- Teleopieka to propozycja dla tych, którzy mieszkają sami lub spędzają w samotności większą część dnia. Zwykle to seniorzy, ale nie ma kryterium wiekowego. Mogą z niej skorzystać także osoby w trudnej sytuacji życiowej np. z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności, a potrzebujące wsparcia – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego dziś ponad dziewięć mln osób w Polsce ma więcej niż 60 lat, a według prognoz do 2050 roku ich liczba ma wzrosnąć do blisko 14 mln.
Część z nich to osoby samotne, nic więc dziwnego, że samorządy szukają sposobów, by zapewnić im monitoring stanu zdrowia. W Białymstoku osobom starszym rozdawane są tzw. opaski bezpieczeństwa.
Czytaj więcej
Rosną ceny biletów wstępu na miejskie baseny czy aquaparki. Na szczęście nie wszędzie tak się dzi...
Są one wyposażone m.in. w funkcję zegarka, przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, geolokalizację (lokalizator GPS), pomiar tętna. - Celem programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego funkcjonowania seniorów w miejscu zamieszkania przez dostęp do tzw. opieki na odległość – podaje białostocki ratusz.