Inwestycje pomagają nadrobić zapóźnienia

Przemyśl – I miejsce ex aequo w kategorii miast | Zabiega ?o dotacje zarówno samodzielnie, jak i poprzez spółki komunalne.

Publikacja: 15.07.2014 01:42

Brama Przemyska to nazwa nowego mostu na obwodnicy

Brama Przemyska to nazwa nowego mostu na obwodnicy

Foto: Przemyśl

Jak wskazuje Robert Choma, prezydent Przemyśla, trudno nawet wymienić wszystkie inwestycje zasilone pieniędzmi europejskimi.

– A to chyba coś znaczy. Cały nasz wysiłek finansowy skierowaliśmy na inwestycje, ponieważ mieliśmy świadomość, jak wielkie zapóźnienia infrastrukturalne ma Przemyśl – mówi prezydent Choma.

Część dotowanych projektów miasto zdążyło już zrealizować. Zbudowano np. wschodnią obwodnicę miasta łączącą drogę krajową nr 77 z drogą krajową nr 28. Tę długo oczekiwaną przez mieszkańców obwodnicę oddano do użytku w grudniu 2012 r.

Prawie czterokilometrowy odcinek nowej trasy pozwolił w znacznej mierze wyprowadzić narastający ruch samochodowy z zabytkowego centrum miasta. Jest to ułatwienie komunikacyjne dla wszystkich, którzy chcą się dostać do handlowej i przemysłowej części miasta, co jest istotne po oddaniu do użytku autostrady A4. Nie bez znaczenia jest też lepsze skomunikowanie z pobliskim przejściem granicznym Medyka-Szeginie, ważnym węzłem wymiany handlowej i turystycznej. Dzięki inwestycji Przemyśl zyskał też nową przeprawę mostową.

Teraz trwa budowa obwodnicy łączącej drogę krajową nr 28 z drogą wojewódzką nr 885. W perspektywie kilku lat ma to być dobre połączenie do powstającego nowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.

W 2012 r. zakończono uzbrojenie terenu przemyskiej podstrefy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o powierzchni 42 ha. To oferta inwestycyjna miasta, z której skorzystali już pierwsi przedsiębiorcy.

Za pieniądze z Unii Europejskiej zmodernizowano zamek kazimierzowski i zrewitalizowano XIX-wieczny park miejski.

Euro z UE pozyskują też spółki komunalne. W maju 2014 r. Miejski Zakład Komunikacji w Przemyślu zakończył budowę układu kogeneracyjnego wraz z przebudową infrastruktury towarzyszącej do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki inwestycji produkowana jest energia elektryczna i cieplna na potrzeby  przedsiębiorstwa. Głównym celem przedsięwzięcia było obniżenie kosztów związanych z pozyskaniem energii.  Inwestycja pozwoliła też na modernizację infrastruktury zasilania gazem ziemnym pojazdów MZK.

– Wszystko to jest ukłonem zarówno w stronę naszych mieszkańców, jak i turystów, którym chcemy pokazać piękno tego zakątka Polski – podkreśla Robert Choma.

W 2013 r. miasto podpisało kolejne umowy o dofinansowanie, w tym na termomodernizację budynków szkolnych.

Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego