W całym kraju jest 26 takich kolei obsługiwanych przez 24 przewoźników. Całkowita długość wszystkich linii wąskotorowych to 439 kilometrów.
Z początkiem maja wznowiły kursy m.in. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, utworzone w 1853 r., będące najstarszą koleją wąskotorową w Polsce i drugą najstarszą tego typu w Europie. Większość jej pociągów ciągną lokomotywy spalinowe. Jeszcze w końcu kwietnia na 8-kilometrową trasę między Rogowem a Jeżowem w województwie łódzkim wróciły pociągi Rogowskiej Kolei Wąskotorowej.
Koleje wąskotorowe jeżdżą obecnie w 12 województwach
Według danych Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), koleje wąskotorowe, mające w większości charakter historyczny, jeżdżą obecnie w 12 województwach. Najwięcej, bo aż 7 w wielkopolskim: Śmigielska Kolej Wąskotorowa, Kolejka Parkowa Maltanka, Wyrzyska Kolejka Powiatowa, Kaliska Kolej Dojazdowa, Pleszewska Kolej Dojazdowa, Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa i Średzka Kolej Wąskotorowa. Jednak pod względem frekwencji oraz długości linii liderem okazuje się Podkarpacie. W 2024 r. w podróż Bieszczadzką Koleją Leśną i Przeworską Koleją Wąskotorową wybrało się prawie 202 tys. osób, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej.
Czytaj więcej
Po ponad 30 latach przerwy do niemal 60-tysięcznej Łomży w przyszłym roku mają wrócić pociągi pas...
W sumie polskie koleje wąskotorowe dysponują 829 wagonami i lokomotywami. Najstarszy wykorzystywany pasażerski wagon wąskotorowy, który powstał jeszcze w czasach zaborów, ma 130 lat. Nadal czynnych jest 8 lokomotyw parowych.