Aktualizacja: 19.02.2025 20:58 Publikacja: 15.01.2025 18:38
Warszawa stawia na zieleń – kosztem betonu i asfaltu
Foto: Drone in Warsaw
Warszawa podsumowała zazielenianie ulic i skwerów w 2024 roku. Na pl. Bankowym pojawiło się dziewięć kolejnych dębów przy skrzyżowaniu z ul. Elektoralną. Pod koniec roku dosadzono drzewa na pasie rozdzielającym jezdnie placu. Nowe drzewa rosną także wzdłuż ul. Odyńca.
A w al. „Solidarności”, na tyłach Muzeum Niepodległości powstał z kolei ogród deszczowy – w miejscu nieczynnego od dawna parkingu. Odbetonowana została także ul. Koszykowa – między ulicami Lindleya i Chałubińskiego. Natomiast wzdłuż przebudowanych w zeszłym roku ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego powstał park linearny. Trwa przebudowa skrzyżowania ul. Mazowieckiej z ulicami Kredytową i Traugutta, gdzie został rozkuty zbędny beton, a w jego miejscu zaplanowana została nowa zieleń.
Na szkołach, przedszkolach, budynkach ratusza, czy obiektach sportowych pojawiają się instalacje fotowoltaiczne. Samorządy są coraz bardziej otwarte na odnawialne źródła energii, bo zależy im na środowisku, ale też i oszczędnościach za energię elektryczną.
Od ponad miesiąca nie można starych ubrań, pościeli czy butów wyrzucać do odpadów zmieszanych. Mieszkańcy, zwłaszcza dużych miast, mają z tym problem.
Choć już na ponad połowie terytorium kraju najgorsze piece bezklasowe powinny zostać zlikwidowane, część mieszkańców nadal z nich korzysta. A zawieszenie dopłat z „Czystego powietrza” utrudnia ich wymianę.
Tylko nielicznym mieszkańcom dużych miast podoba się koncepcja, by inwestycje miejskie były proekologiczne, jeśli podnosi to ich koszty. Niektórzy zarzucają samorządom hipokryzję: niby dbają o środowisko, a wycinają drzewa dla deweloperów.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
Każde miasto musi zdefiniować swoje uwarunkowania i ze względu na swoją specyfikę określić działania niezbędne do wdrażania – o nowych obowiązkach miast w zakresie ochrony środowiska mówi dr hab. Maciej J. Nowak, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Chociaż mamy środek lata, na tyłach Muzeum Niepodległości w Warszawie zostały posadzone nowe drzewa. Powstał tam bowiem ogród deszczowy.
Trwa sezon koszenia traw. W tym roku w Krakowie, podobnie jak w ubiegłych latach, Zarząd Zieleni Miejskiej ze względu na zmieniające się warunki klimatyczne, ogranicza liczbę takich zabiegów. Podobnie jest w innych miastach.
Więcej terenów zielonych i lepszy dostęp do nich, trawniki zamiast betonu, zielone torowiska i wiaty – tak można podsumować starania samorządów o to, by w miastach przybyło zieleni.
Na krakowskim Rynku Głównym może być więcej drzew. Podobne plany mają też inne samorządy.
Zdecydowana większość Europejczyków twierdzi, że ma łatwy dostęp do terenów zielonych – wynika z najnowszej edycji Eurobarometru. W którym kraju jest on najłatwiejszy i jak wypada na tym tle Polska?
Róże zamiast betonowego placu w krakowskiej alei Róż, drzewa przy ulicach Łodzi, więcej zielonych podwórek w Warszawie – to tylko kilka przykładów dobrych praktyk, jakie zaczęły stosować samorządy.
Putin polecił władzom Jakucji wywołanie deszczu, by przeciwdziałać pożarom. Władze rosyjskie twierdzą, że udało się to w Jakucji, dzięki wykorzystaniu specjalnych instalacji na samolotach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas