MCK mieści się w samym sercu Krakowa- w kamienicy „Pod Kruki” przy Rynku Głównym 25. Z jego okien widać Sukiennice i Kościół Mariacki. A z dachu przy dobrej pogodzie można podziwiać nie tylko panoramę miasta, ale i rysujące się na horyzoncie Tatry.
Zwykły przechodzień zna najlepiej to miejsce z głośnych wystaw, jak uświetniająca jubileusz MCK niedawna prezentacja prac Maxa Ernsta z muzeum jego imienia w Brühl w Nadrenii-Północnej Westfalii, czy z wcześniejszych: „Mit Galicji”,„Polowanie na awangardę. Zakazana Sztuka w trzeciej Rzeszy”, albo Dani Karavana, M.K. Ciurlionisa, Igora Mitoraja.
Ale działalność Międzynarodowego Centrum Kultury ma dużo większą skalę. Ta interdyscyplinarna instytucja naukowo-badawcza, edukacyjna, wydawnicza, wystawiennicza, zajmuje się dziedzictwem kulturowym w nowoczesnym ujęciu (ważnym zarówno dla tożsamości społeczeństw, jak i dla ich rozwoju) w Polsce i Europie, przede wszystkim Środkowej. Ale jak jej nazwa wskazuje, MCK nie zamyka się tylko w kręgu europejskim, jego celem jest międzynarodowy dialog poprzez kulturę.
– Centrum narodziło się w niezwykłym czasie po przełomie politycznym1989 i otwarciu się Polski na świat. – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK. Z inicjatywą jej utworzenia wystąpił w 1990 roku premier Tadeusz Mazowiecki na Szczycie Paryskim Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), gdy tworzyła się architektura nowej Europy. Organizację MCK powierzono mnie i 29 maja 1991 zainaugurowaliśmy działalność tej państwowej instytucji podczas Sympozjum KBWE w Krakowie na Wawelu, poświęconego problematyce dziedzictwa kulturowego.
– To był znakomity start – kontynuuje dyrektor MCK – bo w KBWE uczestniczyły wszystkie państwa europejskie (jeszcze łącznie z ZSRR), a także USA i Kanada. Kraków z jego zabytkami, ale i potencjałem intelektualnym – środowiskiem nauki i kultury uznano za doskonałe miejsce do reprezentowania polskiej racji stanu i podjęcia międzynarodowej debaty na temat kultury i dziedzictwa. Centrum jest instytucją synergiczną – łączy naukę, edukację z działaniami artystycznymi. Już w 1992 zorganizowaliśmy Europejski Miesiąc Kultury w Krakowie, wielki festiwal z 250 wydarzeniami artystycznymi z udziałem zagranicznych gości. W jego programie były m.in. wystawy Gustava Klimta, George’a Grosza, Otto Dixa oraz występy Schaubühne z „Amfitrionem” Kleista.