Powoli wracają miejskie fontanny. Ale jeszcze nie wszędzie

Niektóre samorządy już uruchamiają miejskie fontanny, a inne czekają na zalecenia w tym zakresie z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Publikacja: 17.04.2021 11:50

Na uruchomienie miejskich fontann zdecydował się już Wrocław

Na uruchomienie miejskich fontann zdecydował się już Wrocław

Foto: AdobeStock

– Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. W Krakowie zdecydowano o wyłączeniu urządzeń po pierwsze na podstawie zalecenia Sanepidu, a po drugie ograniczając możliwość gromadzenia się mieszkańców czy turystów przy wodotryskach – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu. 

Wodny przejaw normalności

Na uruchomienie miejskich fontann zdecydował się już Wrocław.

– Są on sukcesywnie uruchamiane w miarę postępu prac przy usuwaniu ujawnionych usterek – mówi Ewa Mazur, z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. W zeszłym roku o tej porze, na początku pandemii i była to dla wszystkich zupełnie nowa sytuacja.

CZYTAJ TAKŻE: Dziesiątki milionów złotych na nowe parki. Które miasta wydają najwięcej?

– Według pojawiających się wówczas zaleceń uruchamianie fontann było wysoce ryzykowne. Nie tylko ze względu na ograniczenia w zakresie gromadzenia się, ale przede wszystkim ze względu na teorie dotyczące sposobów rozprzestrzeniania się wirusa (dyspersja cząsteczek wody miała w tym pomagać). Teorie te nie znalazły na szczęście potwierdzenia w rzeczywistości – zauważa Ewa Mazur.

Podkreśla, że przez rok pandemii firmy odpowiedzialne za miejskie wodotryski nauczyły się zasad postępowania i przestrzegania reżimów sanitarnych. Poza tym zalecenia dotyczące przebywania w przestrzeni publicznej również uległy zmianie.

– Przy zachowaniu dystansu i maseczki, przebywanie na świeżym powietrzu nie stanowi zagrożenia. Więc fontanny jako obiekty funkcjonujące w otwartej przestrzeni również takiego zagrożenia nie niosą – mówi Ewa Mazur.

Jej zdaniem fontanny niosą natomiast bardzo oczekiwany nie tylko przez wrocławian powiew normalności. Taki zwyczajny, podporządkowany porom roku, rytm życia miasta.

– Od zawsze kojarzyły się z wiosną, bo były uruchamiane z początkiem kwietnia – dodaje wrocławska urzędniczka.

Legnica za Wrocławiem, a inni czekają

Kończy się rewitalizacja kompleksu fontann w Parku Miejskim w Legnicy. Urząd miasta zapowiada oddanie ich do użytku na przełomie kwietnia i maja.

Na razie trwają próby techniczne pokazów wodnych.

– Pierwsze wieczorne testy pokazały, jak zjawiskowe będą pokazy.  Dodadzą temu miejscu uroku i magii – informuje legnicki ratusz.

CZYTAJ TAKŻE: Epidemia szpeci miasta. Jedna z największych atrakcji lata ma pozostać zamknięta

Podaje też, że wodne spektakle realizowane będą w różnych odsłonach i wariantach: inne w tygodniu i inne w weekendy.

– Będą to prawdziwe widowiska. W weekendy spektakularnym efektom wizualnym inscenizacji fontann towarzyszyć będzie koncertowej jakości muzyka klasyczna i współczesna. Także zsynchronizowane oświetlenie – zdradzają urzędnicy.

Wrocław jest jednak wyjątkiem. Kraków na razie nie włączy fontann. – Obserwujemy sytuację, ale póki obostrzenia sanitarne będą podtrzymywane, nie należy spodziewać się zmiany decyzji – mówi Kamil Popiela.

Zastrzega, że jeśli sytuacja się unormuje i będą nowe zalecenia służb sanitarnych, to oczywiście fontanny będą uruchomione. Urządzenia są w pełnej gotowości. Regularnie są konserwowane i przygotowane do sezonu. Czeka także Łódź czy Gdańsk.

– W ubiegłym roku ze względu na epidemię mogliśmy cieszyć oczy wodnym strumieniem tylko części gdańskich fontann. Decyzja o tym jak będzie wyglądał tegoroczny sezon wodnej architektury zapadnie przed długim majowym weekendem. Będzie uwzględniać zalecenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – przyznaje Joanna Bieganowska, z gdańskiego magistratu.

Bo ważne są rekomendacje

Z kolei poznański Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu zgodnie z corocznym harmonogramem prac jest na etapie przeprowadzania przeglądów technicznych i konserwacji urządzeń wodnych fontann przed sezonem letnim.

– Na dziś trudno jest wskazać dokładny czas, w którym zaczną działać fontanny. Podstawą ich uruchomienia będą wytyczne związane z zachowaniem reżimu sanitarnego w czasie pandemii Covid-19 – przyznaje Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Przypomina, że w 2020 roku zespół ds. monitorowania zagrożeń związanych z koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie miasta Poznania wydał rekomendacje dotyczące uruchamiania fontann.

– Uczynił to po szczegółowej analizie opinii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny oraz komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego. Opinii dotyczącej funkcjonowania fontann, instalacji wodnych typu „dry-plaza” i podobnych oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce – przypomina Joanna Żabierek.

Przyznaje, że zespół rekomendował wówczas możliwość uruchomienia fontann. Ale pod warunkami.  Umieszczenia przy nich tablic informacyjnych zwracających uwagę odwiedzających na zachowanie 2-metrowej odległości od urządzeń i od innych osób. Noszenie maseczki dla mieszkańców i turystów którzy oglądali fontann. Także standardowego prowadzenia dezynfekcji i okresowego badania sanitarnego wody.

– Rekomendacje te zostały ustalone na podstawie zasad obowiązujących w dniu ich podjęcia. Na zarządcach fontann spoczywał obowiązek śledzenia ewentualnych zmian w przepisach prawa. Także wytycznych i zaleceń GIS, Ministra Zdrowia i innych właściwych służb i organów – dodaje poznańska urzędniczka.

– Wszystko zależy od sytuacji pandemicznej. W Krakowie zdecydowano o wyłączeniu urządzeń po pierwsze na podstawie zalecenia Sanepidu, a po drugie ograniczając możliwość gromadzenia się mieszkańców czy turystów przy wodotryskach – mówi Kamil Popiela, z krakowskiego magistratu. 

Wodny przejaw normalności

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy