Samorządy po zmianie liderów. Jakie pomysły na rządzenie mają nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie – to temat debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” w ramach e-Forum Liderów Samorządowych. W debacie wzięli udział Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, oraz Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Dla Aleksandra Miszalskiego, nowo wybranego prezydenta Krakowa, to pierwsza kadencja, w przeciwieństwie do pozostałych uczestników, którzy mają już znaczne doświadczenie w zarządzaniu samorządami. Miszalski zaprezentował swoje podejście do zarządzania miastem, wspominając, że od początku kampanii wyborczej mówił, iż Kraków potrzebuje zmiany. – I to jest oczywiste, ponieważ po 20 latach rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego jest sporo obszarów, które zostały zaniedbane albo potrzebują po prostu odświeżenia – rozpoczął prezydent Miszalski.
Zapowiedział, że nie planuje rewolucji. – Kraków nie jest miastem, które lubi rewolucje, szczególnie w tych obszarach, w których coś działa dobrze i w których mieszkańcy są zadowoleni. Te zmiany muszą być ewolucyjne. Muszą być przemyślane, muszą być policzone – stwierdził. Poinformował też, że przeprowadzany jest szeroki audyt urzędu, który ma na celu znalezienie możliwości oszczędności i usprawnienia procesów. Wskazał na obszary wymagające zmian, takich jak planowanie przestrzenne, transport publiczny, gospodarka oraz konsultacje społeczne. – Może wymieniłem te, które najbardziej rzucają się w oczy, ale to nie znaczy, że np. w obszarze zieleni czy sportu tych zmian też nie potrzebujemy – dodał Miszalski.
Kontynuacja i elastyczność w zarządzaniu
W drugiej kadencji Marta Majewska jako burmistrzyni Hrubieszowa będzie się koncentrować na kontynuacji dobrych projektów z poprzednich lat oraz na zarządzaniu kryzysowym. Majewska podkreśliła, że jej spojrzenie na Hrubieszów wynika z dziesięcioletniego doświadczenia zarówno jako burmistrz, jak i wcześniej – zastępca burmistrza. Zwróciła uwagę na fakt, że jej poprzednia kadencja była naznaczona zarządzaniem kryzysowym, mimo że rozpoczęła się w relatywnie spokojnym czasie. Obecna kadencja, choć skoncentrowana na kontynuacji dobrych projektów z poprzednich lat, jest także czasem wyzwań finansowych.
– Nasze zarządzanie czy też plany i marzenia, choć ich się nie pozbywamy, są jednak lekko wyhamowane z uwagi na sytuację finansową właściwie w większości samorządów – stwierdziła Majewska. Wskazała na specyficzne trudności regionu wschodniej Polski, w tym skutki kryzysu gospodarczego oraz wojny w Ukrainie.