Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?

Nie tylko z rządowych programów, jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, mieszkańcy mogą starać się o wsparcie na montaż urządzeń zmieniających energię słoneczną w elektryczną. Pieniądze na ten cel mają też samorządy.

Publikacja: 31.05.2024 14:14

Białystok rozpoczął właśnie przyjmowanie wniosków na  dofinansowanie kosztów zakupu i montażu instal

Białystok rozpoczął właśnie przyjmowanie wniosków na dofinansowanie kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych

Foto: Adobe Stock

- Nasz program PROZE cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców, w szczególności instalacje fotowoltaiczne. Od 2020 roku do końca 2023 udzielono łącznie 2032 dotacji na kwotę ponad 30 mln zł, z czego aż 1655 dotyczyło instalacji fotowoltaicznych – wylicza Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego ratusza.

Miejscy dłużnicy bez dotacji

Białystok rozpoczął właśnie przyjmowanie wniosków na  dofinansowanie kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. - Dofinansowanie obejmuje pokrycie części kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o zainstalowanej mocy elektrycznej nie większej niż 10 kWp w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Kwota dofinansowania wynosi 70 proc. kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, jednak nie więcej niż 12 tys. zł – przekazał Urząd Miasta w Białymstoku.

Czytaj więcej

Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są właścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkania, o ile uzyskają pisemną zgodę właściciela lub współwłaścicieli nieruchomości na wykonanie takiej instalacji. Wnioskodawcy nie mogą zalegać w opłatach i podatkach wobec miasta, a w budynku nie może być prowadzona działalność gospodarcza. Wnioski można składać do końca lipca.

Poznańska kawka nie tylko na piece

Białystok nie jest jedynym miastem gdzie mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie przy montażu instalacji fotowoltaicznej. Poznań ma swój miejski program  Kawka BiS.

Wspiera on likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie i zastąpienie go innym ekologicznym sposobem ogrzewania, w tym także zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, przy instalacji ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła.

 - Wysokość dotacji wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Tegoroczny budżet programu Kawka Bis wynosi 16 mln zł, natomiast maksymalna kwota dofinansowania może wynieść do 40 tys.  zł – wylicza Izabela Dutkowiak, zastępczyni dyrektora Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Dotacja może być udzielona podmiotom niezaliczonym do sektora finansów publicznych, w szczególności: osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, a także jednostkom sektora finansów publicznych będącym gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. 

W Urzędzie Miasta  działa także gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste powietrze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest on skierowany jest do osób fizycznych, które są: właścicielami lub  współwłaścicielami domów czy mieszkań z wyodrębnioną księgą wieczystą. - Program Kawka Bis można połączyć z programem Czyste Powietrze – przypomina Izabela Dutkowiak.

Czytaj więcej

Marcin Krupa: Zrealizowaliśmy ponad 95 proc. „zielonych” obietnic z poprzedniej kampanii

Także mieszkańcy Warszawy mogą skorzystać z miejskich dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznych. Wysokość dofinansowania wynosi do 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1500 zł za każdy kW mocy urządzenia. Kwota dotacji jest uzależniona od mocy instalacji.

- W naborze na 2024 r. złożono wnioski o dotacje na około 570 instalacji fotowoltaicznych. Wnioski o dofinansowanie na 2025 r. będą przyjmowane od 1 września 2024 r. do 31 stycznia 2025 roku – przekazał nam stołeczny ratusz.

Warto sprawdzić, czy można łączyć różne dotacje

Cztery lata temu Kraków uruchomił swój własny program rozwoju odnawialnych źródeł energii – PROZE. Dzięki temu mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie do zakupu i montażu m.in. instalacji fotowoltaicznych w ogrzewanych proekologicznie budynkach mieszkalnych lub w lokalach mieszkalnych lub w nieruchomościach lokalowych położonych w Krakowie.

W ramach PROZE wsparcie udzielane jest też na pompy ciepła, kolektory słoneczne, magazyny energii, systemy zarządzania energią oraz stacje ładowania pojazdów. W tym roku nabór odbył się 5-9 lutego. Przyznano 43 dotacje na łączną kwotę 680, 5 tys. zł, w tym 25 dotacji na instalacje fotowoltaiczne.

- Dopuszczamy  dofinansowanie zadania z innych zewnętrznych źródeł tylko w części nieobjętej finansowaniem z Programu. Ale należy pamiętać, że inne dofinansowanie, z którym beneficjent chciałby połączyć dotację, również musi uwzględniać taką możliwość – przyznaje Małgorzata Tabaszewska.

- Nasz program PROZE cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców, w szczególności instalacje fotowoltaiczne. Od 2020 roku do końca 2023 udzielono łącznie 2032 dotacji na kwotę ponad 30 mln zł, z czego aż 1655 dotyczyło instalacji fotowoltaicznych – wylicza Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego ratusza.

Miejscy dłużnicy bez dotacji

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży