Prezydent Kołobrzegu: Tęsknimy za turystami

Chciałabym, aby port w Kołobrzegu stał się portem serwisowym dla morskich farm wiatrowych – zapowiada prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Publikacja: 16.05.2021 18:17

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska.

Foto: Fot. UM Kołobrzeg

Pani prezydent, czy po wielu miesiącach turyści wracają do Kołobrzegu?

Wracają. To cudowne. Wszyscy się cieszymy, bo bardzo długo na to czekaliśmy.

Na razie są to turyści weekendowi. Pewnie to jeszcze potrwa, zanim wszystko wróci do takiego rytmu i tempa, w jakim żyliśmy przed pandemią.

Wrócili za to kuracjusze, choć uzdrowiska przede wszystkim liczą straty. Odczuwają też wielki niepokój, bo w ubiegłym roku otrzymały ryczałty, a kuracjusze nie przyjechali, bo nie mogli. Teraz uzdrowiska są zobligowane do tego, aby te ryczałty albo zwrócić, albo odpracować.

Jaka jest szansa, że wiosną i latem lokalna branża turystyczna i uzdrowiska odrobią straty?

Tych strat się już nie odrobi, nie ma takiej możliwości. Liczba pokoi i łóżek jest ograniczona, więc turystów nie przyjedzie więcej, niż jest miejsc noclegowych.

A jeśli chodzi o samorząd, to są to niemal cztery miesiące, podczas których nie była pobierana opłata uzdrowiskowa. To duży uszczerbek dla naszego budżetu.

Jak wiele lokalnych, małych firm nie przetrwało kolejnych lockdownów?

Na szczęście nie było takich dramatycznych sytuacji.

Gastronomia czekała przede wszystkim na pomoc rządową, ale ona nie wszędzie dotarła. Nie dotarła też do wszystkich, bo uwzględniony w kryteriach kod PKD był bardzo krzywdzący dla branż, które w innych regionach Polski może nie odczuwały tak dotkliwie zamknięcia jak u nas.

W Kołobrzegu, który żyje tylko z turystyki, było mniej klientów u fryzjera, w cukierni czy na parkingu. A o takich przedsiębiorcach rządzący ewidentne zapomnieli.

CZYTAJ TAKŻE: Mariany rozsiadły się w Kołobrzegu na dobre!

Upominałam się o nich wielokrotnie, ale mój głos, podobnie jak wielu innych samorządowców, został całkowicie pominięty. Widzimy, że te tarcze były zwyczajnie dziurawe.

Czy miasto starało się pomóc przedsiębiorcom?

Tak, i to od samego początku, choć pandemia nas całkowicie zaskoczyła. Już 10 kwietnia 2020 roku mieliśmy przygotowany pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, który oferował wsparcie we wszystkich tych obszarach, gdzie tylko mogliśmy interweniować.

Zwolniliśmy z dzierżaw także przedsiębiorców, którzy od nas wynajmują tereny, grunty czy budynki. Zwolniliśmy z płatności podatków lub je odraczaliśmy, a odroczenia dawaliśmy nawet na rok.
Ograniczyliśmy opłatę targową. Ona po prostu nie była pobierana w pierwszych miesiącach, a później była obniżona. Pomagaliśmy przedsiębiorcom w każdym aspekcie, w którym mogliśmy.
Uruchomiliśmy pomoc prawną dla właścicieli firm. Podpisaliśmy umowę z kancelarią i kilkunastu prawników odpowiadało na maile. Udzielaliśmy pomocy także tym, którzy stracili pracę. Udzielaliśmy zasiłków stałych bądź okresowych. W ten sposób staraliśmy się pomóc wszystkim ludziom, którzy stracili źródło dochodów.

Kolejne hotele powstają w Kołobrzegu. Przed pandemią w mieście w szybkim tempie przybywało też apartamentów na wynajem krótkoterminowy. Koronawirus nie zatrzymał tego rozwoju?

Nie zatrzymał. To były inwestycje planowane. Część z nich jeszcze trwa. Część w tym sezonie będzie zakończona. Życie toczy się dalej. Inwestorzy – inwestują.

Blisko dwa lata temu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówiła pani, że jeśli turystyka zostanie podcięta, to trzeba będzie rozwijać w mieście inną działalność, np. przemysłową. Co miasto robiło w tym kierunku przez ostatni rok?

Zleciliśmy studium możliwości poszerzenia gospodarczych możliwości miasta. Eksperci już pracują. Jesteśmy na etapie diagnozy. Rozmawiam cały czas z wójtem gminy Kołobrzeg o poszerzeniu granic miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Kołobrzegu: Dokładamy do obietnic rządu

Przygotowujemy analizę, przygotowujemy ofertę inwestycyjną, która będzie pokazywała, jakie są możliwości czy jakie gałęzie gospodarki będą się mogły u nas rozwijać.

I jakie na przykład mogłyby to być biznesy?

Mogłaby to być branża IT, czy też branże, które zajmują się handlem, pośrednictwem, a które nie stoją w kolizji z uzdrowiskowym charakterem naszego miasta.

O to musimy zadbać. Teraz jest lockdown, ale to wszystko się odbuduje, odrodzi. Nie możemy zniszczyć tych dokonań, które już są, ale też musimy poszukać czegoś, co wzmocni gospodarkę miasta, co da ludziom poczucie stabilizacji, co pozwoli nam funkcjonować w przyszłości bez zakłóceń.

