Szanse i wyzwania PPP

mat.pras.

Partnerstwo publiczno-prywatne w centrum zainteresowania ekspertów – samorządowców, przedsiębiorców oraz prawników. Rozmawiali oni o ryzykach i możliwościach związanych z taką formułą realizacji inwestycji.

Jak w praktyce wygląda tworzenie umów partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), na co strony powinny zwracać uwagę – o tym dyskutowali w środę uczestnicy konferencji „PPP – szansą na inwestycje chroniące środowisko”.

Celem wydarzenia było umożliwienie potencjalnym uczestnikom postępowań PPP wymiany doświadczeń i wzajemnego poznania racji i argumentów, ale także obaw i wątpliwości drugiej strony.

Wsparcie dla samorządowców

Otwierając konferencję Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), wyraził nadzieję, że wnioski płynące ze spotkań i dyskusji podczas wydarzenia będą przydatne do rozmów o PPP i realizacji przedsięwzięć samorządowych w ramach GZM.

Izabela Rakuć-Kochaniak, prezes Fundacji Veolia Polska, powiedziała, że Fundacja od lat wspiera polskich samorządowców, realizując szereg inicjatyw i projektów w zakresie edukacji i budowy zrównoważonych miast, odpornych na kryzysy związane nie tylko z kryzysami klimatycznymi. Jak dodała, w pandemii Fundacja włączyła do swoich działań konferencje popularyzujące wiedzę z zakresu PPP. A Bartosz Mysiorski, prezes Fundacji Centrum PPP, zaznaczył, że podczas wydarzenia szczególny nacisk zostanie położony na działania z obszaru ochrony środowiska.

mat.pras.

W swoim przesłaniu do uczestników konferencji Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślił, że PPP jest szansą dla projektów związanych z ochroną środowiska. Jak powiedział, resort jest zaangażowany w wiele takich projektów.

Ministerstwo uczestniczy obecnie w wielu projektach jako doradca. Celem resortu jest także zbudowanie modeli finansowania dla danego typu inwestycji, np. ciepłownictwa na poziomie powiatowym, tak żeby kolejne podmioty w podobnych projektach mogły z nich korzystać już bez dodatkowego doradztwa.

Jacek Terebus, zastępca prezydenta Płocka i przewodniczący Komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego Związku Miast Polskich podkreślał, że jednostki samorządu terytorialnego stoją dziś przed szeregiem wyzwań związanych z projektami w szeroko rozumianej ochronie środowiska. Jak deklarował, zadaniem Komisji na ten rok będzie przyjrzenie się warunkom prawnym korzystania z tej formuły w takich obszarach, jak gospodarka wodno-kanalizacyjna, gospodarka odpadami oraz efektywność energetyczna.

Współpraca administracji i biznesu w praktyce

W trakcie konferencji odbyła się także debata przedstawicieli miast GZM pt. „Wprowadzenie do PPP”. W jej trakcie doświadczeniami z realizacji różnorodnych projektów we współpracy z prywatnymi partnerami dzielili się Adam Neumann, prezydent Gliwic, Mariusz Skiba, zastępca prezydenta Katowic, Przemysław Major, zastępca burmistrza Cieszyna, oraz Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

mat.pras.

Wydarzenie zakończyły praktyczne warsztaty poświęcone zastosowaniom PPP w obszarze wodno-kanalizacyjnym oraz gospodarki odpadami. W ich trakcie uczestnicy, podzieleni na cztery grupy, przechodzili krok po kroku przez proces przygotowania umowy PPP. Analizowali m.in. podział odpowiedzialności i ryzyk między partnerów w poszczególnych obszarach na kolejnych etapach realizacji projektu.

Konferencję zorganizowały Fundacja Centrum PPP, Fundacja Veolia Polska oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Patronem medialnym wydarzenia była „Rzeczpospolita Życie Regionów”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ustawa śmieciowa: jest podpis prezydenta. Jakie czekają nas zmiany?

Gminy będą musiały same tworzyć kryteria segregacji śmieci. Nie będzie rozporządzenia w tej sprawie. ...

Trudniej będzie podrobić dowód i prawo jazdy

Dzięki odpowiedniemu rejestrowi łatwiej będzie potwierdzić autentyczność np. dokumentów, które trafiają na biurka urzędników. ...

Jerzy Buzek: Skrajnie nieodpowiedzialne działania rządzących wyprowadziły ludzi na ulice

Praca władz samorządowych to obecnie rozwiązywanie kwadratury koła – mówi Jerzy Buzek, europoseł i były ...

Michał Zaleski: 2021 to nie będzie rok radosnego rozwoju

Ograniczyliśmy wydatki na wynagrodzenia urzędników o 10 proc. W miejsce odchodzących urzędników nie zatrudniamy ...

Ranking Samorządów 2019: Poznaj najlepsze miasta i gminy w Polsce

Sopot, gmina Morawica i Wielka Wieś – oto zwycięzcy XV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. ...

Kolej+ przed pierwszym testem

26 sierpnia mija termin składania wniosków do programu Kolej+. Tymczasem wnioski jeszcze nie wpływają. ...