Reklama
Rozwiń

Mieszkańcy miast coraz częściej uciekają na przedmieścia

Centra dużych miast pustoszeją. Ich mieszkańcy najczęściej przenoszą się na podmiejskie obrzeża albo do tzw. obwarzanków – miejscowości otaczających miasta.

Publikacja: 26.05.2023 18:12

Władze Poznania opracowały nową miejską politykę mieszkaniową i program rewitalizacji dla wyludniają

Władze Poznania opracowały nową miejską politykę mieszkaniową i program rewitalizacji dla wyludniającego się Śródmieścia

Foto: Piotr Gołębniak

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego to tendencja ogólnopolska, a w ostatnich latach najbardziej wyludniły się m.in. Poznań, Łódź, Katowice i Bydgoszcz. W okresie 2004–2018 w Krakowie liczba ludności Starego Miasta zmniejszyła się o ok. 25 proc., podobnie ubyło też mieszkańców warszawskich centralnych dzielnic.

– Sytuacja demograficzna Krakowa na tle innych miast jest wyjątkowa. Od kilkunastu lat obserwujemy dodatni przyrost naturalny (z wyjątkiem lat pandemii) i dodatnie saldo migracji. Obecnie Kraków liczy ponad 800 tys. mieszkańców – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Dodaje, że nie sprawdziły się prognozy demograficzne z 2014 r. oparte na danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r., które zakładały że w 2022 r. stolicę Małopolski będzie zamieszkiwało ok. 760 tys. mieszkańców, a do 2050 r. ich liczba jeszcze zmaleje do ok. 710 tys.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Społeczności lokalne
Olsztyn idzie po tereny gminy Purda. Gmina protestuje, i nie jest sama
Społeczności lokalne
Rosną długi szpitali powiatowych. "Widoczna jest istotna luka finansowa"
Społeczności lokalne
Zabrze szykuje się do przedterminowych wyborów. Znamy prawdopodobną datę
Społeczności lokalne
Referenda lokalne. Mieszkańcy nie pchali się do urn
Społeczności lokalne
Jak polskie miasta pożegnają papieża Franciszka?