Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku

Tylko do końca stycznia mieszkańcy stolicy mogą składać wnioski o dotację na montaż instalacji OZE. Dzięki temu mogą otrzymać nawet 40 tys. zł. Na ten cel miasto przeznaczyło w tym roku 19 mln zł.

Publikacja: 29.01.2024 16:48

Nieruchomość, dla której ma być przyznane dofinansowanie, nie może być ogrzewana kopciuchem

Nieruchomość, dla której ma być przyznane dofinansowanie, nie może być ogrzewana kopciuchem

Foto: adobestock

Na wsparcie mogą też liczyć mieszkańcy innych miast. – Co prawda nie udzielamy dotacji na zakup OZE, ale przewidujemy zwolnienia z podatku od nieruchomości dla właścicieli, którzy korzystają z paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, rekuperatorów czy gruntowych wymienników ciepła – wylicza Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Warszawa daje na OZE. Dofinansowanie nawet do 40 tys. zł

To już ostatnia szansa na miejską dotację na odnawialne źródła energii. Do końca stycznia mieszkańcy stolicy mogą składać wnioski o dotację na montaż instalacji OZE. O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy fundacje.

Wsparcie może zostać przyznane na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych. Maksymalna wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i jest zależna od wyboru konkretnego rozwiązania.

Czytaj więcej

Fotowoltaika: Bloki mogą skorzystać

Ważne, że nieruchomość, dla której ma być przyznane dofinansowanie, nie może być ogrzewana kopciuchem. Trzeba też pamiętać, że rozpoczęcie inwestycji nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji. 

W ciągu ostatnich pięć lat miasto udzieliło  warszawiakom ponad 4 tys. dotacji na montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. W tym roku z takiego rozwiązania skorzystać mogą kolejni mieszkańcy. Warunkiem jest złożenie wniosku najpóźniej do 31 stycznia br.

Tegoroczny budżet na ten cel wynosi 19 mln zł. W ubiegłym roku miasto wypłaciło ponad 400 dotacji na OZE na łączną kwotę 5,7 mln zł.

Kawka z Poznania na panele. Także łącznie z programami rządowymi

W Poznaniu obowiązuje miejski program Kawka Bis, który wspiera likwidację ogrzewania opartego na węglu czy drewnie i zastąpieniu go innym ekologicznym sposobem. - Dotacja może być udzielona osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, czy przedsiębiorcom – wylicza Magdalena Żmuda, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Warunkiem ubiegania się o dotację jest posiadanie w mieszkaniu czy w domu sprawnego źródła ciepła na paliwa stałe, które stanowi trwałe wyposażenie nieruchomości i jest  wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Czytaj więcej

Zielone ulgi podatkowe. Jak polskie miasta walczą o czyste powietrze

Wysokość dotacji zależna jest od zmiany systemu ogrzewania na źródła proekologiczne. I tak na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej można dostać  12 tys. zł. Podobnie na ogrzewanie elektryczne, a na gazowe – 15 tys. Z kolei na ogrzewanie elektryczne i panele fotowoltaiczne – 25 tys. zł. - Program Kawka Bis może być łączony z rządowymi programami dotacyjnymi, takimi jak Czyste Powietrze i Ciepłe Mieszkanie – mówi dyr. Żmuda.

W 2023 roku miasto przeznaczyło na dofinansowanie 12,5 mln zł, natomiast w 2024 roku - 10 mln zł.

Także Wrocław od lat zachęca mieszkańców do korzystania z zielonej energii. - Montując na budynku lub jego części odnawialne źródło energii można ubiegać się o zwolnienie z podatku od nieruchomości na pięć lat – mówi Marcin Obłoza z wrocławskiego ratusza. Zapewnia, że dotyczy to zarówno właścicieli budynków jedno, jak i wielorodzinnych oraz ich części.

- Zwolnienie obowiązuje również spółdzielnie w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe. Łącznie, od początku działania programu, udzielono ok. 1,5 tys. zwolnień na łączną kwotę ok. 30 mln zł – wylicza Marcin Obłoza.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację
Ekologia
Kopciuchy do wymiany. Już w połowie kraju