Proszę powiedzieć kilka słów o ITRI – jakie są główne obszary działalności instytutu i jakie projekty są dla was obecnie priorytetowe?
ITRI jest organizacją non profit o charakterze instytutu. Kierunki naszych badań wyznacza plan działań rozpisany do 2035 roku. Koncentrujemy się na takich obszarach, jak smart living, inteligentna opieka zdrowotna czy zrównoważony rozwój. Zajmujemy się więc m.in. sztuczną inteligencją, półprzewodnikami, zaawansowaną komunikacją i pokrewnymi zagadnieniami.
Jak wygląda współpraca między ITRI a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), największym na świecie producentem półprzewodników? W jaki sposób ITRI wspiera TSMC w obszarze badań i rozwoju?
TSMC wyrosło z ITRI – firma została założona w 1987 roku. To już prawie 40 lat temu, mamy więc długą historię. Wspieraliśmy TSMC w badaniach nad takimi obszarami, jak zaawansowane procesy produkcyjne, nowoczesne technologie pakowania, rozwój talentów czy budowa ekosystemu gospodarki obiegu zamkniętego. Obecnie intensywnie współpracujemy nad kolejną generacją rozwiązań, w tym nad nowymi technologiami produkcyjnymi.
TAIPO Taiwan–Poland Chamber of Commerce i Agencja Rozwoju Pomorza/Invest in Pomerania podpisały właśnie memorandum o współpracy. Jak z pani perspektywy mogłaby wyglądać współpraca ITRI z polskimi uczelniami i instytutami badawczymi w ramach tego porozumienia?
Dostrzegam tu wiele możliwości współpracy. Są to na przykład sztuczna inteligencja, zielona energia, a także inteligentna produkcja i cyfrowe rozwiązania dla zdrowia. Z pewnością możemy współpracować w tych obszarach.
Czy ITRI ma wypracowane dobre praktyki lub doświadczenia ze współpracy międzynarodowej, które mogłyby być zaadaptowane przy działaniach w Polsce?
Tak, pracujemy przy projektach europejskich. Mamy choćby europejską inicjatywę EUREKA o zasięgu globalnym, dzięki której firmy europejskie mogą współpracować z partnerami z Tajwanu. Realizujemy już wiele projektów w kooperacji z firmami niemieckimi i francuskimi. Współpracujemy też z wieloma innymi krajami.