Dolny Śląsk chce być dostępny dla wszystkich

W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Publikacja: 02.12.2024 00:01

Goszczący w albumie przewodniku Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim został oficjalnie uk

Goszczący w albumie przewodniku Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim został oficjalnie ukończony w 1872 r. po 33 latach budowy

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Wśród wielu akcji prospołecznych, jakie prowadzi samorząd województwa dolnośląskiego, ważne miejsce zajmują działania związane z tworzeniem otoczenia włączającego wszystkich, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Przykładem takich działań jest chociażby Dolnośląski Kongres Dostępności, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej.

Wydarzenie miało na celu zwiększenie świadomości dotyczącej potrzeb i wyzwań związanych z dostępnością w turystyce społecznej. Było także doskonałym miejscem do wymiany doświadczeń i zaplanowania kolejnych działań.

Szczególny rok

– Dolnośląski Kongres Dostępności to dwudniowe wydarzenie z udziałem organizacji pozarządowych, które mają ogromne doświadczenie w pomaganiu osobom z niepełnosprawnościami. Rok 2024 został ogłoszony przez Sejmik rokiem osób niepełnosprawnych i turystyki dla osób niepełnosprawnych. W tym roku przeznaczyliśmy rekordową kwotę 7 mln zł na działania im poświęcone, bo Dolny Śląsk jest dla wszystkich – mówi Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Tego typu wydarzenia są potrzebne i stanowią krok w stronę budowania bardziej inkluzyjnego społeczeństwa. Współpraca ekspertów, przedstawicieli branży turystycznej oraz osób zaangażowanych w promocję dostępności pozwala wspólnie tworzyć przestrzeń, która jest otwarta i przyjazna dla wszystkich, niezależnie od ich możliwości.

– Kongres był wyjątkowy, bo był w całości organizowany przez organizacje pozarządowe, które zajmują się m.in. turystyką społeczną i turystyką dla osób z niepełnosprawnościami. Decyzją zarządu województwa przeznaczyliśmy środki z PFRON, które zazwyczaj służą rehabilitacji, na rehabilitację w formie turystyki – podkreśla Jerzy Komorowski, dyrektor departamentu spraw społecznych i rynku pracy urzędu marszałkowskiego.

Organizatorami wydarzenia byli specjaliści działający na rzecz dolnośląskich organizacji pozarządowych związanych z turystyką społeczną we współpracy z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W organizację zaangażowane były m.in. Stowarzyszenie Bonitum, Fundacja Ładne Historie, Fundacja Imago, Fundacja Nasza Fundacja, Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk oraz Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Współpraca ta może przyczynić się do lepszego sieciowania NGO działających w regionie na rzecz turystyki włączającej.

Jak podkreślają samorządowcy, dostępność jest dla nich niezwykle istotną kwestią. Dlatego od kilku lat na Dolnym Śląsku starają się realizować różne inicjatywy budujące i zwiększające dostępność architektoniczną oraz cyfrową. Bardzo ważne jest przy tym zagwarantowanie osobom ze szczególnymi potrzebami dostępu do informacji, produktów, a także usług, co sprawi, że ich życie będzie bardziej satysfakcjonujące. Głównym i najważniejszym celem dostępności jest jednak zapewnienie równych szans dla wszystkich, niezależnie od ich stanu zdrowia. Dlatego też tegoroczny, listopadowy kongres należał do najważniejszych dat w kalendarzu regionu.

– Samorząd województwa od wielu lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi, które pięknie pokazują turystykę społeczną. Wiemy, że organizacje pozarządowe to najlepszy barometr potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ja sam, jako osoba z niepełnosprawnością, od 25 lat realizuję swoje marzenia, uprawiam turystykę rowerową, stadionową i górską, i wiem, że jest to najlepsza możliwość aktywizacji osób z niepełnosprawnościami – mówi Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.

Honorowy patronat nad Dolnośląskim Kongresem Dostępności objął Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Czytelnicy przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku” mogą także poznać historię Pałacu Albertich

Czytelnicy przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku” mogą także poznać historię Pałacu Albertich

Foto: mat. pras.

