Warszawa podsumowała zazielenianie ulic i skwerów w 2024 roku. Na pl. Bankowym pojawiło się dziewięć kolejnych dębów przy skrzyżowaniu z ul. Elektoralną. Pod koniec roku dosadzono drzewa na pasie rozdzielającym jezdnie placu. Nowe drzewa rosną także wzdłuż ul. Odyńca.
A w al. „Solidarności”, na tyłach Muzeum Niepodległości powstał z kolei ogród deszczowy – w miejscu nieczynnego od dawna parkingu. Odbetonowana została także ul. Koszykowa – między ulicami Lindleya i Chałubińskiego. Natomiast wzdłuż przebudowanych w zeszłym roku ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego powstał park linearny. Trwa przebudowa skrzyżowania ul. Mazowieckiej z ulicami Kredytową i Traugutta, gdzie został rozkuty zbędny beton, a w jego miejscu zaplanowana została nowa zieleń.
- Betonu w mieście uniknąć się nie da. Jednak w wielu miejscach jest niepotrzebny. W ramach naszych działań znajdujemy takie miejsca i – w miarę możliwości – likwidujemy. Rozkuwamy stary asfalt, ściągamy kostkę, płyty i sadzimy zieleń – mówi Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.
Władze stolicy mają też zielone plany na ten rok. Zapowiadają, że zostaną oddane mieszkańcom m.in. dwie duże, zielone inwestycje – park linearny nad Południową Obwodnicą Warszawy oraz Park Żerański na Białołęce, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego (od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej).
Kolorowe rabaty zamiast kamiennych płyt
Nie tylko Warszawa będzie bardziej zielona. Ambitne plany ma Łódź. - Proces wielkich, zielonych zmian trwa od dawna, a w planach są już kolejne zielone tereny, które upiększą i poprawią komfort życia. Betonowe i asfaltowe elementy krajobrazu miejskiego będą stopniowo zastępowane kolorowymi rabatami - zapowiada łódzki ratusz.