Jak kołobrzeski ratusz radzi sobie w pandemii? Bardzo spadły jego dochody? Turystyka, o czym wspomnieliśmy, mocno przecież ucierpiała…

Dochody bardzo spadły. Wciąż spadają, bo przecież nie ma jeszcze takiej liczby turystów, jak przed pandemią.

Z tytułu samej opłaty uzdrowiskowej jesteśmy 7 milionów na minusie za ubiegły rok. To potworny cios.

Jak będzie dalej?

Tego nie wiemy. Ale mam nadzieję, że także w tym roku turyści zdecydują się na przyjazd do Kołobrzegu. Poza pięknymi plażami mamy też bogatą ofertę i kulturalną, i sportową. Jest u nas co robić.

Zachęcamy wszystkich do szczepień. Jesteśmy dobrze zorganizowanym miastem. Mamy dziewięć punktów populacyjnych, utworzyliśmy punkt szczepień powszechnych.

Robię wszystko, by mieszkańcy miasta się szczepili, żeby nabywali odporność, a Kołobrzeg był miastem bezpiecznym, do którego ludzie chcą przyjeżdżać.

Czy w mieście trzeba było zrezygnować z jakiś inwestycji bądź ją odłożyć?

W ubiegłym roku w lipcu robiliśmy debatę budżetową, taką rekonstrukcję budżetu, i przesunęliśmy wszystkie inwestycje na ten rok.

CZYTAJ TAKŻE: Wakacje nad morzem. Wreszcie pojedziemy bez korków

Te wszystkie przesunięte inwestycje są realizowane teraz, w tym roku. Nie zaniechaliśmy żadnej, wszystko realizujemy zgodnie z planem. Tylko rozłożyliśmy ten proces na dwa lata.

Wielu samorządowców protestuje przeciwko proponowanemu podziałowi środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Uważają, że do tego sektora trafi ogólnie zbyt mało pieniędzy i jednocześnie zbyt dużo w ramach kredytów, a nie dotacji. Pani też tak uważa?

To oburzające, ale jeszcze nie została postawiona kropka. Wiem, że 27 maja Senat będzie nad tym debatował. Ja upominam się o port w Kołobrzegu i o możliwość poszerzenia jego działalności.

Chciałabym, aby port w Kołobrzegu stał się portem serwisowym dla morskich farm wiatrowych. W KPO pomięte zostało Pomorze Zachodnie, a Kołobrzeg jest portem, który w chwili obecnej jest prawie gotowy. Rząd – z niezrozumiałych dla nas powodów – pominął Kołobrzeg. Wskazane zostały Łeba i Ustka.

Przecież te farmy wiatrowe będą powstawać niemal vis a vis nas. Jak my się nie zabierzemy do pracy, strona rządząca nie zrozumie, że przy tak ważnych decyzjach nie może kierować się politycznymi sympatiami.

Ceny usług komunalnych – śmieci, woda, parkowanie, bilety komunikacji miejskiej – w tym roku drastycznie się zmieniły. Czy zmienią się także w Kołobrzegu?

Do tej pory ceny usług komunalnych się u nas nie zmieniły. Ale może tak się stać. Jesteśmy przed rozstrzygnięciem przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Z naszych analiz wynika, że znowu wzrosły – o 30 proc. – ceny na składowiskach. To jest dla mnie kompletnym wręcz skandalem, że rząd nie zadba o uregulowanie cen i kwestii związanych z zagospodarowaniem odpadów. A za wszystko płacą mieszkańcy.

CZYTAJ TAKŻE: W miastach rusza sezon na dwa kółka. Rynek się odbije?

Jednak największą naszą bolączką są ceny dostarczania wody i odbioru ścieków. Wody Polskie uprawiają najzwyczajniej w świecie politykę.

Dlaczego?

Nie zgadzam się na to, aby mieszkańcy mojego miasta płacili za mieszkańców innych gmin.
A niestety, populizm bierze górę i Wody Polskie nie chcą nam uchwalić taryfy policzone zgodnie z instrukcją, którą same wydały w 2019 roku.

Był w niej podany algorytm regulujący, jak powinna być wyliczana taryfa – według kosztów, które są kosztami powstałymi na terenie gminy. We wskazówkach jest napisane, że Wody jako regulator mają obowiązek sprawdzić, czy te koszty są kosztami powstałymi na terenie gminy, czy przypadkiem mieszkańcy innej gminy nie płacą za innych.

Teraz pan minister Marek Gróbarczyk mówi posłom, że trwają prace nad zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odbiorze ścieków. Ma ona na celu ujednolicenie cen.

Mam pytanie, z jakiej racji kołobrzeżanki i kołobrzeżanie mają płacić wyższe kwoty, bo mieszkańcy innych gmin będą płacić mniej? Niech każdy płaci za siebie, według kosztów powstania.

Pani prezydent, czy po wielu miesiącach turyści wracają do Kołobrzegu?

Wracają. To cudowne. Wszyscy się cieszymy, bo bardzo długo na to czekaliśmy.

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy
Dyskusje
Prezydent Lubina: Dolny Śląsk potrzebuje elektrowni atomowej
Dyskusje
Lwów czeka na pomoc. Dramatyczny apel do samorządowców
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości