Rząd zapowiada kompleksową reformę systemu podatkowego w Polsce. Czy samorządy są w tej kwestii konsultowane?
Reforma systemu podatkowego w Polsce to kwestia fundamentalnie ważna dla stabilności całych finansów publicznych, więc także naszych. Samorządy powinny uczestniczyć w tej dyskusji, ale nie zostaliśmy zaproszeni do udziału w konsultacjach.
Jakie mogą być skutki finansowe tej reformy, która wedle doniesień medialnych zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł?
Rząd nie wspomina, że skutki finansowe tych reform w połowie obciążają samorządy, co może zagrażać ich bezpieczeństwu i samodzielności finansowej, ważnej dla ciągłości i sprawności realizacji usług na rzecz mieszkańców. Jako samorządy nie mamy nic przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, ponieważ jej wprowadzenie oznaczałoby, że osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,5 tys. zł, dysponowałyby większymi środkami w domowych budżetach. Natomiast w efekcie wprowadzenia tej kwoty wolnej od podatku nastąpiłoby znaczne uszczuplenie dochodów samorządów z PIT, które można szacować na kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. W takiej sytuacji będziemy bezwzględnie domagać się odpowiedniej rekompensaty w postaci zwiększonego udziału samorządów w dochodach z PIT lub udziałów w VAT. Tak znaczący ubytek w dochodach samorządów oznacza bowiem osłabienie zdolności inwestycyjnej i potencjału inwestycyjnego JST.
CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Olsztyna: Frustracja rośnie, są ludzkie dramaty