Aktualizacja: 21.11.2024 12:52 Publikacja: 24.07.2022 11:53
Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego
Foto: mat. pras.
Wspólna polsko-niemiecka trasa rowerowa wokół Zalewu Szczecińskiego to prawie 300 kilometrów. Jest już gotowa? A jak nie, to kiedy będzie i od czego to zależy?
Wszystkie zadania, które w tej chwili realizujemy, dotyczące trasy wokół Zalewu Szczecińskiego, zakończą się w 2023 roku, wraz z ukończeniem inwestycji ścieżki po wałach na odcinku Dąbie – Lubczyna. Ale w budowie trasy uczestniczą też samorządy lokalne. Swoje odcinki wykonuje gmina Świnoujście. A oznakowanie przebiegu trasy na terenie Szczecina leży po stronie miasta. Aktualny przebieg podajemy w naszych materiałach informacyjnych. Na bieżąco będziemy komunikować o postępach prac, zmianach, ulepszeniach.
Na Velo-City 2025 będziemy chcieli zaprosić ludzi ze 160-170 państw, którzy decydują o polityce rowerowej. Będzie to największe wydarzenie dotyczące polityki rowerowej na świecie - mówi Łukasz Kłos, dyrektor Velo-City 2025 z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Tym różnimy się od większości polskich regionów, że u nas są trasy długodystansowe, czyli takie, którymi można przemierzyć całe województwo – mówi Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka woj. zachodniopomorskiego ds. komunikacji rowerowej.
Należy stworzyć odpowiednie uwarunkowania prawne, by sprawnie budować infrastrukturę rowerową – mówi Andrzej Siliński, prezes Polskiego Stowarzyszenia dla Rozwoju Infrastruktury Rowerowej.
Miasta należy projektować tak, aby ułatwiać przemieszczanie się ludzi, a nie samochodów – mówi Henk Swarttouw, prezes Europejskiej Federacji Rowerowej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Ważne jest, aby w miastach były zidentyfikowane główne potoki rowerzystów, by elementy infrastruktury nie powstawały przypadkowo, a były zgodne z potrzebami mieszkańców – mówi Waldemar Sadowski, autor bloga Rowerowe Sygnały.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.
Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas