Dolnośląski biznes w trzech wymiarach

Dolny Śląsk stawia na nowe technologie i zaprasza do siebie innowatorów, którzy w swoich przedsięwzięciach biznesowych zamierzają wykorzystywać druk 3D.

Aktualizacja: 15.05.2020 14:45 Publikacja: 15.05.2020 14:45

Centrum Druku 3D ma już pierwszą drukarkę. Powstające produkty cechuje wysok

Centrum Druku 3D ma już pierwszą drukarkę. Powstające produkty cechuje wysoka jakość i precyzja wykonania

Foto: mat. pras. (2)

Dolny Śląsk od dawna stara się wychodzić naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i stwarzać im przyjazne warunki do prowadzenia biznesu.

Najnowszym pomysłem samorządu województwa na wspieranie innowacyjnych projektów jest budowa we Wrocławiu Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D. Przedsięwzięcie ma być podzielone na dwie części: biurową oraz przestrzeń do inkubacji, służącą jako strefa warsztatowo-produkcyjna.

– Dolny Śląsk znajduje się wśród najbardziej innowacyjnych regionów w Polsce. Budowa gospodarki opartej na wiedzy i związany z tym wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw to jedne z naszych głównych celów strategicznych – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. – Współpraca sektorów nauki i biznesu wytworzy nowy impuls rozwojowy dla wielu branż. Efektem będzie rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy – dodaje.

Dla innowacyjnych MŚP

Dolnośląski Inkubator Druku 3D skierowany będzie do mikro, małych i średnich przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego, którzy rozpoczynają działalność i nie mają jeszcze własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych czy usługowych. Co więcej, w innym przypadku dla wielu małych przedsiębiorstw nie byłby możliwy dostęp do najnowocześniejsze urządzeń drukujących, ze względu na zbyt wysokie koszty ich zakupu i późniejszej eksploatacji.

Celem projektu jest umożliwienie uruchamiania działalności gospodarczej małym firmom w oparciu o doradztwo specjalistyczne. Inkubator ma przede wszystkim przygotować nowych potencjalnych producentów do rozwoju swojej działalności i uruchomienia własnych zakładów.

Przy wyborze przedsiębiorców specjaliści z Inkubatora będą kierować się przede wszystkim profilem działalności firm, który bezpośrednio ma się wpisywać w założenia planowanego przedsięwzięcia, wykorzystującego technologię druku 3D.

Część biurowa, licząca łącznie ok. 1,8 tys. mkw., została podzielona na 27 modułów, każdy o powierzchni od 20 do 40 mkw. – dla 27 przedsiębiorców. Każdy moduł zostanie wyposażony w podstawową infrastrukturę biurową dla maksymalnie czterech stanowisk pracy. Znajdą się tam biurka, krzesła, regały biurowe, urządzenie drukujące – wielofunkcyjne. Bezpośrednio przy budynku biurowym powstanie przestrzeń do inkubacji składająca się z części Druku 3D i części warsztatowo-produkcyjnej do dowolnego wykorzystania przez przedsiębiorców.

Z kolei w części produkcyjnej, o pow. ok. 5 tys. mkw., powstanie Centrum Druku 3D (DC3D). Centrum będzie specjalizowało się w wydruku elementów z tworzyw sztucznych, metalu oraz modeli wykorzystywanych w medycynie. Zostanie ono wyposażone w drukarki 3D umożliwiające użytkownikom innowacyjną działalność poprzez modelowanie elementów przewidzianych do produkcji w systemach tradycyjnych.

Rozwój z Akademią

Aby DC3D spełniało swoją rolę, musi być wspierane przez dobrze wyposażoną i profesjonalnie przygotowaną przestrzeń B+R. Tylko w tak zaprojektowanym Centrum możliwe będzie prowadzenie innowacyjnych projektów i zleceń – od pomysłu do realizacji.

W Centrum znajdzie się więc miejsce dla strefy B+R. To w niej będzie rozpoczynał się pierwszy etap druku trójwymiarowego. Począwszy od zaprojektowania danego elementu, poprzez określenie jego parametrów po przygotowanie do wydruku.

Wytworzony element będzie następnie badany m.in. pod kątem dokładności i zgodności z projektem wymiarów i kształtów wydrukowanych struktur, uzyskanej powierzchni, cech strukturalnych (w skali makro i mikro), składu, a także podstawowych właściwości wytrzymałościowych. Tu z pomocą przyjdą próby niszczące.

Celem inicjatorów projektu jest stworzenie unikatowego w skali kraju centrum nauki o technologii druku 3D. Akademia, która powstanie przy DC3D, mając w swoich zasobach zarówno kadrę naukową jak i praktyków w dziedzinie wytwarzania druku 3D, zagwarantuje szerokie spektrum wiedzy zarówno w zakresie przygotowania teoretycznego, projektowania, jak i druku w technologii trójwymiarowej.

W ramach Akademii Druku 3D odbywać się będą warsztaty, podczas których uczestnicy zdobędą nowe umiejętności zarówno w zakresie projektowania, jak i wytwarzania gotowych modeli, detali, elementów, form, części itp. z użyciem druku 3D.

Zajęcia będą obejmowały nie tylko część teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną, która będzie wykorzystywała dostęp do parku technologicznego Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D.

Oferta Akademię Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D ma wychodzić naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na rynku pracy. Bowiem coraz więcej pracodawców docenia oraz poszukuje specjalistów posiadających umiejętności w zakresie m.in. zasad projektowania metodami przyrostowymi, zaawansowanego modelowania 3D, doboru materiałów czy też realizacji kompletnego procesu druku 3D. Pozyskanie tych umiejętności będzie możliwe poprzez udział w warsztatach i zajęciach organizowanych przez Akademię Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D.

Inicjowanie współpracy

Dodatkowo przy Centrum powstanie Klaster Druku 3D, którego celem będzie integracja środowiska naukowego i biznesowego wokół tej technologii, wymiana wiedzy i doświadczeń między przemysłem a nauką, a także łączenie kompetencji, w celu osiągania nowych możliwości, jakie daje zastosowanie druku 3D.

Klaster ma w założeniu skupiać przedsiębiorstwa z różnych gałęzi przemysłu, zainteresowane włączeniem się w proces tworzenia produktów w technologii druku 3D oraz realizujące i chcące rozwijać działalność w tym zakresie.

Członkami klastra mogą być również jednostki naukowe, uczelnie wyższe oraz inne podmioty posiadające odpowiednie zasoby i potencjał niezbędny do wspierania przemysłu w inicjowaniu nowych lub znacząco ulepszonych produktów z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Współpraca członków klastra ma napędzać inicjowanie nowych przedsięwzięć o charakterze zarówno naukowym, jak i komercyjnym, co będzie sprzyjało realizacji prac naukowo-badawczych oraz rozwój technologii druku 3D i powstawanie prototypów nowych produktów.

Jak podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia, podstawą dla wszystkich działań podejmowanych w klastrze będą zasoby ludzkie i techniczne Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D.

Z unijnym wsparciem

Inwestorem Inkubatora jest Dolnośląski Park Innowacji i Nauki. – Naszym celem jest przybliżenie technologii druku 3D i rozpowszechnienie jej wśród jak największej liczby osób – podkreśla Sebastian Kącki, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki. – Podczas rozmów z przedsiębiorcami zarówno z województwa dolnośląskiego, jak i z całej Polski, widzimy bardzo duży potencjał oraz zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Przy przedsięwzięciu zostanie także wykorzystanych ponad 15 mln zł ze środków europejskich z Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, których dysponentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Budowa Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D już się rozpoczęła. W ubiegłym miesiącu została podpisana umowa z generalnym wykonawcą. Został mu już także przekazany plac budowy.

Jest już także pierwsza drukarka, zakupiona w ramach Centrum Druku 3D. Jest to zaawansowane urządzenie jednego z wyspecjalizowanych producentów. Dzięki drukowaniu warstwą o wysokości 0,014 mm produkty charakteryzują się wysoką jakością i precyzją wykonania.

Specjalistyczna drukarka pozwala na uzyskanie niemal 500 tys. kolorów w różnych odcieniach i stopniu przezroczystości. Wierne odwzorowanie kolorów następuje dzięki drukowaniu z kilku materiałów jednocześnie. A to otwiera także możliwości łączenia materiałów o różnym stopniu twardości, np. do wytwarzania masek dziąsłowych, oraz uzyskania różnorodnych powierzchni produktów.

Dolny Śląsk od dawna stara się wychodzić naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i stwarzać im przyjazne warunki do prowadzenia biznesu.

Najnowszym pomysłem samorządu województwa na wspieranie innowacyjnych projektów jest budowa we Wrocławiu Dolnośląskiego Inkubatora Druku 3D. Przedsięwzięcie ma być podzielone na dwie części: biurową oraz przestrzeń do inkubacji, służącą jako strefa warsztatowo-produkcyjna.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy