie otrzymujemy zgłoszeń, nie jesteśmy w stanie skutecznie działać ani ścigać sprawców. Dlatego tak ważna jest reakcja i odwaga w mówieniu o tym, co się dzieje. Nie bądźmy obojętni i reagujmy! – apelowała podinspektor Karolina Makos z Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji.
Na program wydarzenia złożyły się wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz prezentacja działań podejmowanych na rzecz bezpieczeństwa kobiet w Warszawie. W trakcie całej konferencji na pierwszy plan wybijały się trzy główne tematy:
* Warszawianka bezpieczna w klubie – ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń występujących w miejscach takich jak kluby, puby czy imprezy masowe,
* Warszawianka bezpieczna w przestrzeni miasta – w tym w środkach transportu publicznego, na ulicach oraz w miejscach pracy i edukacji,
* Warszawianka bezpieczna w domu – przeciwdziałanie przemocy domowej oraz wsparcie dla osób doznających przemocy.
– Dom powinien być miejscem bezpieczeństwa, nie zagrożenia. Gdy kobieta doświadcza przemocy, potrzebuje wsparcia nie tylko służb, ale całego systemu. W Warszawie współpracujemy z organizacjami i instytucjami, by lepiej reagować. Bądźmy czujni, bądźmy wrażliwi – tylko wtedy bezpieczeństwo w domu, w przestrzeni miejskiej i publicznej stanie się realniejsze i łatwiejsze do osiągnięcia – powiedziała Katarzyna Sękowska-Świątkiewicz, dyrektorka WOIK, uczestniczka jednej z debat.
Praktyczne kursy
Jednocześnie dyskusje i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej stolicy to niejedyne działania podejmowane przez miasto w obszarze bezpieczeństwa mieszkańców. Są także działania konkretne i bardzo praktyczne. Wśród nich są bezpłatne kursy „Bezpieczna warszawianka” oraz „Bezpieczny warszawiak”. Inicjatywa promuje bezpieczne zachowania, zwiększa świadomość i umiejętności samoobrony mieszkańców stolicy.
Kursy są skierowane są zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn, którzy będą uczyć się w oddzielnych grupach. W trakcie zajęć, prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów technik i taktyk interwencji Straży Miejskiej m.st. Warszawy, kursanci poznają nie tylko podstawowe techniki samoobrony. Strażnicy miejscy uczą i pokazują, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, w jaki sposób zachować się w obliczu zagrożenia, a jeśli już dojdzie do konfrontacji – jak zniechęcić napastnika i skutecznie obronić się przed agresją.
Uczestnicy uczą się technik obrony przed najczęściej spotykanymi sposobami ataku, a także jak skutecznie zaangażować w pomoc osoby postronne oraz jak samemu reagować jako świadek niebezpiecznego zdarzenia. Uzupełnieniem zajęć w hali sportowej jest nauka podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Obecnie ma miejsce wiosenna edycja kursów, która potrwa do czerwca. W ramach kursów „Bezpieczna warszawianka”, „Bezpieczny warszawiak” przeszkolono już kilka tysięcy uczestników.
Taksówki pod lupą
Zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa w różnych aspektach, także podczas przejazdów, jest celem kontroli przewozów taksówkami w mieście. Podczas jednej z takich akcji, przeprowadzonej pod koniec lutego, prezydent m.st. Warszawy wraz z Komendą Stołeczną Policji, Strażą Graniczną oraz Inspekcją Transportu Drogowego przeprowadzili nocne kontrole taksówek. Była to już druga taka inicjatywa zrealizowana w tym roku.
Kontrole polegały na sprawdzeniu legalności przewozu. Skontrolowano 55 kierowców. Wśród najpoważniejszych naruszeń odnotowano:
* 8 kierowców nie posiadało uprawnień,
* w 2 przypadkach brakowało licencji,
* 5 osób nie posiadało prawa legalnego pobytu,
* 4 osoby były poszukiwane,
* 8 pojazdów posiadało niewłaściwe oznakowanie taksówki,
* zatrzymano 3 dowody rejestracyjne i 2 prawa jazdy,
* 10 pojazdów odholowano,
* wystawiono 22 mandaty.
Warto przypomnieć, że tego typu kontrole w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów korzystających z usług firm, zajmujących się przewozem osób, prezydent m.st. Warszawy razem ze służbami prowadzi na terenie miasta każdego roku. W 2024 roku przeprowadzono łącznie 2334 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 666 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości.
O czym powinniśmy pamiętać, korzystając z taksówek? Po zakończonym kursie każdy kierowca ma obowiązek bezzwłocznie wydać paragonu fiskalny z kasy fiskalnej lub za pomocą aplikacji mobilnej przesłać go zamawiającemu na urządzenie mobilne. Odmowa wydania paragonu przez przewoźnika jest naruszeniem prawa i może stanowić podstawę do nieuregulowania należności za przejazd. Do zgłoszenia nieprawidłowo wykonanej usługi przewozu niezbędne jest dołączenie paragonu.
—oprac. Jeremi Jędrzejkowski☺
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z M.ST. WARSZAWĄ