Starzenie się społeczeństwa jest jedną z najbardziej widocznych zmian demograficznych, którą pokazał ostatni Spis Powszechny. Okazuje się jednak, iż starzenie się ludności Polski jest zróżnicowane regionalnie. Przy średnim wieku pań 44 lata i panów – niespełna 41 lat, w czterech regionach mediana wieku mężczyzn nie przekroczyła czterdziestu lat. To: Małopolska, Pomorze, Wielkopolska i Mazowsze.
Na Podkarpaciu mediana wieku mężczyzn w zeszłym roku wyniosła nieco więcej, bo 40,2 lata. W trzech zaś regionach średni wiek panów wyniósł w zeszłym roku ponad 42 lata. To: Opolskie, Świętokrzyskie oraz Śląskie. W dwóch kolejnych wynosi 42 lata – w łódzkim i Zachodniopomorskim.
Różna jest również mediana wieku kobiet. W czterech regionach nie przekracza 43 lat: to Pomorskie, Małopolskie, Wielkopolskie i Mazowieckie. Zaś w dwóch: Łódzkim i Świętokrzyskim przekracza 46 lat. A na Opolszczyźnie i na Śląsku jest to ponad 45 lat.
Czytaj więcej
Chociaż schłodzenie rynku pracy w tym roku może się pogłębić, to w wielu regionach pracodawcy będą borykać się z deficytem wykwalifikowanych pracowników.
Tak wynika z danych GUS na temat struktury ludności w zeszłym roku. Autorzy opracowania zwrócili uwagę na to, iż najmłodszą strukturą wieku charakteryzuje się woj. pomorskie. Miary starzenia się populacji są tam najkorzystniejsze, np. w 2022 r. mediana wieku mieszkańców tego województwa wyniosła niespełna 41 lat, wskaźnik starości (udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie ludności) wyniósł 18,1 proc., a odsetek dzieci do lat 15-stu - 16,6 proc.