Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 15 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Publikacja: 11.09.2019 22:13

Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15

Foto: mat.pras.

Jak co roku wyłonimy najlepsze miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejske oraz gminy wiejskie. W rankingu nie jest uwzględniane jedynie miasto stołeczne Warszawa ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość. Zasady rankingu ustala Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

""

Przewodniczący Kapituły prof. Jerzy Buzek / fot. mat.pras.

Foto: regiony.rp.pl

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie. Łącznie ocenianych jest około 50 wskaźników.

Co kryje się pod poszczególnymi kategoriami? Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego. Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymaga dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi).

""

mat.pras.

Foto: regiony.rp.pl

Z kolei trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowa czy redukcja emisji spalin i smogu. Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

W XIV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 w kategorii miast na prawach powiatu zwyciężyła Zielona Góra, a na podium znalazły się jeszcze Rzeszów i Olsztyn, w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich liderem była Boguchwała wyprzedzając Podkowę Leśną i Ożarów Mazowiecki, zaś najlepsze wśród gmin wiejskich okazały się Wisznice, Strawczyn i Bobrowniki. Jak będzie wyglądała czołówka XV rankingu, okaże się już 30 września. Więcej informacji znajdziesz TU.

Ranking Samorządów
Ranking Samorządów 2024: Co wyróżnia zwycięskie gminy?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Ranking Samorządów
Z finansami samorządów bywa różnie
Ranking Samorządów
Aleksandra Dulkiewicz: Prezydent, która zmieniła Gdańsk w metropolię na europejską skalę
Ranking Samorządów
Irena Lipowicz: Księżna ze Śląska, która o reformę samorządów walczyła
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Ranking Samorządów
20. Ranking Samorządów: Najlepsze w zrównoważonym rozwoju miasta i gminy 2024
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego