Reklama
Rozwiń

Najmłodsi są mieszkańcy Pomorza. Jak starzeją się Polacy?

Małopolska, Pomorze i Wielkopolska to trzy regiony, w których mieszkańcy są przeciętnie młodsi niż w innych województwach. Są to też regiony z najpoważniejszymi ośrodkami akademickimi w swoich stolicach.

Publikacja: 05.05.2023 16:35

Autorzy opracowania GUS zwrócili uwagę na to, iż najmłodszą strukturą wieku charakteryzuje się woj.

Autorzy opracowania GUS zwrócili uwagę na to, iż najmłodszą strukturą wieku charakteryzuje się woj. pomorskie

Foto: adobestock

Starzenie się społeczeństwa jest jedną z najbardziej widocznych zmian demograficznych, którą pokazał ostatni Spis Powszechny. Okazuje się jednak, iż starzenie się ludności Polski jest zróżnicowane regionalnie. Przy średnim wieku pań 44 lata i panów – niespełna 41 lat, w czterech regionach mediana wieku mężczyzn nie przekroczyła czterdziestu lat. To: Małopolska, Pomorze, Wielkopolska i Mazowsze.

Na Podkarpaciu mediana wieku mężczyzn w zeszłym roku wyniosła nieco więcej, bo 40,2 lata. W trzech zaś regionach średni wiek panów wyniósł w zeszłym roku ponad 42 lata. To: Opolskie, Świętokrzyskie oraz Śląskie. W dwóch kolejnych wynosi 42 lata – w łódzkim i Zachodniopomorskim.

Różna jest również mediana wieku kobiet. W czterech regionach nie przekracza 43 lat: to Pomorskie, Małopolskie, Wielkopolskie i Mazowieckie. Zaś w dwóch: Łódzkim i Świętokrzyskim przekracza 46 lat. A na Opolszczyźnie i na Śląsku jest to ponad 45 lat.

Czytaj więcej

Szybki rozwój idzie w parze z niedoborem kadr

Tak wynika z danych GUS na temat struktury ludności w zeszłym roku. Autorzy opracowania zwrócili uwagę na to, iż najmłodszą strukturą wieku charakteryzuje się woj. pomorskie. Miary starzenia się populacji są tam najkorzystniejsze, np. w 2022 r. mediana wieku mieszkańców tego województwa wyniosła niespełna 41 lat, wskaźnik starości (udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie ludności) wyniósł 18,1 proc., a odsetek dzieci do lat 15-stu - 16,6 proc.

Zbliżona struktura wieku cechuje także woj. małopolskie i wielkopolskie. Co ciekawe w tych trzech województwach mediana wieku jest najniższa w kraju tak dla mieszkańców wsi jak i miast. Na Mazowszu zaś choć najmłodsi średnio są mieszkańcy miast (zapewne jest to efekt migracji młodych ludzi do Warszawy), to mieszkańcy wsi są w wieku dokładnie takim, ile wynosi przeciętna w kraju.

Województwami charakteryzującym się najmniej korzystnymi parametrami struktury wieku ludności są: opolskie, świętokrzyskie i łódzkie, w których wiek środkowy wyniósł ok. 44 lata, wskaźnik starości 20-22 proc., a odsetek dzieci to 14-15 proc. w zeszłym roku. Podobne pod tym względem są także województwa zachodniopomorskie i dolnośląskie.

Czytaj więcej

Polskie miasta coraz starsze. Samorządy muszą się dostosować

Analitycy GUS zwrócili uwagę na to, że w ciągu dwudziestu pięciu lat najszybsze tempo starzenia się ludności dotyczyło woj. opolskiego oraz zachodniopomorskiego i śląskiego. Postęp procesu starzenia się należał do najszybszych także w woj. warmińsko-mazurskim, chociaż nadal pozostaje ono jednym z najmłodszych w kraju.

Drugim – po starzeniu się – zjawiskiem demograficznym, występującym w Polsce jest zmniejszanie się liczby ludności i zmiana jej struktury: wzrost liczby osób starszych, a zmniejszenie się liczby dzieci i młodzieży. Te zjawiska także nie postępują w tym samym tempie w regionach.

Co prawda liczba mieszkańców zmniejszyła się we wszystkich województwach, różny jest jednak jej ubytek. Największy ma miejsce w woj. świętokrzyskim i łódzkim, a najmniejszy na Pomorzu, w Małopolsce i na Mazowszu.

Społeczności lokalne
Olsztyn idzie po tereny gminy Purda. Gmina protestuje, i nie jest sama
Społeczności lokalne
Rosną długi szpitali powiatowych. "Widoczna jest istotna luka finansowa"
Społeczności lokalne
Zabrze szykuje się do przedterminowych wyborów. Znamy prawdopodobną datę
Społeczności lokalne
Referenda lokalne. Mieszkańcy nie pchali się do urn
Społeczności lokalne
Jak polskie miasta pożegnają papieża Franciszka?