Inkluzywny przewodnik

Także w tych dniach album przewodnik „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców” autorstwa Mikołaja Gospodarka został udostępniony w wersji elektronicznej, dostosowanej do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych, takich jak uproszczony dostęp do treści oraz ułatwienia dla osób niedowidzących i niewidomych, publikacja staje się jeszcze bardziej inkluzywna.

Jak podkreślają władze samorządowe regionu, jest to ważny krok w kierunku promocji dziedzictwa Dolnego Śląska wśród wszystkich mieszkańców i potencjalnych turystów. – Chcemy, by piękno naszego regionu, jego historia i kultura były dostępne dla każdego. Dzięki dostosowanej wersji przewodnika dajemy szansę wszystkim zainteresowanym na odkrywanie Dolnego Śląska. Nasz region jest bowiem otwarty na potrzeby wszystkich odwiedzających, bez wyjątków – mówi Paweł Gancarz.

Album zaprasza do wirtualnej podróży po 50 najpiękniejszych zamkach i pałacach regionu. Każda lokalizacja to nie tylko wyjątkowe zdjęcia, ale także opowieść o historii i architekturze. Dzięki publikacji czytelnicy mogą odkrywać Dolny Śląsk przez pryzmat jego królewskiego dziedzictwa: od zamków i pałaców po miejsca związane z bogatą historią regionu. Znajdą tam przepięknie zachowane obiekty, muzea, restauracje, hotele, tajemnicze lokalizacje i romantyczne ruiny. Album w wersji elektronicznej jest dostępny na stronie dolnyslask.travel.

Publikacja jest kolejnym projektem promocyjnym regionu stawiającym na włączenie. Wcześniej, w ramach kampanii „Znajdź swoją trasę” Dolny Śląsk pod hasłem #RowniWPasji, prezentował niesamowite miejsca, dostępne ścieżki rowerowe i promował aktywne spędzanie czasu wśród seniorów, rodzin z dziećmi i osób ze szczególnymi potrzebami. Spot promocyjny tej kampanii otrzymał wiele nagród na festiwalach filmowych.

Innym działaniem była kampania „Dolny Śląsk dla każdego” inspirująca do tworzenia większych i mniejszych wypraw na Dolnym Śląsku. Teraz region już zapowiada kolejny krok: publikację przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku” w formie audiobooka, który będzie dostępny w serwisach YouTube i Spotify.

Warto także wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu podczas gali Local Some – III Samorządowego Kongresu Internetu i Mediów Społecznościowych, profil Dolny Śląsk otrzymał złotego lajka w kategorii „najlepsza komunikacja turystyki województwa”.

Prowadzący profil podkreślają, że tę wyjątkową nagrodę dedykują po pierwsze „naszym najwspanialszym obiektom, atrakcjom i miejscom turystycznym – zawsze chętnym do współpracy, otwartym na nasze nierzadko szalone inicjatywy, zintegrowanym i po prostu NIEZASTĄPIONYM”. A po drugie: „WAM – Kochani Odbiorcy. Jest nas tu prawie 250 tysięcy. To właśnie Wasze lajki, udostepnienia, komentarze spowodowały, że w niezależnych algorytmach rozbiliśmy ten bank”.

—oprac. Jeremi Jędrzejkowski

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Wśród wielu akcji prospołecznych, jakie prowadzi samorząd województwa dolnośląskiego, ważne miejsce zajmują działania związane z tworzeniem otoczenia włączającego wszystkich, w tym osoby ze szczególnymi potrzebami. Przykładem takich działań jest chociażby Dolnośląski Kongres Dostępności, który w ubiegłym tygodniu odbył się w Dolnośląskim Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Warto zobaczyć
We Wrocławiu znów będzie Palmiarnia
Warto zobaczyć
Na jakie festiwale warto się wybrać w sierpniu
Warto zobaczyć
Poznaj nieznany Śląsk. Urodziny Metropolii z mnóstwem ciekawych wycieczek
Warto zobaczyć
Kino pod chmurką. Ruszają letnie seanse na świeżym powietrzu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Warto zobaczyć
Lato pełne sztuki
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego