Drugiego dnia naszego E-Forum Liderów Samorządowych zastanawiamy się m.in. nad rolą władz lokalnych w tworzeniu prośrodowiskowego otoczenia. Rozmówcą redaktora „Rzeczpospolitej” Marcina Piaseckiego podczas E-Forum był Adam Neumann, prezydent Gliwic.
Zapis wideo rozmowy:
Marcin Piasecki: Czy narzędzia walki o czyste powietrze, którymi dysponujemy się sprawdzają? Czy dopłaty do wymiany źródeł ciepła są narzędziem skutecznym?
Adam Neumann: Problem czystego powietrza jest bardzo ważny dla Polski, dla samorządów. Gliwice leżą na Górnym Śląsku, tutaj od wielu lat ten problem jest szczególnie dotkliwy. Tradycyjnym paliwem, którym wciąż ogrzewa się dużą liczbę nieruchomości, w szczególności mieszkaniowych, jest węgiel kamienny. Stosujemy różne narzędzia. Chcemy też korzystać z systemu proponowanych dopłat, ale tu odczuwam spory niedosyt.
Jeżeli chodzi o rozwiązania ustawowe i narzędzia dostępne dla samorządów, to wciąż nie ma norm jakości spalin w przypadku niskiej emisji. Gliwice konsekwentnie od wielu lat dopominają się u kolejnych ministrów odpowiedzialnych za środowisko wprowadzenia do ustaw norm jakości spalin. To dałoby samorządom narzędzie do kontrolowania jakości spalania. Takich norm niestety wciąż nie ma. Jeżeli chodzi o dopłaty, to owszem w Polsce funkcjonuje system dopłat z poziomu rządowego, to jest program „Czyste Powietrze”, ale jest on bardzo skomplikowany. Przeciętny wnioskodawca musi przebrnąć przez ogromną biurokratyczną drogę, by uzyskać takie dopłaty. Naszym zdaniem jest to niepotrzebne. W związku z tym proces wymiany źródeł ciepła w Polsce w oparciu o dopłaty z programu „Czyste Powietrze” nie przebiega tak dynamicznie i sprawnie jak byśmy tego chcieli i oceniamy go dość krytycznie.