Węgiel powoli dociera do miast. Na razie zainteresowanie nie jest wielkie

Mieszkańcy nawet największych miast mogą już kupić węgiel po preferencyjnych cenach wyznaczonych przez rząd.

Publikacja: 16.12.2022 22:33

Warszawa zgodnie z ustawą sprzedaje węgiel w cenie 2 tys. zł za tonę. Na zdjęciu skład węgla w jedne

Warszawa zgodnie z ustawą sprzedaje węgiel w cenie 2 tys. zł za tonę. Na zdjęciu skład węgla w jednej z podwarszawskich miejscowości

Foto: PAP/Leszek Szymański

Do Warszawy około 50 ton węgla dotarło 13 grudnia. - Do MPO spływają już pierwsze zamówienia od mieszkańców, ale co ważne, zgodnie z ustawą, mieszkańcy muszą najpierw złożyć odpowiedni wniosek w dzielnicy lub przez ePUAP – mówi Aleksandra Grzelak ze stołecznego ratusza.

Węgiel jest obecnie składowany przy ul. Mortkowicza 5 w stolicy. Warszawa zgodnie z ustawą sprzedaje to paliwo w cenie 2 tys. zł za tonę.

-  W razie zainteresowania ze strony kupującego, MPO może dostarczyć paliwo pod wskazany adres w zależności od zamówionej ilości węgla, transport może być darmowy lub dodatkowo płatny – tłumaczy Aleksandra Grzelak.

Wniosków więcej niż węgla

Do tej pory do stołecznego ratusza wpłynęło niemal 500 wniosków od mieszkańców o zakup węgla w preferencyjnej cenie. W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków dla Warszawy złożono zaś 4125 deklaracji, w których stosowanym paliwem jest węgiel i paliwa węglopochodne.

- CEEB nie wskazuje jednak, które zainstalowane źródło ciepła, jeśli w danym domu występuje ich kilka, jest źródłem głównym – przyznaje urzędniczka.

I dodaje, że paliwo trafi teraz do pierwszej grupy mieszkańców, których wnioski o zakup zostały pozytywnie zweryfikowane w dzielnicach.

Czytaj więcej

Prezydent Tychów: Przymierzamy się do tej nieszczęsnej akcji Sasina

Z końcem ub. tygodnia do Wrocławia dotarło 300 ton węgla. - Taka ilość oczywiście nie wyczerpuje potrzeb mieszkańców, ale pozwoliła realizować pierwsze zamówienia – mówi Grzegorz Rajter z wrocławskiego Urzędu Miasta.

Urzędnik dodaje, że miasto czeka na obiecane przez PGG kolejne dostawy. - Węgiel od gminy można kupić po 2000 złotych za tonę, a ta cena nie obejmuje transportu pod dom i ewentualnego workowania – przyznaje Grzegorz Rajter.

Do wrocławskiego ratusza do tej pory wpłynęło 1245 wniosków. – A osób, którym wypłacono dodatek węglowy jest we Wrocławiu blisko 11 tysięcy. Na tej podstawie, można stwierdzić, że większość osób zaopatrzyła się w węgiel wcześniej – uważa wrocławski urzędnik.

Można skorzystać z miejskiego transportu

Z kolei do Łodzi w ramach programu rządowego pod koniec listopada dostarczono 510 ton czarnego paliwa. - Jego dystrybucja rozpoczęła się 5 grudnia po dokonaniu pierwszych wpłat przez mieszkańców – podaje łódzko ratusz.

Urzędnicy przyznają, że aktualne zapotrzebowanie mieszkańców wg składanych wniosków wynosi 3597,8 ton. W Łodzi cena węgla zakupionego na preferencyjnych warunkach to 1890 zł.

 - Istnieje możliwość skorzystania z transportu MPO-Łódź w cenie 100 zł/tona. Aktualnie do MPO – Łódź wpłynęło 2613 wniosków – podał nam łódzki ratusz.

Czytaj więcej

Dodatek elektryczny. Samorządy przyjmują już wnioski

Poznań sam nie zajmie się dystrybucją rządowego węgla dla gospodarstw domowych. - Do sprzedaży opału mieszkańcom zgłosiły się dwie poznańskie firmy prowadzące składy węgla, które podpisały umowę ze spółką Polska Grupa Energetyczna Paliwa – poinformował nas Jarosław Maciej Dohnal, kierownik Oddziału Wspierania Przedsiębiorczości Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Pierwsza dostawa rządowego węgla (125 ton) trafiła do Poznania 8 grudnia. - Obecnie zasoby te są na wyczerpaniu – przyznaje urzędnik. Jego zdaniem ten węgiel cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Kosztuje 2,1 tys. zł za tonę.

- Po odbiór węgla można przyjechać własnym samochodem. Obie firmy oferują transport opału na terenie Poznania, ale jest to usługa dodatkowo płatna – mówi Jarosław Maciej Dohnal.

Za transport w zależności od ilości trzeba zapłacić od 100 do 150 zł. - Cena obejmuje tylko dowóz węgla, z jego wyładowaniem, ale bez wniesienia – mówi urzędnik. W Poznaniu wnioski o zakup rządowego węgla zgłosiło ponad 500 osób, to jest tylko 10 proc. uprawnionych.

Niektórzy nadal czekają

Ale są w Polsce gminy, które dotąd nie otrzymały węgla z rządowych dostaw. – Uprzejmie informujemy, że na dzień 15 grudnia pomimo powadzonych działań interwencyjnych i obiecanej przez wojewodę mazowieckiego pomocy czy codziennych interwencji w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Polskiej Grupie Górniczej, wójt gminy nadal nie dysponuje żadną informacją o terminie dostawy węgla dla gminy do punktu składowania Kwalifikowanych Dostawców Węgla – podał Urząd Gminy w Starych Babicach.

W komunikacie również „zaleca się zakup minimalnej potrzebnej ilości węgla we własnym zakresie po cenie komercyjnej na tzw. „przetrwanie przez okres Świąteczno – Noworoczny”.

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?