Aktualizacja: 19.01.2025 11:11 Publikacja: 05.06.2023 14:05
Henk Swarttouw od 2021 r. jest prezesem Europejskiej Federacji Rowerowej (ECF), wcześniej przez dwa lata był wiceprezesem tej organizacji. Zanim zaangażował się w propagowanie roweru, przez ponad 30 lat był w służbie dyplomatycznej Holandii. Był m.in. ambasadorem w Finlandii oraz Danii. W 2025 r. doroczna konferencja ECF, Velo-city, odbędzie w Gdańsku
Foto: mat. pras.
Bez wątpienia, szczególnie w miastach. Jest kilka powodów, aby tak sądzić. Ponad połowa przejazdów autem w miastach odbywa się na dystansach poniżej 5 km. Tak jest w zasadzie wszędzie: w Europie, Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii. Co więcej, około 30 proc. przejazdów liczy mniej niż 3 km. W większości przypadków autem podróżuje jedna osoba, bez dużego bagażu. Zdecydowana większość tych kierowców jest też fizycznie zdolna do pokonania takiego dystansu rowerem.
Na Velo-City 2025 będziemy chcieli zaprosić ludzi ze 160-170 państw, którzy decydują o polityce rowerowej. Będzie to największe wydarzenie dotyczące polityki rowerowej na świecie - mówi Łukasz Kłos, dyrektor Velo-City 2025 z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Tym różnimy się od większości polskich regionów, że u nas są trasy długodystansowe, czyli takie, którymi można przemierzyć całe województwo – mówi Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka woj. zachodniopomorskiego ds. komunikacji rowerowej.
Należy stworzyć odpowiednie uwarunkowania prawne, by sprawnie budować infrastrukturę rowerową – mówi Andrzej Siliński, prezes Polskiego Stowarzyszenia dla Rozwoju Infrastruktury Rowerowej.
Ważne jest, aby w miastach były zidentyfikowane główne potoki rowerzystów, by elementy infrastruktury nie powstawały przypadkowo, a były zgodne z potrzebami mieszkańców – mówi Waldemar Sadowski, autor bloga Rowerowe Sygnały.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Budując spójną strategię rozwoju 15-minutowego miasta, uświadamiając mieszkańcom jego zalety i zachęcając do zamieszkania tu, sięgnęliśmy do koncepcji miasta kompaktowego – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Wiele z zeszłorocznych rozwiązań, czy to dobrych, czy złych, wymusza na włodarzach podjęcie nowych wyzwań.
Rząd wygasza mrożenie cen energii dla samorządów. Rynkowe ceny spadają, co potwierdzają największe miasta w Polsce, które już teraz płacą mniej niż mrożona stawka. Są jednak jeszcze miasta, gdzie płaci się więcej.
Gdańszczanie wielokrotnie udowadniali, że lubią korzystać z rowerów. Ruch rośnie z roku na rok, ale dynamika i zasięg tych zmian zależą od tempa i kompleksowości działania miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wybory samorządowe wiosną 2024 roku ustawiły „stan gry” w samorządach. Najbliższe 12 miesięcy pod względem wyborczym na pewno będzie spokojniejsze. Ale to nie znaczy, że całkiem spokojne.
Sztuczna inteligencja w służbie samorządu? Wyobraź sobie miasto, w którym po ciężkim dniu pracy wracasz do domu, a korki – po prostu zniknęły.
Województwo warmińsko-mazurskie, z ponad 200 km granicy z obwodem królewieckim, wymaga wsparcia, zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej – mówi Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Chociaż najważniejszym dla samorządowców wydarzeniem w 2024 roku były oczywiście wybory, to mijający rok był także czasem reform. I na pewno na tym się nie skończy.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas