Dziesiątki milionów złotych na nowe parki. Które miasta wydają najwięcej?

Władze Wrocławia wydadzą w tym roku na urządzenie kilku parków niemal 30 mln złotych
AdobeStock / lenaivanova2311

Nie tylko bloki rosną w miastach niczym grzyby po deszczu. Część samorządów inwestuje w tereny zielone, powstają nowe parki, a stare są rewitalizowane.

W miastach powoli przybywa terenów zielonych, parków, czy skwerów, gdzie mieszkańcy mogą wypocząć. Tylko w tym roku we Wrocławiu urządzonych zostanie kilka parków, a ostateczny koszt tych inwestycji wyniesie blisko 30 mln zł.

Jednym z nich będzie Park Henrykowski o powierzchni pięciu hektarów, który powstanie w postindiustralnej przestrzeni. – Aktualnie trwa przygotowanie dokumentacji, teren na ten park został pozyskany od PKP – mówi Grzegorz Rajter z wrocławskiego magistratu. Dodaje, że miasto planuje rozpocząć prace jeszcze w tym roku. Koszt całej inwestycji wyniesie około 10 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź szuka sposobu na rewitalizację zaniedbanych miejsc. Odda je deweloperom

Kolejnym terenem zielonym w stolicy Dolnego Śląska będzie Park Krzycki, o powierzchni blisko pięciu ha. – Obecnie trwa jego projektowanie. Dużą wagę w tym projekcie przywiązujemy do retencji wody. Koszt tego przedsięwzięcia to około 4 mln zł – wylicza Grzegorz Rajter.

Nie tylko kieszonkowe

Władze Wrocławia rozpoczęły też kilka dni temu konsultacje z mieszkańcami dotyczące zaprojektowania parku na Kępie Mieszczańskiej,  mocno rozwijającej się i zabudowanej części miasta w obrębie wrocławskiego Nadodrza. To wyspa, która od zachodu graniczy ze Szczepinem, a od południa ze Starym Miastem; granica przebiega na Odrze. Na powierzchni czterech hektarów mają powstać tam boiska, plaża, siłownia, bieżnie i fontanna. Teren zostanie odkupiony od Agencji Mienia Wojskowego za ponad 2,6 mln zł.

Poza dużymi parkami we Wrocławiu powstają tzw. parki kieszonkowe i zieleńce, ich powierzchnia nie przekracza 5 tys. mkw. Na ten cel w tym roku Wrocław planuje wydać w sumie 10 mln. Takie tereny powstały między innymi przy ul. Kolistej, Grabskiego, Kwaśnej.

Na kieszonkowe parki stawia też Kraków. Taki teren powstanie przy ul. Wita Stwosza (ok. 0,3 ha – zakończenie budowy w 2021 r.), przy ul. Balickiej (0,1 ha – zakończenie budowy w lipcu ),czy przy Teatrze Ludowym (0,35 ha – zakończenie budowy w październiku). Ale to nie wszystko.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków stawia na parki

Miasto inwestuje też w duże parki. Tegoroczna realizacja to park w Czyżynach, który zostanie otwarty w wakacje. – Jest to projekt Budżetu Obywatelskiego Krakowa. Koszt inwestycji to około 10,5 mln złotych. Powierzchnia – około 3 ha – wylicza Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.

Szukają terenów pod nowe parki

W Warszawie dobiega końca budowa Parku Zachodniego. – W lipcu czekają nas odbiory zewnętrzne, niezbędne do uzyskania pozwolenia na użytkowanie – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

Stolica zajmuje się też modernizacją parków. Dzięki unijnemu wsparciu kończy się uporządkowanie terenów zieleni wraz z elementami rekreacyjnymi na terenie Parku Żeromskiego. – Wykonano wszystkie prace i trwa procedura odbiorowa. Teraz pracujemy nad ogłoszeniem przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej na modernizację tamtejszego placu zabaw. Koszt to ponad 4 mln zł – mówi Karolina Gałecka.

W planach Warszawy jest też rewitalizacja Pola Mokotowskiego. Ratusz już w 2019 roku odebrał uszczegółowioną koncepcję architektoniczną. Wykonano też inwentaryzację zieleni oraz badania geologiczne. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Później ruszą prace, które potrwają do przyszłego roku. Renowacja tego terenu pochłonie ponad 20 mln zł.

W Katowicach na przełomie kwietnia i maja otwarto plac Londzina w Załężu. Rewitalizacja kosztowała 1,4 mln zł. – Pomimo tego, że jesteśmy trzecim najbardziej zielonym miastem w Polsce, to doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy zielony zakątek odgrywa dużą rolę w naszym życiu – mówi Ewa Lipka, rzecznik prezydenta Katowic.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Alkohol nadal kupi się o północy

Tylko nieliczne miasta zdecydowały się wprowadzić ograniczenia w sprzedaży w nocy. Przyczyna jest prosta: ...

Ruszyły zgłoszenia do Europejskiego Znaku Jakości Zarządzania w JST

Po czym poznać, że gmina jest dobrze zarządzania? Wystarczy sprawdzić, czy posiada Europejski Znak ...

Dzięki epidemii radomska firma kosmetyczna złapała wiatr w żagle

Global Cosmed, spółka z branży środków czystości i higieny, poinformowała o możliwym wpływie rozprzestrzeniania ...

Galeria | Najlepsi samorządowcy w Muzeum Polin

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to najważniejszy, coroczny sprawdzian dla tych, od których zależy jakość funkcjonowania ...

Nie stracimy ani jednego euro

Żaden region nie straci na koniec 2018 roku ani jednego euro na podstawie zasady ...

Walka ze smogiem nie będzie tylko pustym zapisem na papierze

Samorządy, które nie będą realizować w praktyce programów ochrony jakości powietrza, zapłacą wysokie kary. ...