Jak wynika ze scenariuszy klimatycznych dla regionu Śląska, do 2050 roku średnia temperatura może tam wzrosnąć nawet o 1,31°C. Dla gminy Mikołów zmiany klimatu mogą się wiązać z rosnącą intensywnością ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, ulewne deszcze czy okresowe podtopienia. Świadoma tego gmina, jako jedna z pierwszych w województwie śląskim, stara się aktywnie przeciwdziałać najgorszym scenariuszom kryzysu klimatycznego.
W ramach tych działań m.in. wzmacnia błękitno-zieloną infrastrukturę, rewitalizując Park Planty, tworząc Park Trzech Pokoleń, zacieniając Rynek przez posadzenie 17 drzew czy rewitalizując staw w Parku w Mokrem, dzięki czemu przywraca się mu jego retencyjne i przyrodnicze funkcje. Co więcej, pomaga to minimalizować efekt miejskiej wyspy ciepła.
Gmina mocno wspiera również transformację energetyczną, coraz więcej budynków publicznych korzysta z energii słonecznej, a mieszkańcy chętnie korzystają z programów wspierających montaż instalacji OZE. Duży nacisk kładzie się również na edukację klimatyczną, kierowaną do różnych grup odbiorców, od dzieci, poprzez seniorów, aż do lokalnych przedsiębiorców. Ocenia się, że dotychczas działania edukacyjne objęły swoim zasięgiem ponad 40 tys. osób.
Adaptacja do zmian klimatu nie jest serią jednorazowych projektów
Aneta Esnekier, zastępczyni burmistrza Mikołowa, przyznaje, że gmina bardzo sobie wzięła do serca walkę ze zmianami klimatu.
– W Mikołowie adaptacja do zmian klimatu nie jest serią jednorazowych projektów, lecz procesem opartym na spójnej strategii, w której każdy kolejny krok wzmacnia wcześniejsze działania. Zamiast tworzyć pojedyncze zielone punkty, budujemy w gminie sieć powiązań między błękitno-zieloną infrastrukturą, traktując ją jako integralny element miejskiej tkanki. Cennym elementem naszej strategii jest także edukacja i budowanie świadomości społecznej, prowadzone we współpracy z lokalnymi instytucjami. Działania edukacyjne nie ograniczają się jedynie do przekazywania wiedzy – ich celem jest kształtowanie postaw i kompetencji sprzyjających współodpowiedzialności za środowisko – mówi.