Materiał powstał we współpracy z Miastem Kraków
Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych, m.in. Festiwal Sacrum Profanum, Festiwal Conrada czy Krakowski Festiwal Filmowy – które zbudowały już sobie światową markę. Miasto uczestniczy w wielu międzynarodowych inicjatywach – jest Miastem Literatury UNESCO, angażuje się w działania sieci N.I.C.E. (Network for Innovations in Culture and Creativity in Europe), ale nosił też tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej.
Życie kulturalne miasta pobudzają przemyślane inwestycje – rewaloryzacja zabytków, nowe muzea, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy TAURON Arena Kraków.
Jednym ze strategicznych celów miasta, zapisanych w dokumentach strategicznych Krakowa jest rozwijanie gospodarki opartej na wiedzy. Takie podejście odnosi się do transformacji gospodarczej, w której głównym źródłem wzrostu i konkurencyjności stają się wiedza, informacja, innowacje oraz umiejętności ludzkie. W takiej gospodarce kluczowe znaczenie mają wysoko wykwalifikowani pracownicy i eksperci, badania naukowe, infrastruktura ułatwiająca rozwój technologiczny oraz kreatywność. W Krakowie jest to możliwe dzięki zaangażowaniu kadr badawczych i biznesowych najwyższej jakości oraz dostępności, wciąż rozbudowywanego, zaplecza naukowego. Współpracy nauki, biznesu i samorządu i wspieraniu innowacyjności towarzyszy odpowiednio profilowany system kształcenia. Z kolei Miasto dba o wysoką jakość życia mieszkańców, tworząc bogatą ofertę kulturalną, edukacyjną i sportowo-rekreacyjną oraz zapewniając wysokie poczucie bezpieczeństwa.